آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200321
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 0:45
تعداد بازدید : 630

شبکه های اجتماعی، بیلبورد نیست

اردشیر طیبی*- اینترنت پایه پیشرفت های تکنولوژیک اخیر در تمام دنیا بوده است و ضعف های موجود در کشور ازجمله فیلترینگ و سرعت بسیار پایین باعث شده تا روز به روز به فاصله ما با سایر کشورهای دنیا افزوده شود. خوشبختانه فراگیر شدن اینترنت نسل سوم و چهارم تلفن همراه باعث شده تا فاصله ای که پیش بینی شده بود جبران ناپذیر شود، اندکی کم تر شود. همچنین یکی دیگر از اثرات مثبت دسترسی به اینترنت از طریق تلفن همراه این است که ضریب نفوذ اینترنت در کشور بالا رفته است و به دنبال آن شرکت های بیشتری روز به روز به سمت استفاده تجاری از شبکه های اجتماعی کشیده می شوند. هرچند هنوز در ابتدای راه قرار داریم و اغلب شرکت های ایرانی چیز بیشتری جز ضرورت حضور در شبکه های اجتماعی درک نکرده اند و به ندرت شرکتی با استراتژی حساب شده و بلندمدت پای به این شبکه ها می گذارد و می تواند از فضای موجود بهره تجاری و برندینگ ببرد.


درحالی که با توجه به بدون مرز بودن این شبکه ها، این فرصت بسیار خوب و ارزان نه تنها برای حضور بهتر در بازار ایران، بلکه تسلط بر بازار منطقه و فراتر از آن نیز هست.
درحال حاضر شرکت های ایرانی از شبکه های اجتماعی مثل بیلبورد استفاده می کنند و بعضی از موفق ترین آنان هم نهایتا با صرف هزینه های بسیار و برگزاری مسابقات بی سر و ته از اینکه توانسته اند در بازه ای کوتاه چند صد نفر را درگیر خود کنند، ذوق زده می شوند و بعد بدون هیچ استراتژی برای تعامل با کاربرانی که جذب شده اند فضا را ترک کرده و به سوی دیگری کشیده می شوند.
شاید برندهای ایرانی که ضرورت داشتن استراتژی بلند مدت را درک می کنند و از این فضا نه به عنوان یک ابزار مارکتینگ صرف؛ بلکه به عنوان یک ابزار روابط عمومی استفاده می کنند از انگشتان یک دست نیز کمتر باشند.
آنچه مسلم است، برندهای ایرانی خیلی زود باید سواد و دانش خود را نسبت به دیجیتال مارکتینگ بالا ببرند و انتظارات خود را از فضای دیجیتال زمینی کنند، چون منطق بازار آزاد بی رحم است و در فضای پسابرجام و با ورود احتمالی شرکت های خارجی چه بخواهند و چه نخواهند، این پتانسیل به رخ آنها کشیده خواهد شد و دیگر با «دوستانت را منشن کن» و «لبخند بزن و سلفی بگیر» و روش هایی از این دست نمی توان به رقابت پرداخت.
برندهای ایرانی باید نسبت به تدوین استراتژی های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود زودتر اقدام کنند. شبکه سازی را در دستور کار خود قرار دهند و بعد برای بهره بردن از شبکه ای که به دست آورده اند برنامه داشته باشند. از همه مهم تر اینکه باید این باور نزد برندهای ایرانی به وجود بیاید که برخلاف تصور رایج آنچه مهم است نه تعداد دنبال کنندگان، بلکه تعاملی است که متقابلا بین برند و آن دنبال کنندگان به وجود می آید. 
در این صورت نه تنها برندها با آغوش باز به استقبال پسابرجام و انشاءالله به زودی پیوستن به سازمان تجارت جهانی خواهند رفت؛ بلکه چشم انداز بازار پیش روی برندهای ایرانی نیز از افق سرزمین ایران نیز فراتر رفته و می توانند خاورمیانه و حتی فراتر از آن را تحت تاثیر خود قرار دهند.
*مدیر عامل شرکت ماهورنگار


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :