آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 1999
تاریخ انتشار : 23 مهر 1390 6:33
تعداد بازدید : 904

انتظارات نرم افزاری از سازمان نظام صنفی رایانه ای( بخش اول)

رضا دانش- اگر به آمار شرکت های عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای نگاه کنیم درخواهیم یافت که تعداد قابل ملاحظه ای از آنها شرکت هایی هستند که در حوزه نرم افزار فعالیت می کنند.

 

 

از نرم افزار می‌توان به عنوان محصولی که هنوز جایگاه واقعی خود را در بازار مصرف پیدا نکرده است نام برد چرا که بسیاری از سازمان‌ها از ارزش‌های واقعی یک نرم افزار موثر،آگاه نبوده و حاضر نیستند مبلغ زیادی در این حوزه هزینه و در اصل سرمایه گذاری کنند.همین امر شرکت‌های نرم افزاری را در توسعه فعالیت‌های اقتصادی‌شان دچار مشکل کرده و راه  پیشرفت را  دشوار می‌سازد. وجود سازمانی به نام نظام صنفی رایانه‌ای کشور و عضو شدن در آن این انتظار را به وجود می‌آورد که سازمان در مسیر بهتر کردن شرایط کسب و کار این شرکت‌ها  برنامه داشته باشد و در آن راستا اقدامات عملی انجام دهد. در این نوشته سعی خواهد شد طی چند بخش عمده انتظارات شرکت‌های نرم افزاری تشریح شود، باشد که برای پاسخ به این انتظارات برنامه‌ریزی‌های مناسبی صورت پذیرد.در بخش اول به لزوم معرفی توانمندی‌های شرکت‌های نرم افزاری از سوی سازمان به جامعه مصرف پرداخته می‌شود:
شرکت‌های نرم‌افزاری فعال،در حوزه‌های بسیار متفاوتی در حال فعالیت هستند.برخی نرم‌افزارهای مالی-اداری تولید می‌کنند،گروهی در زمینه تولید نرم‌افزارهای تولید،تضمین کیفیت و CMMS فعالیت می‌کنند، برخی بر روی سیستم‌های هوشمند و DSS کار می‌کنند و تعدادی روی نرم‌افزارهای بیمارستانی(HIS) یا هتلداری مشغول فعالیت هستند. حال سوال اینجاست چه بانک اطلاعاتی از شرکت‌های نرم افزاری و زمینه‌های فعالیت‌شان وجود دارد. اگر یک هتل بخواهد نسبت به خرید نرم افزار هتلداری اقدام کند باید به کجا مراجعه کند؟ یک شرکت تولیدی از چه مرجعی باید سوال کند که کدام شرکت‌های نرم افزاری سیستم انبار تولید کرده‌اند؟ لذا ضرورت وجود یک بانک اطلاعاتی تخصصی از شرکت‌های نرم افزاری و محصولات، خدمات و توانمندی‌های‌شان لازم است تا به این صورت ارتباط بین ارائه دهندگان محصولات و خدمات نرم افزاری با جامعه مصرف راحت‌تر و به شیوه‌ای نظام مند برقرار شود.در این بانک اطلاعاتی حتی می‌توان Platform مورد استفاده شرکت‌ها را نیز قید کرد تا اگر شرکتی تولیدی برای مثال به دنبال خرید یک سیستم برنامه‌ریزی تولید تحت اوراکل است به شرکت‌هایی که محصولات خود را در محیط SQLServer تهیه کرده‌اند مراجعه نکند تا وقت و انرژی هر دو طرف به هدر نرود. قدر مسلم ایجاد چنین بانکی از وظایف ذاتی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای است.
اما تشکیل یک چنین بانک اطلاعاتی مستلزم داشتن یک طرح کارشناسانه دقیق از سوی کمیسیون نرم‌افزار سازمان از یک سو و مشارکت کردن اعضا در قالب تکمیل پرسشنامه‌هایی است که برای‌شان ارسال خواهد شد.از سوی دیگر برای تسریع در این امر می‌بایست برای هر شرکت عضو کلمه کاربری جهت دسترسی به سایت سازمان و ثبت اطلاعات خود اظهاری به صورت اتوماتیک در این زمینه فراهم شود ضمن اینکه یک ممیزی اولیه در ارتباط با ادعاهایی که از سوی شرکت‌ها صورت می‌پذیرد باید انجام شود تا آمار نسبتا درستی در اختیار  بازار مصرف قرار گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :