آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201458
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 10:41
تعداد بازدید : 594

همه چیز مرتب است؟

علی شمیرانی- از پیامک های ارزش افزوده و تبلیغاتی گرفته تا سیم کارت های بی هویت این کاربران نهایی هستند که زیان های اصلی را می پردازند. سود پیامک های ارزش افزوده و تبلیغاتی که از جیب مردم به جیب واسطه ها و اپراتورها می رود و جریمه ای هم متوجه آنها نیست.

در مورد سیم کارت های بی هویت نیز سودش به جیب اپراتورها می رود و خطا و پرونده ای هم اگر باز شود باز پای یک مصرف کننده و مالکی در میان است که باید پاسخگوی تخلفی باشد که روحش هم از آن خبر ندارد و در این مورد هم جریمه ای متوجه اپراتورها و مراکز عرضه کننده نیست.
اکنون هم صحبت از تفکیک ترافیک اینترنت از اینترانت مطرح است و قرار بود از پایان ضرب الاجل قانونی (پایان دی) این اتفاق رخ دهد که فعلا به زمانی نامعلوم موکول شده است. 
اتفاقا در این مورد هم سال هاست که به واسطه روشن نبودن وضعیت، باز کاربران نهایی هستند که پول اینترنت را برای استفاده از اینترانت پرداخته اند و هیچ گونه اخطار و عقوبتی نیز متوجه شرکت های اینترنتی نبوده است.
این روزها کم نیستند کاربرانی که می پرسند اقدام مذکور از چه زمانی و به چه شکلی رخ داده و ما چگونه می توانیم حساب و کتاب مصرف اینترنت خود را از حیث داخلی و خارجی داشته باشیم؟
اما در حالیکه انتظار برای پاسخ به این پرسش های بجا و مهم از سوی متولی امر یعنی وزارت ارتباطات و زیرمجموعه های آن می رفت، حالا مشخص شده که این تنها کاربران نهایی نیستند که از کم و کیف ماجرا بی اطلاع هستند و حتی رییس کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز ابهامات و پرسش هایی در این خصوص دارد.
وی به طور خلاصه گفته: «... روتر باید همه اطلاعات شبکه را با ۱۲ میلیون آی پی مقایسه کرده و داخلی یا خارجی بودن آن را تشخیص دهد که شدنی نیست و هیچ کدام از روترها و تجهیزاتی که داریم جوابگو نیستند.» توجه داشته باشید که این ابهامات نه از سوی یک کاربر نهایی کم اطلاع آن هم در گوشه ای از شهری کوچک و دور افتاده از پایتخت مطرح می شود، بلکه از سوی رییس کمیسیون اینترنت یک نهاد صنفی آن هم در قلب پایتخت مطرح می شود.
بی هیچ قضاوتی در خصوص چگونگی توفیق این طرح و اجرای آن به سبک راه اندازی فاز نخست شبکه ملی اطلاعات، تنها به تکرار این پرسش باید پرداخت که واقعا چه تدابیری برای اشراف و آگاهی مردم از حقوق خود در اجرای این طرح پیش بینی شده است؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :