آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 20136
تاریخ انتشار : 22 آذر 1391 10:53
تعداد بازدید : 4915

« ایران رایانه» راهکار بانکداری همراه را به الکامپ آورد

شركت مهندسي ايران رايانه از شركت هاي پرسابقه در زمينه توليد نرم افزار است و از سال 1364 به طور مستمر در زمينه توليد و عرضه محصولات و راه حل هاي نرم افزاری فعاليت داشته است. به تازگی این شرکت محصولی جدید در زمينه بانکداری موبایل در کشور ارایه کرده است. در ادامه خلاصه ای از مصاحبه با مسوولان شرکت ایران رایانه در حاشیه نمایشگاه الکامپ 2012 آمده است:

 

 لطفا مختصری در خصوص سابقه و تاریخچه شرکت توضیح دهید؟
شركت مهندسي ايران رايانه در سال 1364 تاسیس شده و در طول این 27 سال، فعالیت خود را در زمینه تولید و ارایه  راه‌حل‌های نرم‌افزاری متمرکز کرده است و در بازارهاي داخلي و خارجي حضور داشته است و خدمات خود را به بيش از یکهزار سازمان و موسسه دولتي و خصوصي ارایه  مي‌کند.
تولید و ارایه  نرم‌افزار، فعالیت اصلی این شرکت به شمار می‌آید و عرضه و پشتیبانی محصولات سامانه‌های تلفن همراه مانند mobile finance و بانکداری موبایل در ایران و كشورهاي منطقه و همچنین ارایه خدمات مهندسي توليد آداپتور‌هاي نرم‌افزاري و ارایه خدمات مجتمع‌سازی و پشتيباني‌هاي محصول نيز قسمتی از فعالیت‌های تخصصی این شرکت است.
این شرکت از زمان ارایه تولید نخستين نسل‌های نرم‌افزارهاي اداري مالي و اتوماسيون اداري همواره پيشرو در ارایه  محصولاتي بوده است كه در زمان مناسب نیاز سازمان‌های پیشرو و مدرن را تامین کند و اکنون نیز ارایه راه‌حل‌هایی از طریق سامانه‌های کاربردی مبتنی بر تلفن همراه را  به فعالیت‌های خود افزوده است.
توليد و پياده‌سازي انواع بسته‌هاي نرم‌افزاري، موضوع اصلی فعاليت شرکت مهندسی ایران رایانه محسوب مي‌شود. از آخرین محصولات نرم‌افزاري ايران رايانه مي‌توان به «فايلر+» و «ميرو فايلر» اشاره کرد که مدیریت جامع اطلاعات (Enterprise Information Management) است که  مدیریت محتوا (ECM)، اتوماسیون اداری، مدیریت اسناد و آرشیو و مديريت فرآيند كار (BPM) را پوشش می‌دهد.
توسعه فناوري‌هاي نوين اطلاعات و ايجاد بسترهاي جديد ارتباطي، گسترش استفاده از سامانه‌هايي مبتني بر موبايل را اجتناب‌ناپذیر کرده است. شرکت مهندسی ایران رایانه نیز همگام با پیش‌بینی نیاز بازار و بر پایه فناوری‌های نوین، فعالیت گسترده‌ای در زمینه توسعه و ارایه  سامانه‌های کاربردی بر روی تلفن‌های همراه انجام داده و راه‌حل جدیدی در زمينه بانکداری موبایل در کشور ارایه  کرده است.  ایده‌های شرکت ایران رایانه برای گسترش فعالیت‌های در زمینه سیستم‌های  موبایل چیست؟
دانش و ابزارهای لازم براي راه‌حل‌هاي اين فناوري قدرتمند و زيرساخت‌های لازم برای گسترش آن در طول زمان، پيچيده‌تر و متنوع‌تر مي‌شوند و براي دسترسي و به کار گرفتن آنها، نيروي تخصصی بيشتري مورد نیاز  است. در کشور ما نیز لازم است که شرکت‌هایی در این زمینه فعال شوند تا بتوانند نیاز حال و آینده را تامین کنند.
نخستین فعالیت این شرکت در زمینه سیستم‌های  موبایل، اضافه کردن امکان و دسترسی موبایل به سامانه فایلر بود که کاربران به سامانه از هر مکان به کارتابل‌های خود دسترسی داشته باشند و روی اسناد مربوط به خود اقدام کنند.
قسمت دیگری از سيستم‌هایی که شرکت ایران رایانه عرضه می‌کند، محصولات شرکت eLeader است و قابليت‌ها و امكانات فوق‌العاده و متنوعي در اختيار سازمان‌ها و موسسات قرار مي‌دهد. علاوه بر قابلیت‌های کنونی، سيستم‌ها در حال پيشرفت هستند و پيوسته امکان‌های جديد به آنها اضافه مي‌شود و با تامین نیاز سازمان‌ها، فرصت‌هاي بسياري ايجاد خواهد کرد. برنامه این شرکت و محصولات عرضه شده محدود به بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري نیست و در سایر سازمان‌ها  و بنگاه‌های مالي دیگر مانند بيمه و بورس و موسسات مختلف، کاربردهای متنوع و گسترده‌ای دارد.
   چرا شرکت eLeader را انتخاب كرده‌ايد؟
شركت eLeader از شركت‌هاي پيشرو و موفق اروپايي است كه در بررسي‌هاي به عمل آمده از طرف شركت Deloitte رتبه پانزدهم را بين 50 شركت كه سريع‌ترين رشد را در اروپا داشته‌اند به دست آورده است، از سال 2003 در اين زمينه فعالیت داشته است و محصولات ديگر این شرکت نيز در ايران سال‌ها فعال بوده است و این شرکت سابقه كار با ايران و سیستم‌های  فارسی را دارد. علاوه بر آن در اروپا و منطقه خليج فارس و خاورميانه موفقيت‌هاي زيادي به دست آورده است و از همه مهم‌تر مشكل تحريم يا محدوديتي براي كار با ايران ندارد. طبق توافق‌هاي انجام شده و علاوه بر قرارداد نمايندگي انحصاري براي محصولات اين شركت در ايران و  بسياري از كشورهاي منطقه، صدور خدمات مهندسي توليد آداپتور‌هاي نرم‌افزاري و ارایه  خدمات مجتمع‌سازی و پشتيباني‌هاي محصول نيز در برنامه كاري شرکت ایران رایانه قرار دارد. قيمت محصولات و خدمات شركت نيز نسبت به كيفيت بسيار خوب آنان مطلوب و مناسب است. يكي از مهم‌ترين كاربردهاي مبتنی بر موبایل بانکداری همراه (Mobile Banking) است كه موضوع اصلي همكاري ايران رايانه و شركت eLeader است.
  چرا Mobile Banking را براي توسعه فعاليت خود انتخاب كرده‌ايد؟
با توجه به توسعه فناوري‌هاي نوين و ايجاد بسترهاي جديد ارتباطي و دورنماي سامانه‌هايي مبتني بر موبايل، اين شركت فعاليت خود را در اين زمينه نيز گسترش داده است. موبايل محدوديت‌هاي زمان و مكان را از ميان برمي‌دارد و ضريب نفوذ آن از كامپيوتر‌هاي كيفي و شخصي بسيار  بیشتر است و با نرخ بالای پیشرفت‌های آن، محدوديت‌هاي موجود هم يكي پس از ديگري برطرف می‌شود. پيش‌بيني مي‌شود كه تا سال2017 همه گوشي‌ها، قابليت‌هاي گوشي‌هاي هوشمند امروزي را داشته باشند و رقابت موجود بين سازنده‌ها، قيمت‌هاي آنها را در حد قابل قبول برای استفاده عموم پایین بیاورد. نرم‌افزارهاي تجاری موبايل در دنيا جديد هستند و سابقه آنها به 10 سال نمي‌رسد ولي به سرعت پيشرفت مي‌كنند و به دليل  نياز روز‌افزون بازار و امكانات بسياري كه فراهم مي‌كنند رشد بسيار زيادي دارند.
 نوع همکاری و نحوه ارتباط با شرکت توسن و همکاری تجاری دو شرکت چگونه است؟
ارتباط همکاری شرکت ایران رایانه و شرکت توسن در زمینه ارتباط استفاده از سیستم‌های موبایل و سامانه‌های بانکداری است. شرکت ایران رایانه می‌تواند از طریق ارتباط با سیستم‌های  بانکداری شرکت‌های تولیدکننده از جمله سامانه‌های شرکت توسن، خدمات بانکداری از طریق گوشی‌های موبایل را ارایه  کند.
در سال‌های اخیر با گسترش نیاز به سامانه‌های مبتنی بر تلفن‌های همراه و پیشرو بودن سامانه‌های بانکی در کشور، استفاده از برنامه‌های کاربردی در زمینه ارایه خدمات نوین بانکداری از طریق گوشی‌های همراه در برنامه کاری این شرکت قرار گرفته است. اکنون سیستم‌های بانکداری موبایل این شرکت برای ارتباط با سیستم‌های شرکت توسن آماده شده است و مراحل تست نهایی را می‌گذراند. به این ترتیب راه برای استفاده از این سیستم‌ها با قابلیت‌های بسیار پیشرفته و متنوع در محیط زبان فارسی و الزامات سیستم‌های بانکی ایران هموار شده است.
سهولت، سرعت و دسترسی آسان موبایل نسبت به کامپیوتر‌های شخصی و کیفی دلیل مهم گسترش فناوری در این بخش است. بانكداري موبايل راه‌حل استفاده از خدمات بانکی با استفاده از گوشی‌های موبایل است كه با رشد و توسعه سرويس‌هاي مخابراتي موبايل رایج شده است. این محصولات شامل برنامه‌هایي كاربردي براي طيف گسترده‌اي از گوشی‌های تلفن هوشمند است و می‌تواند سیستم‌عامل‌های مختلف موبایل را پوشش دهد. همچنین تجربه نصب و راه‌اندازی در بسياري از بانک‌های بین‌المللی مانند Raiffesen Bank، UniCredit،Bank Zachodni، الوطنی NBK و غیره را دارد.
این سیستم‌ها علاوه بر امکان كار با SMS، كه اكثر سيستم‌هاي موجود از آن استفاده مي‌كنند، مي‌تواند با GPRS، WiFi يا Wimax نيز کار كند و خدمات بانکی خود را به صورت Online با هزينه‌هاي كمتر به مشتريان بانک‌ها و موسسات مالی ارایه کند. سیستم پیشنهادی مستقل از شرکت‌های اپراتور تلفن همراه عمل مي‌كند و از طریق يك ارتباط مستقيم در يك كانال امن مي‌تواند به بانک متصل شده و امنيت لازم براي تبادل اطلاعات را تامين کند.
 آیا به واسطه این ارتباط امکان ارتباط بهتر شما با بانک‌ها فراهم شده است؟
تعریف و ایجاد همکاری تجاری و مشارکت در تامین و ارایه کالا و خدمات توسط تولیدکنندگان همیشه می‌تواند در هزینه و زمان ارایه کالا و خدمات صرفه‌جویی کند و کیفیت بهتری برای مصرف کنندگان آن کالا یا خدمات فراهم سازد.
شرکت ایران‌رایانه در طول دوره فعالیت خود تجارب با ارزشی در همکاری با شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف داشته است و همواره از مزایای همکاری‌های تجاری بهره برده است. همکاری شرکت ایران رایانه و شرکت توسن نیز می‌تواند علاوه بر به اشتراک گذاردن تجارب و دانش فنی، نتایج موثر و مثبت با ارزشی برای بانک‌ها و موسسات مالی به همراه داشته باشد. در پاسخ به این سوال باید گفت که بله ارتباط بهتری فراهم می‌شود. در واقع مشتریان توسن، کارفرمایان بالقوه ایران رایانه نیز هستند. به این ترتیب مشتریانی که از خدمات شرکت توسن استفاده می‌کنند، می‌توانند راه‌حل‌های ایران رایانه تکمیل کننده سیستم‌های آنها شود.
 ارتباط شما و شرکت‌هایی مانند توسن چه مزیت‌هایی برای بانک‌ها به همراه خواهد داشت؟
به عبارت دیگر ارتباط بانک‌ها و موسسات مالی با دو شرکت همکار مزایایی دارد که مهم‌ترین مزیت این همکاری تجاری برای بانک‌ها و موسسات مالی این است که آنها می‌توانند از سیستم‌های آماده و با امکان ارتباط آزمایش شده برای ارایه خدمات مالی و بانکی بر روی سیستم‌های موبایل استفاده کنند. این راه‌حل‌ها توسط کارشناسان دو شرکت تهیه و آزمایش شده است و آماده نصب و بهره‌برداری می‌باشند. سیستم‌های  آزمایش شده، ترکیبی از کیفیت و صرفه‌جویی در زمان و هزینه را به همراه خواهند داشت و موفقیت در اجرا و بهره‌برداری را، تضمین می‌کند.
  آينده را چگونه مي‌بينيد؟
آينده از آن موبايل است و بسياري كارهايي كه امروز با تلفن، کامپیوترهای شخصی و نوت‌بوك انجام مي‌دهيم در آينده با تلفن همراه هوشمند انجام خواهد شد و با رقابت شديدي كه بين توليدكنندگان سيستم‌ها وجود دارد در آينده نزديك قابليت‌هاي همه تلفن‌هاي همراه مانند موبايل‌هاي هوشمند خواهد شد.  قيمت آن قابل قبول و مشخصات سرعت و ظرفيت آنها  افزايش خواهد يافت و بسیاری از سیستم‌ها از جمله سیستم‌های تبادل اطلاعات، پرداخت و دریافت برای استفاده همگانی حل خواهد شد. موبايل به همه امكان جابه‌جايي و استقلال از زمان و مكان مي‌دهد و از هر روش ديگري باصرفه‌تر است.  در حال حاضر شرکت‌های سازنده‌ گوشی بسياري در اين صنعت فعال هستند و به دلايل مختلف سيستم‌هاي عامل متفاوت دارند ولي به طور حتم در آينده تعداد آنها محدودتر شده و به طراحي‌های غالب (Dominant Design) می‌رسیم و تكليف بسیاری از آنها روشن مي‌شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :