آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200518
تاریخ انتشار : 4 بهمن 1395 10:38
تعداد بازدید : 1081

شرکت های اینترنتی آمار دانلود غیرمجاز را بدهند

نوید آقایی، قایم مقام ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری کشور گفت: آمار مشخصی از درآمد حاصل از دانلودهای غیرمجاز فیلم های سینمایی در دست نیست و تاکنون هیچ دستگاهی در این خصوص آماری ارایه نداده است، هرچند شرکت‎های خدمات دهنده اینترنت بهترین ارگان برای ارایه آمار و ارقام در زمینه محسوب می شوند.

آی سینما- وی افزود: چند روز پیش یک فیلم به رقم یک میلیارد و سیصد میلیون تومان برای عرضه به شبکه نمایش خانگی واگذار شد و چندین مورد واگذاری بیش از یک میلیارد تومان نیز در همین سال جاری مشاهده شده که این نشان از اقبال مردم به آثار دارای مجوز است.
آقایی گفت: سامانه سند (سامانه نمایش درخواستی) در وزارت فرهنگ و ارشاد فعال شده و حدود 10 شرکت دارای مجوز، سرمایه گذاری قابل توجهی نیز در این حوزه کرده اند، با این وجود محصول قابل عرضه این شرکت های رسمی برای دانلود فیلم ها کمتر از 30 هزار نسخه است.
قایم مقام ستاد صیانت از آثار سینمایی و سمعی و بصری کشور ادامه داد: سودجویی و کسب درآمد به شکل سازمان یافته از طریق دانلودهای فیلم ها از طریق سایت های مجازی وجود ندارد و آنچه به شکل سازمان یافته مشاهده می شود، در حوزه پروژه نفوذ ارزیابی می شود، ضمن آنکه معضل دانلود غیرمجاز تنها برای ایران نیست. به عنوان مثال نهادهای رسمی بریتانیا در آمارهای رسمی خود گفته اند سالانه 500 میلیون پوند و ترکیه سالانه بیش از 200 میلیون دلار در سال از این طریق ضربه می بینند.
آقایی گفت: عرضه غیرمجاز آثار سمعی و بصری  به صورت سی دی و دی وی دی و فضای مجازی صورت می گیرد که در پی اقدامات ستاد صیانت از آثار سمعی بصری کشور و همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی 5 درصد کشفیات در سال جاری شامل سی دی و دی وی دی ایرانی و 95 درصد شامل آثار غیرایرانی، مبتذل و مستهجن است.
به گفته او از ابتدای امسال 7 و نیم میلیون نسخه لوح فشرده در پایتخت جمع آوری شده و تکثیر غیرقانونی آثار سمعی و بصری و سینمایی به طور ویژه ای کاهش پیدا کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :