آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200409
تاریخ انتشار : 3 بهمن 1395 10:26
تعداد بازدید : 1099

نگرانی از تکرار حادثه پلاسکو در پاساژ علاء الدین

پنج شنبه یکی از بزرگ ترین ساختمان های تجاری تهران فرو ریخت. ابعاد این حادثه اگرچه بزرگ بود، اما شاید تلنگری به مسوولان است؛ چراکه ساختمان های متعددی در تهران وجود دارند که به لحاظ ایمنی چیزی بیشتر از پلاسکو ندارند. یکی از همین ساختمان ها، پاساژ علاءالدین است که در چندصدمتری پلاسکو واقع شده و سال هاست طبقه اضافی آن تیتر بسیاری از رسانه ها شده است. البته مشکل علاءالدین فقط طبقه اضافی آن نیست؛ بلکه نبود پله فرار، اطفای حریق و اضافه وزن سازه مشکلاتی است که با توجه به رفت و آمدهای زیادی که هر روز در این ساختمان صورت می گیرد، ممکن است فاجعه ای بسیار بزرگ تر از پلاسکو در پی داشته باشد.


فناوران- بر این اساس سخنگوی شورای شهر تهران با اعلام اینکه بی توجهی ها به معضل بافت فرسوده تهران به ویژه در بخش مرکزی شهر از سوی دولت امروز فاجعه به بار آورد، گفت: یکی از الزامات شهر تهران نوسازی بافت فرسوده است که در این راستا شهرداری تهران در سال های اخیر با ارایه تسهیلات در مسیر حذف این معضل گام برداشته اما در بدنه دولت نوسازی بافت ناپایدار تهران روند بسیار کند و نزدیک به صفر داشته است.
رضا تقی پور با انتقاد از اینکه ساکنان و مالکان ساختمان پلاسکو در سنوات گذشته به اخطارهای آتش نشانی بی توجه بوده اند، گفت: به رغم تمام تذکرات آتش نشانی به خطرات ساختمان پلاسکو باز هم شاهد تداوم فعالیت کسب و کار در این ساختمان بودیم. درست است که نمی خواهیم با برخوردهای خشن مانع از کسب وکار شهروندان در ساختمان های مشابه پلاسکو شویم؛ اما ایمنی موضوع مهمی است که بی توجهی به آن فاجعه به بار می آورد. 
وی با بیان اینکه اعضای شورای شهر تهران قصد ایجاد نگرانی در شهروندان ندارند، ادامه داد: ساختمان های مشابه پلاسکو در بافت فرسوده مرکز شهر تهران بسیارند. از همین رو توجه به نکات ایمنی بیش از هر زمان دیگری الزامی است.

  طبقه اضافی علاءالدین تا اواخر بهمن تخریب می شود
در همین راستا یک عضو دیگر شورای اسلامی شهر تهران اعلام کرد: طبقه اضافی پاساژ علاءالدین تا آخر بهمن ماه به شکل کامل تخریب می شود.
اقبال شاکری با بیان فاجعه ساختمان پلاسکو گفت: متاسفانه بسیاری از ساختمان های تجاری تهران شرایط استاندارد ندارند و بارها هشدار دریافت کرده اند.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به سوالی مبنی بر تخریب طبقه اضافی مجتمع علاءالدین افزود: تیم تخریب هم اکنون در این مجتمع مستقر است و تخریب به صورت شبانه انجام می شود.
وی گفت: این تخریب قطعا تا اواخر بهمن به پایان می رسد و علت تاخیر نیز عملیات شبانه در آن است.
شاکری اضافه کرد: با این حال این ساختمان هنوز استحکام بنا نگرفته، تاییدیه آتش نشانی و مدیریت بحران را نیز ندارد.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: ساختمان علاءالدین تنها به دلیل تخلف در یک طبقه اضافی اعمال قانونی شده که متاسفانه برای آن هم یک سال و نیم مقاومت کرده است.
وی با بیان این مطلب که کسبه مجتمع علاءالدین در خطر قرار دارند، گفت: خطر پلاسکو این مجتمع را تهدید می کند و اگر طبقه اضافی باقی می ماند، این خطر چند برابر می شد.

 طبقه اضافی علاءالدین غیرایمن است
مهدی چمران، رییس شورای شهر تهران نیز با بیان اینکه حادثه پلاسکو در کمین ساختمان های بسیاری مانند علاءالدین است، گفت: هنوز تخریب ساختمان علاءالدین عملی نشده و این در حالی است که شهرداری ماه ها درصدد است یک طبقه اضافی را بردارد.
رییس شورای شهر تهران افزود: طبقه اضافی علاءالدین غیرایمن است و هشدارها اصلاً جدی گرفته نشده که می تواند نتایج اسفباری به دنبال داشته باشد.
 نامه سرگشاده منتسب به برخی کسبه علاءالدین
در همین راستا دیروز نامه ای سرگشاده منتسب به برخی از کسبه پاساژ علاءالدین در سایت جماران منتشر شده است که متن آن به این شرح است:
«فاجعه عظیم تکرارشدنی است.
با عرض تسلیت به خانواده و بازماندگان آتش نشانان شجاع و فداکار و همه مردم شریف ایران و ابراز همدردی با کسبه ساختمان پلاسکو که خسارت جانی و مالی دیده اند.
ما، کسبه پاساژ علاءالدین نمی خواهیم بعد از ساختمان پلاسکو در آتش مال اندوزی و زیر آوار بی قانونی دفن 
شویم.
با تشکر از مدیریت شورای شهر تهران و سازمان آتش نشانی استان تهران درخواست داریم هرچه سریع تر نسبت به ایمن سازی این پاساژ از جوانب مختلف (پله فرار، اطفای حریق و اضافه وزن سازه) اقدام جدی به عمل آید.
از آنجایی که این محل دارای بیش از ۱۰۰۰ واحد تجاری است و در محل حدود چهار هزار نفر شاغل هستند و به قول صاحبان پاساژ روزی 30 هزار بازدید کننده در پاساژ داریم که تقسیم بر ۱۰ ساعت کاری یعنی 3 هزار نفر مراجعه در ساعت، حال بفرمایید اگر اتفاقی مشابه در این محل بیفتد، چه کسی پاسخ گوی خون های به هدر رفته خواهد بود، صاحبان پاساژ یا مسوولان امر؟!
حال بماند که بعد از حدود ۲۰ سال از ساخت پاساژ هنوز تعداد زیادی از کسبه قرارداد خرید و اجاره سرقفلی ندارند؛ لذا از مسوولان قوه قضاییه نیز درخواست مساعدت داریم».


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :