آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200293
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 0:13
تعداد بازدید : 634

نگاهی به فناوری HDR در تلویزیون‌های سامسونگ

دیدن جهان در قابی تازه

HDR یا دامنه دینامیکی بالا (high dynamic range)، استاندارد جدید ضبط و پخش فیلم هاست که از کنتراست بالایی در نمایش نقاط روشن و تاریک فیلم ها برخوردار است. ضمن اینکه میزان روشنایی و درخشندگی تصاویر و همچنین تعداد رنگ های نمایش داده شده چند برابر بیشتر از استانداردهای فعلی است.

این فناوری که از آن به عنوان آینده دنیای تصویر و سرگرمی یاد می شود، در تلویزیون های SUHD سامسونگ استفاده شده است که از  ویژگی HDR1000 بهره می برند.
رویاهای نزدیک
برای سال های بسیاری، میزان روشنایی تلویزیون ها در حدود ۱۰۰ نیت (واحد اندازه گیری روشنایی که براساس روشنایی یک شمع در مترمربع است) باقی مانده بود، این رقم از زمان عرضه تلویزیون های CRT تاکنون به استاندارد اصلی تلویزیون ها تبدیل شده است. درحالی که با این میزان از روشنایی بسیاری از جزئیات مربوط به رنگ ها و نقاط تاریک فیلم ها و ویدیوها قابل مشاهده نیست. این محدوده از روشنایی را SDR یا دامنه دینامیکی استاندارد (Standard Dynamic Range) نام گذاری کردند.
در فناوری HDR که از عملکرد پیچیده چشم انسان الگو گرفته شده، میزان نور و رنگ خروجی از تلویزیون به گونه ای تنظیم شده تا ریزترین و جزئی ترین اختلاف رنگی دیده شود. با رسیدن به دامنه گسترده تری از روشنایی و درخشندگی، رنگ های سیاه و سفید واقعی تر و طبیعی تری را خواهیم دید. ضمن اینکه تفکیک پذیری میان این دو رنگ با دقت بالاتری انجام می شود. 
در تلویزیون های SUHD 2016 سامسونگ به لطف فناوریHDR  تصاویر نمایش داده شده بسیار به آنچه چشم اسکن می کند، نزدیک است و همه جزئیات، رنگ های دقیق و تفکیک شده را می توان در تلویزیون دید. این فناوری که از آن با نام HDR 1000 یاد می شود، بیشترین میزان روشنایی در بین تلویزیون های موجود در بازار را دارد و روشنایی آن ۱۰۰۰ نیت (1000 nit) است. در تلویزیون SUHD 2016 سامسونگ رنگ هایی که در یک طیف خاص هستند، به تفکیک نمایش داده می شوند و به طور مثال می توان دو رنگ سبز یا دو رنگ سفید را به راحتی از هم تشخیص داد، مانند حالتی که با یک مداد مشکی روی برگه ای مشکی رنگ خط می کشیم و چشم و مغز انسان آن دو را به خوبی از هم تشخیص می دهند. 
با وجود اینکه مدت کوتاهی از زمان معرفی فناوری HDR می گذرد، اما تولیدات مرتبط با این فناوری هر روز ابعاد گسترده تری به خود می بیند، درواقع کیفیت بالای تصاویر HDR باعث شده تا بسیاری این فرمت تصویری را آینده صنعت سرگرمی جهان بنامند، آینده ای که پیش بینی می شود خیلی نزدیک تر از تصور ما باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :