آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200447
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1395 11:33
تعداد بازدید : 582

بیل گیتس در داووس هشدار داد

خطر بیوتروریسم بیخ گوش بشر

بیل گیتس که هفته پیش در نشست اقتصاد جهانی در داووس سوئیس شرکت کرده بود، درباره شکل جدیدی از تروریسم هشدار داد که احتمالا در آینده با آن مواجه خواهیم شد و آمادگی مقابله با آن را هم نداریم.

BuseinessInsider- بنیاد بیل و ملیندا گیتس بخشی از ائتلاف آمادگی برای مواجهه با بیماری های همه گیر به شمار می آید. این بنیاد تمرکز خود را روی تولید واکسن هایی گذاشته است که برای مقابله با شیوع بیماری های همه گیر در آینده ساخته می شوند. این بنیاد با سرمایه ای بالغ بر 700 میلیون دلار تاسیس شده است و بیل گیتس نگران آن است که این سرمایه برای مقابله با تهدیداتی که در آینده بشر را در معرض خطر قرار می دهد، کافی نباشد. گیتس گفت که بیوتروریسم یا تروریسم شامل توسعه بیماری های همه گیر با هدف و نیت قبلی است که بحث بسیار جدی است و ما باید از همین حالا برای مبارزه با آن اقدام کنیم. وی افزود که اکنون نمی توان میزان احتمالی این حملات بیوتروریستی را ارزیابی کرد، اما خسارتی که چنین مواردی وارد خواهد کرد، بسیار عظیم خواهد بود. 
گیتس درباره خطرات بروز بیماری های فراگیر چه به صورت عمدی و چه به صورت طبیعی گفت: فکر می کنم در صورت بروز چنین بیماری هایی در یک دوره کوتاه بیش از ده هزارنفر در جا خواهند مرد. 
بیل گیتس در ماه مارس گذشته نیز در شبکه «از من بپرس» سایت ردیت اعلام کرد: مشکل جلوگیری از یک گروه کوچک تروریستی با استفاده از تسلیحات هسته ای یا بیولوژیکی به معنی کشتار میلیون ها انسان است و این مساله بیش از هر چیز دیگری مرا نگران می کند. 
گیتس باور دارد که همه کشورهای دنیا باید در این زمینه با یکدیگر همکاری کنند؛ چراکه عوامل بیماری زا هیچ توجهی به مرزهای سیاسی ندارند. علاوه بر این، کنترل دامنه اثر یک حمله بیوتروریستی بسیار دشوارتر از بمب گذاری یا حملات مسلحانه خواهد بود.
موضوع مطرح شده توسط بیل گیتس، بحث را در میان پیشگامان فناوری داغ کرد. سم آلتمن، مدیر طرح شتاب دهنده استارت آپ در سیلیکون ولی با نام «Y Combinator» در ادامه بحث های گیتس گفت که به همراه فناوران دیگر درباره پایان دنیا بحث خواهند کرد. وی اعلام کرد یکی از تئوری های مورد علاقه اش بیوتروریسم است.
وی افزود: بعد از اینکه یک لابراتوار هلندی ویروس آنفلوآنزای مرغی H5N1 را اصلاح کرد، یعنی پنج سال پیش، این بیماری را فوق العاده مسری کرد و این شانس را به این ویروس مصنوعی کشنده داد که تا 20 سال آینده گسترش پیدا کند. 
گیتس در ادامه خطرناک بودن بیش از پیش این نوع از حملات تروریستی را به فرا ملیتی بودن ابعاد آنها مرتبط دانست و گفت که وقتی چند کشور درگیر یک ماجرای مشترک می شوند، به طور معمول کارها از طریق بروکراسی های طولانی همراه با کشمکش های سیاسی انجام می شود و همین مساله اقدام اصلی را به حاشیه می کشاند. 
گیتس معتقد است برای مواجه نشدن با چنین مشکلاتی باید پیش از بروز یک اپیدمی طبیعی یا عمدی در هر نقطه ای از جهان، نوعی تشکیلات فراملیتی برای مقابله با چنین بحران هایی ایجاد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :