آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201612
تاریخ انتشار : 17 بهمن 1395 11:12
تعداد بازدید : 440

مک بوک های جدید اپل به تراشه اختصاصی ARM مجهز می شوند

تراشه های اختصاصی مبتنی بر ARM اپل به هیچ وجه جایگزین پردازنده های استاندارد اینتل نمی شود؛ بلکه آنها را تقویت نیز می کند.
 
رایورز- بلومبرگ گزارش داد این شرکت قصد ندارد جای تراشه های اینتل را روی دستگاه های مک خود بگیرد بلکه قصد دارد در این زمینه، دستی بر آتش داشته باشد و سیلیکون های طراحی شده خود را آزمایش کند.
مارک گورمن (Mark Gurman) و آیان کینگ (Ian King) از بلومبرگ، به تازگی نوشتند اپل در حال ساختن تراشه های مبتنی بر ARM با قابلیت پاور نپ (Power Nap) است.
پاور نپ قابلیتی است که مک بوک های اپل با بهره گیری از آن، در حالتی که صفحه نمایش خاموش است و هیچ استفاده ای از مک بوک نمی شود، اقدام به دریافت ایمیل و همچنین به روزرسانی نرم افزارها در کنار سایر قابلیت ها نظیر همگام سازی وقایع تقویم می کند.
این قابلیت برای پردازش از تراشه های اینتل استفاده می کند که این کار باعث صرف شارژ باتری می گردد اما با تراشه های مبتنی بر ARM، مصرف باتری به میزان شایان توجهی کمتر خواهد شد.
استفاده از پردازنده های مورد نظر، نخستین گام برای کنار گذشتن کامل پردازنده های اینتل است.
البته بلومبرگ اعلام کرده است استقلال کامل از اینتل به این زودی ها اتفاق نمی افتد. اما اپل از سال ۲۰۱۰، منابع مالی زیادی را روی تراشه های خود سرمایه گذاری کرده و برای به روزرسانی اپل بدون تکیه بر اینتل آزادی بیشتری 
دارد.
تراشه موردنظر که قرار است روی مک نصب شود، اولین تراشه طراحی شده توسط اپل نیست.
اپل کمی قبل از نسل جدید تراشه اختصاصی مورد استفاده در مک ها با نام تی یک (T1) رونمایی کرده است. 
این تراشه پردازش های مورد نیاز برای نوار لمسی را انجام می دهد. البته اپل درباره این تراشه جزییات زیادی گزارش نکرده است، اما به نظر می رسد که مک بوک پرو بعدی، یک تراشه ای.آر.ام دیگر هم داشته باشد که باعث استقلال بیشتر این شرکت از پردازنده های اینتل 
می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :