آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199747
تاریخ انتشار : 25 دی 1395 2:17
تعداد بازدید : 671

چالش مساله محوری در فضای سایبری

علی شمیرانی- کشور ما موقعیت خاصی دارد و طعم تلخ جنگ، توطئه، تحریم ها و آخرین راهکارهای تهاجمات سایبری را چشیده و به همین جهت همواره در نوعی حالت بیداری و آماده باش به سر می برد.


لذا این فرض که متولیان، تصمیم سازان و تصمیم گیران حوزه فضای سایبری ایران با فرصت ها و تهدیدهای این عرصه و امواج کوچک و بزرگی که به شکل پیوسته کشور ما را در می نوردند، بیگانه و بی تفاوت هستند، قطعا نادرست است.
اما آنچه گاه موجبات نگرانی می شود، نه در حوزه فکر و اندیشه، بلکه سرعت عمل و اجرا است. ما همچنان بدون نقشه راه و استراتژی کلان، به کندی، در مواردی با اختلاف نظر و در بسیاری اوقات با موازی کاری «عمل می کنیم». نکته اینجاست که نمی توان به جای «عمل می کنیم» از عبارت «پیش می رویم» استفاده کرد، چون در موارد زیادی گاه شاهد اقداماتی هستیم که اگرچه در نگاه نخست عملی در حال وقوع است اما این عمل لزوما پیشرفت محسوب نمی شود.
از این روست که با وجود نهادهای متعدد، بودجه کافی، کارشناسان و مدیران مجرب، جلسات گوناگون و انواع و اقسامی از همایش ها و نمایش ها و افتتاحات، اگرچه نمی توان کسی را متهم به بی تفاوتی و بی عملی کرد اما همچنان شاهد گشایش های زیربنایی و اساسی متناسب با این پتانسیل ها که به نوعی ریل گذاری برای پیشرفت نیز در این عرصه محسوب می شود، نیستیم.
موضوع دیگر آنکه بسیاری از اقدامات در حوزه فضای سایبری با وجود مشکلاتی که ذکر شد، عموما نه از جنس کلان و راهبردی که از جنس سلبی یا ایجابی و آن هم در واکنش به رویدادهایی است که همه روزه پدید می آید یا به کشور تحمیل می شود. اگرچه حتی بهترین استراتژیست های دنیای سایبری نیز با قاطعیت نمی توانند همه چیز را از قبل پیش بینی کنند، اما زمانیکه صحبت از منافع ملی می شود، واکنش های مقطعی دیگر لزوما راهکار محسوب نشده و جنبه مسکن گونه پیدا می کنند که هر روز ما را از گودالی خارج کرده و به گودال یا چاه جدیدی رهنمون می کند و این چرخه را پایانی نیست. از این رو خلاء رویکردهایی کلان و البته یکسان در فضای سایبری به شدت محسوس است تا به جای مساله محوری شاهد استراتژی محوری باشیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :