آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199170
تاریخ انتشار : 15 دی 1395 10:40
تعداد بازدید : 802

دولت مکلف به تأسیس شرکت های دانش بنیان با مشارکت خارجی شد

نمایندگان مجلس در برنامه ششم توسعه دولت را مکلف به تأسیس شرکت های دانش بنیان با مشارکت خارجی ها کردند.


فارس- نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی دیروز (سه شنبه) در ادامه رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه، ماده 81 این لایحه را پس از بحث و بررسی به تصویب رساندند.
به موجب مصوبه مجلس، دولت مکلف شد به منظور افزایش درون زایی اقتصاد با رعایت قانون تشویقی و حمایت از سرمایه گذاری خارجی مصوب سال 1381 و قانون حمایت از شرکت های دانش بنیان مصوب سال 1389 از تأسیس شرکت های دانش بنیان در داخل کشور با مشارکت شرکت های خارجی صاحب صلاحیت و دارای دانش برای طراحی، مهندسی، ساخت، نصب تجهیزات و انتقال فناوری در حوزه های انرژی شامل بالادستی و پایین دستی نفت و گاز و تبدیل نیروگاهی و اعطای تسهیلات لازم در این زمینه در قالب بودجه سنواتی حمایت کند.
طبق تبصره این بند، شرکت هایی که تحت عنوان انتقال فناوری با طرف ایرانی قرارداد منعقد می کنند، باید شرکتی دانش بنیان با حداقل 50 درصد سهم متخصصان و سرمایه گذاران ایرانی در داخل کشور برای این منظور به ثبت برسانند تا از طریق رشد فناوری در گذر تغییرات زمان بومی شود.
همچنین دولت موظف شد به منظور افزایش سهم آموزش های مهارتی در نظام آموزشی کشور با رویکرد تحقق اقتصاد مقاومتی و اقتصاد دانش بنیان در برنامه از طریق بازنگری و اصلاح ساختار نظام اداری دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی و افزایش منابع و تجهیزات نسبت به افزایش سهم دانشگاه فنی و حرفه ای و دانشگاه جامع علمی-کاربردی در نظام آموزشی کشور اقدام و تجهیزات آموزشی هنرستان ها، آموزشکده ها و دانشکده های فنی و حرفه ای را به روز کند.
همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مکلف شد در مقاطع کاردانی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته در این دانشکده ها و آموزشکده ها به پذیرش دانشجو اقدام کند.
نمایندگان همچنین مصوب کردند از ابتدای برنامه دانشکده ها و آموزشکده های فنی وحرفه ای وزارت آموزش و پرورش با تمامی امکانات، اموال منقول و غیرمنقول، نیروی انسانی، دارایی ها، تعهدات و مسوولیت ها از وزارت مذکور منتزع و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ملحق شود. این حکم در طول اجرای قانون برنامه ششم در حکم تبصره 3 ماده واحده پذیرش دانشجوی دانشکده های فنی و حرفه ای و مراکز تربیت معلم و دانشگاه شهید رجایی مصوب 1389 حاکم است.
طبق تبصره این بند، مبنای انتزاع و انتقال، دانشکده ها و آموزشکده های فنی وحرفه ای است که در سال تحصیلی 89-88 فعال بوده و مجوز داشته اند.
دولت موظف شد به منظور تحول در نظام اقتصاد آموزش عالی، هدفمندسازی یارانه ها بهبود و شرایط و امکانات رفاهی دانشجویان ضمن تداوم و تقویت کمک به صندوق رفاه دانشجویان وزارتخانه های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از ابتدای اجرای قانون برنامه، نسبت به پیش بینی و تأمین اعتبار مورد نیاز یارانه غذایی دانشجویی از محل درآمدهای عمومی علاوه بر اعتبارات فعلی اقدام و این اعتبارات را برای کمک به دانشجویان کم بضاعت مالی به صورت متمرکز در اختیار صندوق های رفاه دانشجویان وزارتخانه های مذکور قرار دهد. 
صندوق ها نیز مکلفند تا پایان اجرای قانون برنامه ششم بخشی از یارانه مزبور را با تسهیلات بدون سود و بلندمدت جایگزین کنند. وجوه حاصل از بازپرداخت تسهیلات اعطایی در قالب درآمد اختصاصی صندوق ها برای پرداخت مجدد به دانشجویان با رعایت قانون صندوق رفاه دانشجویی مصوب 1374 با الحاقات و اصلاحات بعدی آن به مصرف می رسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :