آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200444
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1395 11:30
تعداد بازدید : 618

رقابت مثبت بانک ها با جنگ بر سر نرخ سود اشتباه نشود

رییس کل بانک مرکزی تقویت روحیه رقابت در نظام بانکداری را راه حلی برای مشکلات کنونی دانست و تاکید کرد نباید روحیه رقابت مثبت با جنگ قیمتی بر سر نرخ سود اشتباه شود.


بانک مرکزی – ولی الله سیف در جمع مدیران عامل بانک های دولتی گفت: تقویت روحیه رقابت در نظام بانکداری، یک راه حل مناسب برای برون رفت از وضعیت کنونی به شمار می آید. در این مسیر، باید بدنه بین الملل بانک ها، پویایی و نوآوری دوران گذشته را بازیابند و ارایه خدمات به بخش تجارت خارجی کشور را در دست گیرند.
وی افزود: تجربه نشان می دهد افزایش نرخ سود سپرده به طور قطعی به رشد سپرده گیری نمی انجامد و ارایه نرخ سود سپرده بالا و غیرمنطقی، به معنای دادن حقوق سهامدار به سپرده گذار است.
سیف گفت: مدیران بانک ها باید در شرایط کنونی که در ثبات و پایداری بانک ها تردید وجود دارد با احتیاط مضاعف عمل و انضباط مالی ایجادشده را حفظ کنند. از آنجا که تعادل حاصل شده را می توان فقط با نظارت عالی حفظ کرد، بانک مرکزی نیز منصفانه اما قاطعانه با بانک های متخلف برخورد می کند.
وی افزود: بانک ها با مشکلات بسیاری روبه رویند و دولت نیز به آن وقوف دارد. با همه اینها، بخش گسترده ای از دستاوردهای دولت در این دوره، مرهون تلاش بانک هاست.
رییس کل بانک مرکزی گفت: نظام بانکی با وجود مشکلات عدیده ای که با آن دست و پنجه نرم می کند، در سال های اخیر همواره در کنار دولت رشد و ارتقای اوضاع اقتصادی کشور را هدف خود قرار داده است که نتیجه آن را می توان در موفقیت طرح های بزرگی همچون طرح حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک و متوسط مشاهده کرد.
سیف اضافه کرد: با هماهنگی و انسجامی که نظام بانکی در اجرای طرح تامین مالی واحد های کوچک و متوسط از خود نشان داد، جایگاه نظام بانکی تقویت شد و با تداوم این انسجام و همکاری، مسایل پیش رو با سهولت بیشتری مرتفع می شود.
وی یادآوری کرد: بانک یک بنگاه اقتصادی است که مسایل آن فقط با مدیریت حرفه ای و بهینه منابع و مصارف حل می شود. مدیران بانک ها مسوول خروجی بانک خود هستند و باید با اتکا به حرفه ای گرایی و مقابله خردمندانه با توقعات نابجا فعالیت کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :