آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199281
تاریخ انتشار : 18 دی 1395 10:56
تعداد بازدید : 696

با وجود ورود نوت‌بوک‌های وارداتی به بازار اتفاق افتاد

رغبتی برای خرید کالا وجود ندارد

سرانجام پس از کش و قوس های فراوان در زمینه ترخیص محموله کالاهای کامپیوتری از گمرک، بخشی از این محموله وارد بازار شد.براساس بررسی های صورت گرفته از بازار کامپیوتر، موجودی کالاها نظیر برخی از مدل های نوت بوک، تبلت و تجهیزات کامپیوتری افزایش یافته است؛ با این حال میزان تقاضا در بازار همچنان در حد بسیار کمی است.به گفته کارشناسان، خریداران همچنان در انتظار کاهش قیمت هستند و در مقابل فروشندگان به دلیل بی ثباتی نرخ دلار آزاد از کاهش قیمت خودداری می کنند. برخی از فروشندگان نیز همچنان به بهانه کاهش موجودی از فروش کالاهای کامپیوتری خودداری می کنند.

مریم عسگری
به اعتقاد کارشناسان این فرضیه وجود دارد که فعالان بازار به دلیل تامین موجودی و تشنه نگه داشتن بازار، از تزریق کالا به بازار خودداری کرده یا با ارایه قیمت های غیرمنطقی در صدد داغ کردن بازار شب عید باشند.
علی فریضه، یکی از فعالان بازار کامپیوتر در این زمینه می گوید: این فرضیه ای اشتباه و ناشی از بی اعتمادی به بازار و فروشندگان است؛ چراکه فروشندگانی که در ماه های گذشته هیچ سودی از بازار نبرده اند، در پی فروش کالا و تامین هزینه های روزمره هستند و متاسفانه هیچ امیدی هم به رونق بازار شب عید ندارند که برای تامین موجودی شب عید زمینه چینی کنند.
به گفته وی، هم اکنون امکان کاهش قیمت وجود ندارد؛ چراکه هر لحظه نرخ دلار آزاد و حواله ارزی تغییر می کند و مشخص نیست که اگر امروز قیمت دلار 3900 تومان است، فردا روز قیمت کاهش یا افزایش یابد. به همین دلیل کسبه خطر نکرده و تا ثابت شدن نرخ دلار آزاد، حداقل برای یک هفته از اعمال تغییرات قیمتی خودداری می کنند.
این درحالی است که از گوشه و کنار اخباری در رابطه با کاهش قیمت ها از سوی تعداد کمی از فعالان بازار کامپیوتر به گوش می رسد. به گفته علی فریضه، فعال بازار کامپیوتر این اقدام زیرفروشی و به ضرر بازار است؛ چراکه بازار باید از یک نظم قیمتی برخوردار باشد و زیرفروشی یک گروه نه تنها به رشد تقاضا منجر نمی شود؛ بلکه موجب می شود این تصور نزد خریدار به وجود آید که اگر امکان کاهش قیمت هست، چرا همه فروشندگان قیمت ها را کاهش نمی دهند. برخی نیز تصور می کنند افرادی که کالا را با قیمت ارزان تر به فروش می رسانند، قاچاق فروش هستند. 
در هر صورت در شرایط فعلی بازار کامپیوتر روزگار خوبی را نمی گذارند و بنابر اعلام رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران، بازار در بدترین دوران خود به سر می برد. کارشناسان پیش بینی می کنند اگر نرخ دلار بنا بر گفته رییس کل بانک مرکزی تا رقم 3600 کاهش یابد، بازار شب عید رونق می گیرد؛ در غیر این صورت وضعیت مشابه سال گذشته پیش روی بازار کامپیوتر خواهد بود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :