آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 202564
تاریخ انتشار : 27 بهمن 1395 13:7
تعداد بازدید : 742

حد و حدود ساماندهی مراکز نوآوری و رویدادهای کارآفرینی

جعفر محمدی- موضوع ساماندهی و توسعه مراکز نوآوری و رویدادهای کارآفرینی قاعدتا کار خوبی است اما نحوه و شکل انجام آن می تواند نتایج متفاوتی را به بار بیاورد. اکنون شاهد ایجاد حباب در فضای استارت آپی کشور هستیم و هر کسی با یک اتاق خالی و چند میز و صندلی برای خودش نقش اکسلریتوری قائل است. برخی از رویدادهای کارآفرینی و استارت آپی اکنون بدون توان و تخصص لازم برگزار می شود و در نتیجه وقتی یک جوان با هزار آمال و آرزو در چنین رویدادهایی شرکت می کند، نه تنها دانش اشتباه به او منتقل شده که سرخورده می شود. بنابراین روی اصل این موضوع که این فضا نیاز به ساماندهی دارد، هیچ حرفی نداریم.


اما این ساماندهی باید حد و حدود خودش را داشته باشد و از تجربه های ناموفق پیشین عبرت بگیرد. برای مثال در این دستورالعمل به سرمایه گذاری جسورانه اشاره شده است در حالی که VCها در کشور متولی و آیین نامه مشخص دارند و قاعدتا هر اقدامی درباره آنها باید از طریق سازمان بورس صورت بگیرد.
فعالان این حوزه تجربه منفی درباره فعالیت نماد اعتماد دارند. مرکز توسعه تجارت الکترونیکی کار را خیلی خوب آغاز کرد اما به تدریج فراتر از اساسنامه و شرح وظایفش، به حوزه فعالیت فینتک ها وارد شد و حتی برای نهادهای بالادستی مانند بانک مرکزی و وزارت ارتباطات تعیین تکلیف کرد. عجیب تر اینکه به دریافت تعهدنامه از فینتک ها برای فعالیت پرداخت و درنهایت هم به کسب و کار خصوصی آنها وارد شده و از آنها طرح تجاری خواست. این تجربه نشان می دهد در بحث ساماندهی باید اصول و حد و حدود به خوبی مشخص شده تا فضای ساماندهی به سمت تخریب حوزه و سرنوشت مشابه نماد اعتماد دچار نشود. پیشنهاد می کنم به جای اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تمام رویدادها و فعالان این حوزه را ملزم به عبور از بوروکراسی دریافت حوزه کند، استانداردها و خط و خطوط کلی را اعلام کرده و اگر کسی از این موضوع تخطی کرد، با آن برخورد کند. 
نهایتا در صورتی که معاونت علمی مثلا برای سرمایه گذاری 49 درصدی در یک VC، شرط و شروط بگذارد منطقی است؛ اما اینکه همه فعالیت ها را منوط به ثبت نام در این سامانه کند، به نظر می رسد با روح و روش استارت آپ ها و شتابدهنده ها در تضاد باشد.
عضو کمیته راهبری مرکز نوآوری ICT دانشگاه صنعتی شریف


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :