آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202725
تاریخ انتشار : 30 بهمن 1395 9:41
تعداد بازدید : 1012

واردکنندگان رسمی، آیفون های قاچاق را گارانتی می کنند!

رییس اتحادیه دستگاه های مخابراتی اعلام کرد که با وجود اعطای مجوز رسمی واردات آیفون به 24 شرکت، آنها برای واردات توجیه اقتصادی ندارند و از این رو برخی از شرکت هایی که ادعای واردات رسمی دارند، برای آیفون های قاچاق کارت گارانتی صادر می کنند.

فارس- غلامحسین کریمی اعلام کرد که باوجود صدور مجوز رسمی واردات به 24 شرکت برای مبارزه با قاچاق این کالا همچنان گوشی های قاچاق آیفون در بازار وجود دارد.
وی گفت: در حالی که 24 شرکت مجوز رسمی واردات گوشی های آیفون را دریافت کرده اند، اما متأسفانه بیشتر از 6 یا 7 شرکت در زمینه واردات این کالا فعال نشدند. 
اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی افزود: باوجود برنامه ریزی برای ساماندهی بازار آیفون و مقابله با گوشی های قاچاق آیفون، بازار دارای خلأ بسیاری برای ورود قاچاق است. 
وی گفت: در حال حاضر حتی برخی شرکت های مجاز واردکننده آیفون که ادعای واردات رسمی دارند، اقدام به صدور کارت گارانتی غیرمجاز برای کالاهایی به مراتب بیشتر از تعداد واردات رسمی خود می کنند. 
کریمی توضیح داد: برای مثال، یکی از شرکت ها 4 هزار گوشی آیفون وارد کرده بود، اما 100 هزار کارت گارانتی برای گوشی های قاچاق صادر کرد که این کارت ها به نام گارانتی اینتر (گارانتی اینترنشنال برای پوشش کالای قاچاق) صادر شده است.
اتحادیه صنف دستگاه های مخابراتی و ارتباطی و لوازم جانبی افزود: مشکل فعال نشدن شرکت های دارای مجوز واردات آیفون، مشکل سرمایه و توان مالی نیست؛ بلکه این شرکت ها توجیه اقتصادی برای واردات ندارند و اعلام می کنند به دلیل وجود کالای قاچاق در بازار و اختلاف قیمت کالای قاچاق و کالای رسمی، پس از واردات رسمی نمی توانند آن را با قیمت بفروشند و از این رو حضور کمرنگی دارند.
اگرچه قرار بود با اعطای مجوز واردات رسمی برای گوشی های آیفون، بساط آیفون های قاچاق برچیده شود اما با وجود 24 شرکت واردکننده رسمی نه تنها آیفون قاچاق از بازار حذف نشده؛ بلکه همچنان حضور پررنگی دارد.
پس از ساماندهی بازار گوشی های آیفون که با هدف مقابله با واردات قاچاق این کالا و اعطای مجوز رسمی واردات انجام شد، نتیجه طرح ایراداتی را نشان می دهد.
طبق آخرین آمار، هم اکنون 24 شرکت مجوز واردات قانونی گوشی آیفون را دریافت کرده اند که تعداد شرکت ها زیاد است، اما با وجود این تعداد شرکت دارای مجوز، هم اکنون واردات قانونی جوابگوی نیاز بازار گوشی آیفون نیست. همچنان بازار با کمبود کالای آیفون مواجه است که خساراتی را به همراه دارد.
از گذشته چند واردکننده بزرگ به صورت قاچاق گوشی آیفون را وارد کشور می کنند که این افراد از قدرت مالی زیادی برخوردار هستند.
اکنون با ورود رسمی 24 شرکت به بازار واردات آیفون شاهد شکل گیری شرکت های کوچک با سرمایه های اندک برای واردات کالای گران آیفون هستیم که در نتیجه این امر هر شرکت توان مالی محدودی برای واردات یک محموله کالا دارد.
به این معنا که یک شرکت با سرمایه یک میلیاردی در یک نوبت تنها 300 گوشی آیفون 3 میلیونی و شرکتی با سرمایه 10 میلیارد تومانی ۳ هزار دستگاه گوشی آیفون را می تواند وارد کشور و در بازار توزیع کند که این میزان جوابگوی نیاز بازار ایران نیست. همچنان که اکنون نیز در بازار بیشتر کالای وارداتی یکی از شرکت های مجاز وجود دارد.
در نتیجه تمایل بازار به گوشی آیفون بیشتر، واردات محدود رسمی و ادامه واردات غیررسمی، شاهد تخلف صدور کارت گارانتی بیشتر از تعداد کالای واردشده رسمی از سوی برخی شرکت های مجاز هستیم.
تجربه نشان می دهد 2 تا 3 نفر واردکننده عمده غیررسمی آیفون که پیش از این بازار را در اختیار داشتند، از سرمایه بزرگی برخوردارند و این افراد به دلیل ذات تجارت خود با دولت همکار نمی کنند زیرا از عملی نشدن وعده های دولتمردان می ترسند.
همچنان که در دوره جدید قانونمند شدن ورود آیفون به کشور، این افراد جزو دریافت کنندگان مجوز رسمی واردات نبوده اند و اکنون به تجارت خود مانند روال سابق ادامه می دهند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :