آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200292
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 0:11
تعداد بازدید : 1267

در صورت تحقق اهداف برنامه ششم توسعه اتفاق می‌افتد

درآمد 50 هزار میلیاردی ایران از ترانزیت ارتباطات بین الملل

براساس تحقق اهداف برنامه ششم توسعه با افزایش ٦٠ برابری ظرفیت ترانزیت ارتباطات بین الملل از مسیر ایران، تا سال ۱۴۰۰، درآمدی بالغ بر ٥٠ هزار میلیارد ریال برای کشورمان ایجاد می شود.

شرکت زیرساخت - با توجه به جایگاه استراتژیک و جغرافیایی ایران، نقش محوری کشورمان به عنوان نقطه تعادل و مرکز ثقل توسعه ارتباطات در منطقه خاورمیانه و شاهراه ارتباطی اتصال شرق به غرب کاملا آشکار است؛ چرا که ایران با دارا بودن مرزهای خشکی و آبی با کشورهای منطقه می تواند نقش کلیدی در ترانزیت ارتباطی این کشورها ایفا کند.
این مهم با توجه به میزان اهمیت آن، منافع اقتصادی بسیاری برای کشور داشته و در راستای عمل به تحقق شعار اقتصاد مقاومتی نیز منتج به ثروت آفرینی شود.
موقعیت جغرافیایی منحصربه فرد ایران در منطقه خاورمیانه، امکان ویژه ای در اختیار کشورمان قرار داده تا با فراهم ساختن زیرساخت های لازم، امکان ترانزیت ارتباطات بین الملل منطقه و تبدیل شدن ایران به قطب منطقه محقق شود.
بر این اساس در ماده ٨٣ لایحه برنامه ششم توسعه به وزارت ارتباطات و شرکت ارتباطات زیرساخت اجازه داده شده است که ظرفیت انتقال پهنای باند عبوری از کشور را به ٣٠ ترابیت بر ثانیه افزایش دهد.
این درحالی است که هم اکنون ظرفیت پهنای باند عبوری کشورها از ایران حدود نیم ترابیت بر ثانیه برآورد می شود که در صورت افزایش این ظرفیت، تا سال ١٤٠٠ انتقال ترانزیت اطلاعات سایر کشورها از مسیر ایران ٦٠ برابر خواهد شد و این حرکت برمبنای رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه می تواند کسب درآمدی بالغ بر ٥٠ هزار میلیارد ریال برای کشور رقم بزند.
این مزیت علاوه بر افزایش درآمد ارزی و ایجاد امنیت برای کشور، امکان سرمایه گذاری برای بخش خصوصی در حوزه ترانزیت ارتباطات بین الملل و تبدیل ایران به هاب ارتباطی منطقه را فراهم خواهدکرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :