آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20137
تاریخ انتشار : 22 آذر 1391 11:0
تعداد بازدید : 922

مردم الکامپ شان را رها نکردند

زیـر باران بـاید رفت

سومین روز از نمایشگاه بین المللی الکامپ در هوایی بارانی و با استقبال گسترده مردم و مسوولان دولتی رو به رو شد تا این نمایشگاه به امید بیشتر به استقبال روز پایانی خود بیاید.

 

فناوران- روز گذشته مسوولان مختلف دولتی و حکومتی کشور در الکامپ حاضر شدند و از این نمایشگاه بازدید کردند. نخستین کسی که در نمایشگاه حاضر شد، محمدرضا عارف عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، وزیر اسبق ارتباطات و فناوری اطلاعات و معاون اول دولت خاتمی بود که گفته می‌شود کاندیدای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد بود.
وی که همراه با نصر الله جهانگرد ماه گذشته از نمایشگاه تلکام هم بازدید کرده بود، این بار بدون وی و البته پر سر و صداتر از قبل به الکامپ آمد و نشست خبری هم برگزار کرد.
به غیر از عارف، حسن علیزاده رییس مرکز توسعه رسانه‌های دیجیتال نیز به نمایشگاه آمد. مرکز تحت مدیریت وی از معدود ارگان‌های دولتی است که در نمایشگاه الکامپ غرفه دارد و حضور وی در نمایشگاه قابل پیش‌بینی بود.
ریاحی مشاور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و کیومرث فتح‌الله کرمانشاهی معاون سازمان توسعه تجارت نیز دیگر بازدیدکنندگان دولتی الکامپ بودند.
برخی نمایندگان مجلس نیز روز گذشته را برای بازدید از نمایشگاه انتخاب کردند. از جمله رمضانعلی سبحانی‌فر نماینده سبزوار و رییس کمیته مخابرات مجلس شورای اسلامی نیز به نمایشگاه آمد.

باران و سرما حریف مردم نشد، مشکلات نمایشگاه چرا
آب و هوای بارانی و نسبتا سرد روز گذشته سبب نشد تا مردم برای بازدید در نمایشگاه حاضر نشوند. افزایش تعداد بازدیدکنندگان به ویژه نسبت به روز نخست کاملا محصوص بود.
علاوه بر این، کسانی که از در شرقی وارد شده و ابتدا دو نمایشگاه رنگ و رزین و صنعت نان را بازدید می‌کردند، متوجه اختلاف تعداد بازدیدکننده در این نمایشگاه‌ها می‌شدند. همین موضوع محبوبیت نمایشگاه الکامپ در میان مردم و لزوم توجه بیشتر مدیران ارشد سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه‌ها به این رویداد را نشان می دهد.
اما استقبال مردم مشکلاتی را برای دست‌اندرکاران نمایشگاه به وجود آورد. علاوه بر ترافیک شدید مسیرهای منتهی به نمایشگاه، ظرفیت پارکینگ جنوب غربی به سرعت به اتمام رسید تا علاقه‌مندان به نمایشگاه الکامپ برای یافتن جای پارک به دردسر بیفتند. همین موضوع هم سبب شد تعدادی از بازدیدکنندگن قید دیدار از نمایشگاه را بزنند و زحمت پارک خودرو در پارکینگ شرقی و پیاده روی 15 دقیقه‌ای را به خود ندهند.
از سوی دیگر عده زیادی از کسانی که خود را به نمایشگاه رساندند، برای دریافت سیم کارت مجانی اپراتور سوم (رایتل) صفی طولانی کشیدند و حتی برخی افراد یک ساعت بدون چتر، زیر باران برای دریافت این هدیه مجانی سپری کردند.

مشکلات پرشمار ستاد خبری
اما ستاد خبری الکامپ در طول روزهای برگزاری  چنگی به دل نزد و نتوانست انتظارات خبرنگاران حوزه فناوری اطلاعات را به خوبی برآورده کند.
مکانی که برای خبرنگاران در نظر گرفته شده بود، فضایی کوچک و با امکاناتی محدود بود که عملا توان پاسخگویی به همه خبرنگاران حاضر در نمایشگاه را نداشت. علاوه بر فضای محدود، سردی هوای سالن خبری با توجه به موقعیت جغرافیایی آن، خبرنگاران را آزار داد.
قطعی اینترنت نیز مشکل دیگر ستاد خبری بود. این اختلال گاهی به دلیل نقص فنی سیستم‌های در نظر گرفته شده برای ستاد خبری و گاهی هم به دلیل مشکلات نمایشگاه روی می‌داد. البته اینترنت تنها چیزی نبود که قطع می‌شد و برق ستاد خبری هم گاهی می‌رفت. به ویژه هنگام برگزاری نشست خبری، برق پاسخگوی میکروفون و نور سالن کنفرانس و سالن ستاد خبری به صورت هم‌زمان نبود.
اخبار نمایشگاه نیز روی سایت الکامپ منتشر نمی شد تا خبرنگاران نتوانند به آسانی اخبار را دریافت کنند. خبرها از طریق ستاد خبری به لیست محدودی ارسال می‌شد و اتفاقا همیشه همه خبرها هم به همه این فهرست ارسال نشد تا عملا پوشش خبری نمایشگاه ناقص باشد.
علاوه بر نقایص ستاد خبری، غرفه‌های اختصاص داده شده به رسانه‌ها نیز در فضای مناسبی نبودند. غرفه اکثر رسانه‌ها طبقه دوم سالن 41 جانمایی شده بود که نسبت به سالن‌های پربازدید نمایشگاه از اقبال کمتری برخوردار بود. نکته دیگر این که در چند سال گذشته اختصاص غرفه به رسانه‌ها همواره رایگان و در قبال پوشش خبری و تبلیغاتی نمایشگاه انجام می‌شد. اما شنیده شده امسال برخی رسانه‌ها در این مورد دچار مشکل شدند و پس از انتشار آگهی الکامپ، از آنها برای غرفه درخواست پول شد.
نکته دیگر در مورد اطلاع‌رسانی نمایشگاه این بود که با وجود تعطیلی سالن دولت الکترونیکی و خالی بودن سالن اختصاص داده شده به دولتی‌ها، روی نقشه نمایشگاه این سالن خالی به صورت ویژه‌ای مشخص شده بود و مردم برای بازدید از آن تشویق می‌شدند. هرچند انتظار می‌رفت اصل نقشه با توجه به خالی بودن این سالن مجددا منتشر شود که این اتفاق نیفتاد، اما حداقل می‌شد اطلاع‌رسانی خوبی از سوی ستاد خبری اتفاق بیفتد که این کار هم نشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :