آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201456
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 10:39
تعداد بازدید : 663

ادامه واکنش شرکت‌های فناوری به دستور ضد مهاجرتی رییس‌جمهور آمریکا

اوبر از مشاوره دادن به ترامپ انصراف داد

شرکت های فناوری در آمریکا به نیروهای مهاجر اتکا دارند و حتی بسیاری از مدیران غول های فناوری در خارج از آمریکا به دنیا آمده اند. اگر بخواهیم آمار دقیق تری ارایه دهیم، باید بگوییم که بر اساس تحقیقات بنیاد ملی سیاست آمریکا که در زمینه مهاجرت تحقیق و بررسی می کند، بیش از نیمی از استارت آپ ها و شرکت های نوپای فناوری آمریکا با ارزش بیش از یک میلیارد دلار، دست کم یک مهاجر را به عنوان موسس یا مدیر در اختیار دارند. علاوه بر نیروی انسانی، دو سوم غول های فناوری از نظر سرمایه بازار از سوی مهاجرات مدیریت می شوند که از میان این افراد می توان به ساتیاد نادلا، مدیرعامل هندی تبار مایکروسافت و ساندار پیچای، مدیرعامل هندی تبار شرکت گوگل پرداخت. باید گفت در بخش ها و صنایع مهم دیگر نیز مهاجران سهم قابل توجهی از نیروی متخصص را به خود اختصاص داده اند. از همین روست زمانی که دستور اجرایی دونالد ترامپ، رییس جمهور جدید آمریکا مبنی بر ممنوعیت ورود تبعه هفت کشور مسلمان به ورود مهاجران به این کشور صادر شد، مدیران و کارمندان سیلیکون ولی نخستین معترضان به این دستور بودند. در ادامه واکنش های اخیر تعدادی از غول های فناوری را گزارش می کنیم.

گزارش: نسترن صائبی
 بزوس: از سیاست های ضد مهاجرتی حمایت نمی کنیم
جف بزوس، مدیرعامل و بنیانگذار شرکت آمازون اعتراض خود را نسبت به دستور اجرایی اخیر دونالد ترامپ اعلام و گفت که به هیچ عنوان از چنین سیاست ها و تصمیماتی حمایت نخواهد کرد. جف بزوس در بیانیه ای به تمامی کارمندان خود نوشت: دستور اجرایی اخیر، یکی از چیزهایی است که ما هرگز از آن حمایت نخواهیم کرد. تیم سیاست عمومی ما در واشنگتن، مراتب اعتراض مان را در این رابطه به مقامات دولتی اعلام کرده اند. ما همچنین موفق شدیم به رهبران هر دو جناح در کنگره دسترسی پیدا کنیم و گزینه های قانونی را مورد بررسی قرار دهیم. تیم حقوقی آمازون، بیانیه ای را در حمایت از اقدام دادستان کل ایالت واشنگتن که شکایتی را علیه ترامپ به دادگاه تقدیم کرده، آماده کرده است.  وی همچنین نوشت: ما کشوری متشکل از مهاجران مختلف با افکار، سوابق و نقطه نظرات متفاوت هستیم که این امر به ما در ساخت و تشکیل ملتی با سابقه 240 ساله کمک کرده است. هیچ کشوری با از بین بردن انرژی ها و همچنین پس زدن استعدادهای مهاجران سر پا نخواهد ماند. این مساله یعنی ورود مهاجران و استفاده از استعدادهای آنها، یک مزیت رقابتی متمایز برای کشور ماست که نباید آن را نادیده بگیریم. این تصمیم ممکن است نه تنها بر کارمندان ما در آمریکا، بلکه بر افرادمان در سراسر جهان نیز تاثیر بگذارد و من به عنوان مدیرعامل آمازون به شما کارمندان این شرکت، این اطمینان را می دهم که آمازون، تمام قد در حمایت از شما ایستاده است.
 رییس اوبر هیات مشاوران دونالد ترامپ را ترک کرد
تراویس کالانیک، بنیانگذار شرکت تاکسی آنلاین اوبر  هم در اعتراض به این دستور اعلام کرد که از هیات مشاوران اقتصادی رییس جمهوری آمریکا کناره گیری می ‎کند. این در حالی است که فعالان مدنی و طرفداران مهاجران به شدت از حضور کالانیک در هیاتی که در عرصه های کلان اقتصادی به ترامپ مشاوره می دهد، انتقاد کرده بودند.
بنیانگذار اوبر پنج شنبه گذشته (۲ فوریه) در بیانیه ای اعلام کرد: پیوستن به این هیات به معنای حمایت از رییس جمهوری یا برنامه اش نبود. متاسفانه آن اقدام این طور سوء تعبیر شده بود.تراویس کالانیک همچنین گفت که با دونالد ترامپ درباره دستور مهاجرتی اخیرش و مسایلی که برای جامعه ما به وجود آورده، صحبت کرده است. هم زمان صدها کاسب یمنی در شهر نیویورک در اعتراض به فرمان مهاجرتی ترامپ مغازه های خود را تعطیل کرده اند. این اعتصاب که پنجشنبه ظهر به وقت محلی آغاز شد، حدود هشت ساعت طول کشید.یمن یکی از هفت کشوری است که در پی دستور رئیس جمهوری آمریکا اعطای ویزا به شهروندان آن برای سفر یا مهاجرت به ایالات متحده به مدت ۹۰ روز به حالت تعلیق درآمده است.دونالد ترامپ با امضای دستوری به بهانه حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی ورود پناهجویان به آمریکا را برای چهار ماه معلق کرده است. گروه های حقوق بشر، اکثر دموکرات ها و نیز جامعه مسلمانان آمریکا این تدابیر را تبعیض آمیز خوانده و به شدت محکوم کرده اند.
سازمان دهندگان اعتصاب در نیویورک می گویند که حدود 6 هزار یمنی در این شهر مغازه دارند و تخمین زده می شود که حداقل هزار محل کسب و کار خود را تعطیل کرده باشند. اعتصاب کنندگان می گویند که قصد دارند به عموم نشان بدهند که یمنی ها هم بخشی از جامعه نیویورک هستند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :