آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199173
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 10:43
تعداد بازدید : 1559

تکمیل سامانه تجمیع شماره‌های 40 اپراتور

رگولاتوری: نحوه تخصیص شماره به اپراتورها بازنگری می شود

رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اقدامات این سازمان برای ساماندهی طیف فرکانس و شماره به عنوان منابع کمیاب ملی را اعلام کرد.

فناوران- ساماندهی منابع کمیاب ملی از قبیل طیف فرکانس و شماره به عنوان یکی از پروژه های اقتصاد مقاومتی به سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی محول شده است.
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در این باره گفت: با توجه به اهمیت و محدودیت منابع کمیاب، در دنیا به منظور امکان بهره برداری حداکثری و بهینه از این منابع، از سوی نهادهای بین المللی نظیر ITU، پلان و طرح خاص تهیه می شود. 
وی افزود: این طرح ها و پروتکل ها یا در قالب مقررات مانند مقررات رادیویی (Radio Regulation) به کشورها اعلام شده یا در قالب توصیه نامه ها به تمام کشورهای عضو توصیه و پیشنهاد می شود. 
عمیدیان گفت: طرح ارایه شده برای بهره برداری از شماره ها نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در حال حاضر در این خصوص می توان به توصیه نامه های مهم REC-E101 ، REC-E129  و REC-E164 پرداخت که در آنها ضمن تبیین تعاریف و اصطلاحات شناسه های (Identifier) شبکه ها و سرویس ها؛  به  فریم و ساختار شماره دهی در کشورها و حتی در سطوح بین المللی پرداخته شده است. 
عمیدیان گفت: در حال حاضر طبق طرح شماره گذاری، حداکثر تعداد شماره های قابل تخصیص در  نواحی مختلف جغرافیایی دنیا   15رقم است که به تفکیک به سه بخش کد مختص کشور با حداکثر 3 رقم، کد مربوط به منطقه جغرافیایی و کد مشترک قابل تقسیم است.
رییس رگولاتوری، اهمیت طرح نامبرینگ را به بازشناسی شبکه، محل و استفاده کننده نهایی از شناسه یکتای تخصیص یافته به وی دانست و افزود: شماره برای شناسایی فرد و دستگاه فعال در شبکه تخصیص داده می شود و در این میان برای برقراری ارتباط بین کشورها لازم است از یک ساختار نامبرینگ واحد مطابق با توصیه نامه ها استفاده شود. 
عمیدیان با بیان اینکه کشورها ملزم به رعایت توصیه نامه های بین المللی نیستند، لیکن از آنجایی که ارتباط با وسعت بین المللی نیازمند رعایت پروتکل ها و ساختارهای واحد است، گفت: ساختار شماره گذاری واحد و یکسان در کشورهای مبدا و مقصد امکان بازشناسی و ارتباط را به آن ها می دهد و عموم کشورها از این ساختارِ واحد تبعیت می کنند.
 اشیا هم شماره می خواهند
وی در بخشی دیگر از صحبت های خود با بیان اینکه طبق پروانه های ارایه کنندگان خدمات، بر بستر ارتباطات ثابت و موبایل، به دارندگان پروانه ها بلوک شماره تخصیص داده می شود و دارندگان پروانه نیز از لیست شماره ها و بلوک های در اختیار، به تخصیص شماره به کاربران نهایی حوزه فعالیت پروانه خود اقدام می کنند، افزود: امروزه با ورود موضوعات و مباحث جدیدی چون IOT و ارتباطات M2M علاوه بر تخصیص شماره به کاربران و افراد باید به تخصیص شماره یکتا به بسیاری از وسیله ها و اشیا، به منظور فراهم سازی ارتباطات بین آنها نیز اندیشید که این اندیشیدن و این تامین ابزار (شناسه یکتای ارتباط) برای تحقق تمامی ارتباطات قابل تصور مابین هر شی با شی دیگر نیازمند مطالعه و بررسی منابع موجود و در صورت لزوم تدوین استانداردهای جدید برای تامین منابع لازم از جمله شماره دارد. 
وی افزود: لذا با توجه به اهمیت عدم انفعال نسبت به دنیایی که حرکت به سمت ارتباط بین همه اشیا در آن به سرعت در حال پیشروی است و یقینا قسمت بزرگی از اقتصاد دنیا و کشور بر این حوزه متمرکز خواهد شد، تخصیص شناسه واحد به هر شی جهت فراهم کردن ابزارهای لازم این نوعِ خاصِ از ارتباط از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ لذا این پروژه ذیل پروژه های اقتصاد مقاومتی تعریف شد.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: نیاز داریم با ارزیابی و بازنگری مجدد از طرح شماره گذاری، دید کاملی از میزان منابع موجود و مصرف شده به دست آوریم و خود را از نظر بحث نامبرینگ و زیرساخت های 5G به عنوان پلات فرم اصلی IOT  آماده سازیم. 
 40 اپراتور در کشور فعالند
وی با بیان صدور پروانه های جدید نظیر FCP  و Servco در حوزه ارتباطات ثابت و به طور خاص صدور پروانه اپراتورهای MVNO (اپراتور مجازی همراه) گفت: الان مثل گذشته نیست که تنها با چند اپراتور سر و کار داشتیم، بلکه با مجموعه ای بزرگ و قریب به 40 اپراتور روبه رو هستیم که باید جهت توفیق در بازار، بر خدمات جدید و خدمات خاص حوزه  تمرکز و ورود کنند که دغدغه رگولاتوری برای پاسخ به خواسته های بخش را بیش از پیش می کند.
رییس رگولاتوری گفت: از این رو باید بر اساس اقتصاد مقاومتی، شماره های در اختیار را به گونه ای مدیریت کرد که پاسخگوی نیاز این بازیگران تازه هم باشیم.
عمیدیان با بیان اینکه این پروژه در دو فاز پیش بینی و طرح ریزی شده است، گفت: در فاز نخست که در حال حاضر بخش قابل قبولی از آن پیش رفته است، بازشناسایی وضعیت فعلی، بازنگری در پروانه ها و شماره های اختصاص داده شده به هر اپراتور مورد بررسی قرار می گیرد و سپس برآورد برنامه های آینده صورت می گیرد.
عمیدیان زمان شروع فاز بعدی این پروژه را سال آینده اعلام کرد و افزود: در فاز بعد به منظور برنامه ریزی بلندمدت، مطالعات دنیا را در این زمینه رصد و بررسی می کنیم تا با توجه به اقداماتی که مراجع استانداردگذاری دنیا برای تامین منابع شماره با توجه به مباحث روز به آن توصیه می کنند، طرح شماره گذاری کشور را جهت پوشش خدمات نسل جدید و آینده به روز رسانی کنیم.
عمیدیان با بیان اینکه براساس برآورد ما جای نگرانی وجود ندارد، گفت: یک رگولاتور اگر قرار است پیشرو باشد، باید آینده را ببیند که این اتفاق در سازمان افتاده و با مطالعه کماکان سعی بر تداوم حضور قوی و فعال در این عرصه داریم؛ لذا با این برنامه ریزی برای سال های آینده مشکلی نخواهیم داشت ولی به واسطه دلایل بیان شده نیاز به بازنگری طرح های از قبل چیده شده و در صورت لزوم نیز تجدید ساختار داریم. 
وی گفت: سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به دنبال این است ظرف یک سال آینده از خروجی های این پروژه حداقل برنامه میان مدت خود را در این حوزه برای یک بازه زمانی 3 ساله طراحی کند. 
عمیدیان دستاورد این پروژه را طراحی و پیاده سازی سامانه ای برشمرد که از دو سال پیش در حال ورود اطلاعات کل شماره های تخصیص داده شده به اپراتورهاست.
وی گفت: در این فاز به دنبال تکمیل اطلاعات در سامانه مذکور هستیم تا امکان دسترسی سریع و آسان به طرح شماره گذاری کشور به صورت الکترونیکی فراهم شود به طوری که تا انتهای سال و تا حد ممکن تمام شماره های در اختیار اپراتورها به صورت تجمیع شده در آن درج و قابل گزارش گیری باشد. 
رییس رگولاتوری به کدهای خدماتی به عنوان یک بخش از طرح نامبرینگ کشور نیز پرداخت و گفت: کوتاه بودن تعداد شماره در کدهای خدماتی که معمولا سه یا چهار رقمی است، به این دلیل است که یا اصولا این شماره ها مربوط به مسایل ایمنی، امنیتی و اضطراری همچون اورژانس، آتش نشانی، پلیس و ... است که هر شهروندی ممکن است به آن نیازمند شود یا ارتباط شهروندان کثیری را با یک مرکز پاسخگو فراهم می سازد و به منظور تسهیل با ورود 3 یا نهایتا 4 شماره، این امکان برای شهروندان جهت برقراری ارتباط با مراکز مربوطه فراهم می شود.
عمیدیان افزود: کدهای چهار رقمی برای خدماتی همچون مراکز پاسخگویی استفاده می شود؛ بنابراین حفظ کدهای سه رقمی که تعداد بسیار محدودی دارد، لذا این موضوع برای سازمان حائز اهمیت است و حتی در این راستا تاکنون به تخلیه و جابه جایی چندین کد 3 رقمی اقدام شده است. 
رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در عین حال با بیان اینکه رنج شماره های 2 تا 8 براساس پروانه به شرکت مخابرات ایران تخصیص داده شده است، گفت: بزرگ ترین رنج شماره در اختیار شرکت مخابرات ایران است که موضوع فوق در مبحث بازنگری طرح نامبرینگ کشور یقینا ازجمله مباحثی است که باید به صورت ویژه به آن توجه کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :