آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 201451
تاریخ انتشار : 16 بهمن 1395 10:33
تعداد بازدید : 559

کاهش چشمگیر تقاضا برای آی‌پد در بازارهای جهانی

تبلت به سرنوشت مینی نوت بوک دچار شد

در ماه های گذشته بازار خرید و فروش تبلت هم مانند سایر کالاهای کامپیوتری با کاهش چشمگیر تقاضا مواجه شده است.

مریم عسگری
می توان گفت کاهش تقاضا درباره تبلت به ویژه نمونه هایی که در رده تبدیل شونده ها یا هیبریدی های معروف قرار نمی گیرند، چشمگیرتر بوده است.
همچنین سهم تقاضا برای تبلت هایی که از سیستم های عامل ios و Android پشتیبانی می کنند، کاهش بیشتری یافته است تا نمونه های ویندوزی و به ویژه تبدیل شونده ها.
علی راستی، فعال بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: در میان تبلت های ویندوزی هم نمونه هایی با میانگین قیمت یک تا 2 میلیون تومان محبوبیت نسبی دارند و در حقیقت گرانی نوت بوک و کاهش قدرت خریداران، آنها را به سمت خرید کالاهایی سوق داده است که علاوه بر کمک به انجام امور روزانه اداری و آموزشی، سبک و قابل حمل نیز 
باشد.
این فعال بازار همچنین از کاهش شدید تقاضا برای تبلت های اپل خبر داده و می گوید: رشد قیمت عامل اصلی این اتفاق است.
یکی دیگر از فعالان بازار در این زمینه می گوید: اپل دیگر در زمینه تبلت مانند سابق نیست و در مقابل رقبا چیزی برای عرضه یا بهتر بگوییم نوآوری ندارد.
به همین دلیل در زمینه تبلت یک عقب نشینی نسبی داشته است و این اتفاق حتی در بازار جهانی نیز رخ داده است. وی افزود: اگر اپل نوآوری جدیدی در این زمینه نداشته باشد، بی شک درباره تبلت موفقیتی نخواهد داشت و باید بازار این کالا را به رقبا واگذار کند. ضمن اینکه این فعال بازار بر این باور است، اپل بر تولید گوشی های هوشمند تمرکز کرده است و دریافته است که گوشی های هوشمند با سایز بزرگ و ویژگی های کاربردی مطلوب به خوبی جای کالاهایی چون تبلت و حتی موبایل را گرفته و در آینده نزدیک بیشتر محبوب می شوند. به همین دلیل به نظر می رسد اپل بازار تبلت را رها کرده و به بازار گوشی موبایل توجه بیشتری دارد.
آمارهای جهانی نیز گویای کاهش چشمگیر سطح تقاضا برای آی پدهای اپل است.
اگرچه اپل از فروش بالای آیفون در سه ماهه پایانی سال 2016 راضی بوده، اما این امر به معنای استقبال از همه تولید این شرکت نیست.بر اساس این گزارش، اپل در سه ماهه چهارم سال 2016 موفق به فروش 3/13 میلیون آی پد شده و از این طریق 5/5 میلیارد دلار کسب کرده است.
این رقم نسبت به رقم مدت مشابه سال گذشته میلادی 22 درصد کاهش نشان می دهد. 
همچنین در مقام مقایسه اپل 19 درصد کمتر از سال قبل آی پد روانه بازار کرده است.
گزارش فارس در این زمینه می افزاید: البته با وجود این شرایط نامطلوب، اپل اعلام کرده است در مقایسه با آنچه که انتظار داشته آی پدهای بیشتری را به فروش رسانده و این محصول را کاملا موفق ارزیابی می کند.
با وجود اینکه تبلت به طور کلی بازار مطلوبی ندارد، اما سهم اپل از این بازار بیشتر از دیگر شرکت های تولیدکننده تبلت است.
اپل هنوز به افزایش استقبال مردم از تبلت ها امیدوار است و قصد دارد در آینده تغییراتی در این محصول ایجاد کند تا افراد بیشتری را به خرید آن ترغیب کند. البته هنوز جزییات خاصی در این زمینه اعلام نشده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :