آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199181
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 11:0
تعداد بازدید : 794

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی:

چک الکترونیکی به بازار می آید

مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: چک الکترونیکی از طریق تلفن همراه صادر شده و کاغذی نیست؛ البته ویژگی های این چک این است که از طریق یک گوشی به گوشی دیگر منتقل می شود.

فناوران - ناصر حکیمی در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر گفت: حجم سامانه هایی که مردم در زمینه بانکی استفاده می کنند، به قدری زیاد است که اگر کوچک ترین خدشه ای در کیفیت آنها ایجاد شود، حجم تقلب و سوءاستفاده از حساب های مردم بالا رفته و منجر به توقف آن سامانه خواهد شد. وی افزود: البته ممکن است کلاهبرداری هایی انجام شود؛ اما این کلاهبرداری ها در نتیجه فریب افراد است نه اشکال سامانه های بانکی. این در حالی است که ۸۰ هزار میلیارد تومان در ماه فقط با کارت در شبکه شاپرک خرید می شود و دو برابر این مبلغ، پرداخت های تجاری از طریق سامانه ساتنا انجام می شود.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی گفت: از طریق «پایا» هم به همین میزان تسویه انجام می شود و به اندازه همین مبلغ، تبادلات اشخاص از طریق کارت به کارت و حواله جات داریم؛ از سوی دیگر طرح چکاوک در ۲۴ هزار شعبه بانکی کشور تکمیل شد و به انجام رسیده و با اجرای این طرح، فیزیک یا لاشه چک گردش نمی کند و تصویر آن مبادله می شود و چک ها در هر جای کشور قابل پردازش است. 
حکیمی افزود: بخش دیگری از این طرح که در برنامه سال آینده اجرا خواهد شد، این است که چک الکترونیکی تعریف می شود که از طریق گوشی همراه صادر شده و کاغذی نیست؛ البته ویژگی های این چک این است که از طریق گوشی همراه به گوشی همراه منتقل می شود و همچنین همان لحظه می توان متوجه شد که آیا این چک کارسازی می شود یا خیر؟وی با بیان اینکه شبکه شاپرک در هر روز ۵۰ هزار واقعه امنیتی دارد، درباره کارت های اعتباری نیز توضیح داد: در گذشته کل مصارف بانک ها صرف بنگاه های بزرگ اقتصادی می شد؛ اما سیاست بانک مرکزی این است که به تدریج به سمت وام های تسهیلات مصرفی حرکت کنیم و بهترین الگوی این نوع تسهیلات، کارت های اعتباری است.
حکیمی با بیان اینکه در شرایط تنگنای اعتباری بانک ها هستیم، افزود: حدود ۵۰۰ هزار کارت اعتباری ازجمله کارت های اعتباری ۱۰، ۳۰ و ۵۰ میلیون تومانی صادر شده؛ امّا این یک کار تدریجی است که باید ادامه یابد.وی با بیان اینکه برخی خدمات بانک های ما ازجمله کارت به کارت و ساتنا در جهان کم نظیر است، اضافه کرد: باید نوآوری در فرآیندهای مدل های کسب و کار را تجربه و وارد فضای بانکداری دیجیتال شویم. این در حالی است که وضعیت ما از نظر خطرپذیری بانکداری الکترونیک و امنیت قابل قبول است و نرم افزارهای بانکی از امنیت خوبی برخوردارند.
 فقط ۱۰ درصد تراکنش در شعب بانک ها انجام می شود
علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه حدود ۱۰ درصد تراکنش های بانکی در شعبه بانک ها انجام می شود، گفت: این تراکنش ها به شبکه های دیگر مانند خودپردازها و پوزهای فروشگاه ها منتقل شده است.دیواندری با تقسیم دوره بانکداری در کشورمان به سنتی و مدرن افزود: اکنون آی تی در خدمت بانکداری قرار گرفته و نحوه خدمات رسانی را تغییر و کیفیت آن را افزایش داده است. کشور ما در زمینه استفاده از خدمات بانکداری الکترونیکی از کشورهای پیشتاز و سرعت کارها بالا رفته؛ اما هنوز تأثیر اساسی و بنیادی روی بانکداری ما نگذاشته است.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی گفت: برخی محصولات مانند کارت به کارت، شبکه ساتنا، پرداخت های آنی که در کشور ما وجود دارد، در جهان کم است. دیواندری با بیان اینکه در حال ورود به بانکداری اجتماعی هستیم، افزود: بخشی از شرکت های دانش بنیان در حوزه های مالی فعال هستند و می توانند مکمل خدمات بانکداری ما باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :