آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 200290
تاریخ انتشار : 2 بهمن 1395 0:8
تعداد بازدید : 1487

برای رقابت با شرکت اینتل انجام شد

دعوت روسیه از ایران برای ساخت پردازنده بومی

ایران و روسیه برای ساخت و تولید پردازنده بومی به عنوان جایگزینی برای پردازنده های «اینتل» مذاکره کردند.

ارتباطات زیرساخت- این مذاکره در چارچوب برنامه سفر دو روزه محمدجواد آذری مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت به مسکو و دیدار با نیکلای نیکیفروف، وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی کشور روسیه صورت گرفته است.
این ملاقات در پی سفرهای اخیر وزرای ارتباطات دو کشور و به منظور پیگیری توافقات صورت پذیرفته انجام شد و طرفین به مرور آخرین پیشرفت های این توافقات پرداختند.
بر اساس توافقات دو وزیر، ۱۴ پروژه زیرساختی فناوری اطلاعات بین بخش های خصوصی دو کشور در حال انجام است که در صورت اجرای کامل، زیرساخت مناسبی برای توسعه کسب و کار در فضای مجازی کشور و افزایش اشتغال برای متخصصین این حوزه در کوتاه مدت ایجاد خواهد شد.
معاون وزارت ارتباطات کشورمان در این دیدار با بیان اقدامات موفق روسیه در حوزه سایبری و کارآفرینی، خواستار بهره گیری از این تجربیات در ایران شد.
مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت با بیان اینکه هم اکنون ۴۰ میلیون کاربر اینترنت در ایران فعال هستند و نیاز به خدمات رسانی ارتباطی و استفاده از فناوری های اطلاعاتی دارند، گفت: این حوزه ها می تواند در ایران چندصد هزار فرصت شغلی ایجاد کند. به نحوی که در سه سال گذشته ۱۲۳هزار شغل در این بخش عملیاتی 
شد.
آذری بر لزوم ارایه خدمات بومی برای جذب بیشتر کاربران ایرانی و افزایش اشتغال زایی در کشور با بهره گیری از پتانسیل های این بخش تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به تجربیات کشور روسیه در بومی سازی محصولات فناوری، می توان از تجربیات این کشور برای بومی سازی فناوری های اطلاعاتی بهره برد.
معاون وزیر ارتباطات گفت: سرویس های مرتبط خدمات رسان روسی نیز می توانند در بازار ایران حضور یابند و ما نیز از این فرصت برای ایجاد شغل بهره خواهیم گرفت.
در این ملاقات پس از ارایه گزارشی از سوی آذری جهرمی و تبیین مشکلات اجرایی پیش رو، وزیر ارتباطات روسیه با بیان اهمیت روابط دو جانبه بر رفع موانع موجود و پیگیری آنها تاکید کرد.
نیکلای نیکیفروف، وزیر ارتباطات و رسانه های جمعی با بیان علاقه مندی این کشور برای اجرای هرچه زودتر توافق های صورت گرفته با ایران، امکان همکاری با ایران برای تولید پردازنده رایانه ای روسی «البروس» را به عنوان جایگزین بومی پردازنده «اینتل» مطرح کرد.
وی با بیان برنامه ریزی ها و سرمایه گذاری های روسیه در حوزه برنامه های پرکاربرد نرم افزاری موبایل، اینترنت، رایانه، کنترل و مدیریت بانک های اطلاعاتی گفت: در حال جایگزینی پردازنده های «البروس» به عنوان تولید ملی با نمونه های غربی (اینتل) هستیم و می توانیم این فناوری را به ایران هم منتقل کنیم تا برای جایگزینی استفاده شود.
نیکیفروف اجرای این طرح را نیازمند تعیین و معرفی طرف ایرانی برای تشکیل شرکت مشترک روسی-ایرانی دانست و از معاون وزارت ارتباطات خواست که نقش حمایتی ایفا کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :