آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201704
تاریخ انتشار : 18 بهمن 1395 10:57
تعداد بازدید : 1122

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

قوانین بانکی از توسعه فاوا عقب تر هستند

دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه ایران یک پنجم سهمی را که باید از بازار فاوای دنیا داشته باشد هم اکنون در اختیار دارد، گفت: اگر اپراتورهای تلفن همراه با همین رشد کنونی ادامه دهند و در حوزه های دیگر به همین اندازه کار صورت نگیرد، شاهد عدم توازن در حوزه فاوا هستیم که در چند سال آینده باعث نابسامانی هایی می شود.


وزارت ارتباطات-  ابوالحسن فیروزآبادی افزود: از آنجایی که جمعیت ایران یک درصد جمعیت جهان می شود؛ پس باید به اندازه حدود یک درصد از بازار جهانی ICT جهان یعنی حدود 40 میلیارد دلار داشته باشیم که این چنین نیست. 
وی درباره زیرساخت های فراهم شده در حوزه فاوا طی سه سال و نیم گذشته افزود: هم اکنون متوسط پهنای باند کاربران از 128 کیلوبیت به 5/1 مگابیت رسیده است که امیدواریم این روند ادامه پیدا کند. ضمن اینکه در پروژه های اتصال روستاها به اینترنت پرسرعت بحث شکاف دیجیتالی نیز کاهش پیدا کرده است و ضمنا سواد دیجیتالی نیز در کشور بالا بهتر شده که همه شاخص ها در این حوزه از بهبود حداقل سه تا چهار برابری خبر می دهد. 
رییس مرکز ملی فضای مجازی با بیان اینکه اگر 2 درصد سهم اقتصاد فناوری اطلاعات و ارتباطات در تولید ناخالص داخلی کشور باشد؛ لذا 8 تا 9 میلیارد دلار را از سهم بازار ICT در دنیا داریم، گفت: باید این مقدار را به 40 میلیارد دلار برسانیم که با زیرساخت های فراهم شده امیدواریم این اتفاق در دولت دوازدهم رخ دهد و شاهد بهبود وضعیت اقتصادی کشور باشیم. 
فیروز آبادی یکی از بحث های مهم کشور را بحث نبود توازن در حوزه فاوا دانست و گفت: در این حوزه چهارلایه داریم که نخست تلکام و شرکت های تلکامی هستند، سپس لایه سرویس ها قرار دارند، در مرحله بعدی همه تجارت های مبتنی بر تراکنش و در آخر خرید و فروش محتواست که جز در بخش تلکام در حوزه های دیگر به یک اندازه نتوانستیم کار بکنیم. 
دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان کارهای جزیی که در حوزه کتاب، بازی های رایانه ای، فیلم و سرویس هایی چون تاکسی در بخش اقتصاد تراکنش انجام شده است، گفت: به دلیل اینکه نظام بانکی متناسب با تلکام نمی توانست قوانین خوبی داشته باشد، توسعه نداشتیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :