آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199085
تاریخ انتشار : 14 دی 1395 11:7
تعداد بازدید : 810

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی:

فین تک ها مصداق تحول در نظام بانکی هستند

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ظهور پدیده فین تک ها را از جمله مصادیق و روندهای ایجاد تغییر در صنعت بانکی خواند و گفت: نوآوری های ساختار شکن فین تک ها از مصادیق ایجاد تحول در صنعت بانکی هستند.


فناوران- علی کرمانشاه در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت گفت: ساختار نظام بانکی کشور از سه عامل اصلی تأثیر می پذیرد که عبارت اند از: سیستم بانکی در دنیا، شرایط خاص کشور و نیز نقش ICT سیستم بانکی کشور از سیستم بانکی در دنیا در زمینه های تغییرات تکنولوژی، انتظارات مشتریان، تحولات جمعیتی و نیز رفتارهای مدرن قانون گذاری و رگولاتوری تأثیر می پذیرد.
وی افزود: همچنین شرایط خاص کشور مانند تحریم های ظالمانه، عدم ارتباط با سیستم جهانی و مشکلات اقتصادی بر عملکرد و ساختار شبکه بانکی موثر بوده است البته در این بین نباید از تغییر نقش ICT در کشور و تبدیل آن به کلیدی ترین غافل شد. با این اوصاف انتظار جامعه از بانک مرکزی و اقتصاد بالاست. فناوری اطلاعات موجب می شود کسب و کارهای موجود کارا و بهتر عمل کنند و در همان حال تجارت را تسهیل و تغییراتی را در کسب و کار ایجاد 
می کنند.
 کرمانشاه دو پارادایم را برای پیشبرد نوآوری در نظام بانکی کشور متصور دانست و گفت: برای پیشبرد نوآوری در شبکه بانکی کشور می توان به دو پارادایم نوآوری تدریجی (Incremental) و نوآوری ساختارشکن (Disruptive) پرداخت. پارادایم نوآوری تدریجی به معنای انجام نوآوری در سیستم های موجود و نیز پشتیبانی و بهبود عملکرد در ساختارها و کسب وکارهای موجود است و نوآوری ساختارشکن نیز به دنبال تولید مسیر جدید با استفاده از ICT، ایجاد تحولات ساختاری در صنعت و اقتصاد و نیز توسعه مدل های کسب وکار جدید است.
این مقام مسوول بانک مرکزی با بیان نقش ICT در پارادایم های معرفی شده گفت: درصورتی که گسستگی فناوری همراه گسستگی سازمانی باشد، نوآوری نمی تواند در ساختارهای جدید شکل بگیرد؛ بنابراین باید پاردایم دوم و ظهور فین تک ها را دنبال کرد. 
 کرمانشاه بهبود فراگیر زیرساخت ها و سامانه های نظام بانکی را امری بی سابقه خواند و گفت: آمارها حاکی از آن است که چنین دستاوردی در سطح بین الملل نیز بی سابقه است. البته در طول تحریم های ظالمانه توانستیم به دستاوردها و استقلال دست یابیم. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :