آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199194
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 11:15
تعداد بازدید : 931

کارمندان برای خاموشی گوشی حق قانونی گرفتند

شرکت های فرانسوی از این پس باید این حق را برای کارمندان شان به رسمیت بشناسند که در تعطیلات آخر هفته اجباری به چک کردن گوشی شان نداشته باشند.

ایسنا- از اول ژانویه، قانون اشتغال جدیدی اجرا می شود که سازمان هایی با بیش از ۵۰ کارمند را وادار خواهد کرد حقوق کارمندان را برای نادیده گرفتن گوشی های شان در تعطیلات پایان هفته مورد مذاکره قرار دهند.
استفاده بیش از حد از دستگاه های دیجیتالی عامل مشکلات متعدد ازجمله بی خوابی و روابط خانوادگی شناخته شده و به افزایش اضافه کاری بدون حقوق منجر شده است که طی آن کارمندان خارج از اداره کار می کنند.
این تدبیر از سوی وزیر کار فرانسه معرفی شد که پیش از این تحقیقاتی به درخواست وی انجام شده بود. تحقیقات مذکور نسبت به پیامدهای حجم انبوه اطلاعات دریافتی بر سلامت کارمندان هشدار داده بود.
طبق قانون جدید، شرکت ها باید حق کارمندان برای خاموش کردن گوشی هایشان و کاهش دخالت کار در زندگی خصوصی شان را به رسمیت بشناسند.اگر چنین توافقی حاصل نشود، شرکت ها باید چارتری را منتشر کنند که تقاضاها و حقوق کارمندان خارج از ساعات کار را مشخص می کند.اتحادیه های کارگری در فرانسه مدت ها خواستار چنین اقدامی بودند؛ اما قانون جدیدی که حق جدیدی برای خاموش کردن گوشی را برای کارمندان قائل شده است، هیچ مجازاتی برای شرکت هایی که این حق را نادیده می گیرند، پیش بینی نکرده است.
روزنامه لیبراسیون این اقدام را مورد تمجید قرار داد و اعلام کرد: این قانون ضروری بود؛ زیرا کارمندان در فرانسه اغلب براساس تعهد به شرکت شان و قابل دسترس بودن قضاوت می شوند.بعضی از گروه های بزرگ مانند فولکس واگن و دایملر در آلمان یا شرکت هسته ای آروا و شرکت بیمه اکسا در فرانسه پیش از این اقداماتی برای محدود کردن ارسال پیام به کارمندان در خارج از ساعات کار اتخاذ کرده بودند.
طبق تحقیقاتی که از سوی گروه Eleas منتشر شده است، بیش از یک سوم کارمندان فرانسوی هر روز از دستگاه شان برای انجام کار خارج از ساعات اداری استفاده می کنند.بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه، حدود ۶۰ درصد از کارمندان موافق ساماندهی این وضعیت برای روشن شدن حقوق شان هستند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :