آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199072
تاریخ انتشار : 14 دی 1395 10:52
تعداد بازدید : 889

در ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت مطرح شد

ورود فین تک ها و تغییر اکوسیستم نظام بانکی به نفع مشتریان

ششمین همایش بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت روز گذشته در سالن همایش های برج میلاد با حضور علی طیب نیا، وزیر اقتصاد، محمود واعظی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، ولی الله سیف، رییس کل بانک مرکزی، علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی و جمعی دیگر از مقامات و دست اندرکاران بانکی کشور آغاز به کار کرد.

فناوران- موضوع فین تک ها و استفاده از تکنولوژی های جدید در حوزه پولی و مالی در سخنرانی های این همایش برجسته تر از سایر موضوعات بود و رییس کل بانک مرکزی از راه اندازی سامانه «صیاد» برای نظارت بر پروسه صدور دسته چک خبر داد. 
وزیر امور اقتصادی و دارایی در این همایش به دغدغه دولت در تسویه بدهی به بانک ها پرداخت و گفت: دولت با ملاحظه ظرفیت بازار سرمایه، افزایش نیافتن نرخ سود و دشواری تامین مالی از سوی بخش خصوصی، به دنبال تسویه بخشی از این بدهی هاست.
صیاد بر صدور دسته چک نظارت می کند
رییس کل بانک مرکزی هم با بیان اینکه سامانه صدور یکپارچه دسته چک «صیاد» برای انسجام و یکپارچه سازی در صدور دسته چک بانکی در دست طراحی است، گفت: با بهره برداری از سامانه صیاد، ضریب امنیت الکترونیکی چک ها مطابق با استانداردهای بین المللی خواهد بود. با این سامانه ضمن اینکه مدت زمان تصدی گری به طور محسوسی کاهش می یابد، ورود اطلاعات در سامانه چکاوک با دقت بیشتری اجرا می شود.
سهم 96 درصدی پرداخت الکترونیکی
به گفته وی براساس آخرین برآوردها، سهم ارزش پرداخت الکترونیکی شاپرکی به تولید ناخالص داخلی در کشور بیش از ۹۶ درصد است. سیف با بیان اینکه با تقویت زیرساخت ها، اکنون سهم تراکنش های موفق به بیش از ۹۹ درصد رسیده است، گفت: با پیشرفت های فناوری، شاهد روند فزاینده سهم ابزارهای پرداخت الکترونیکی در مبادلات کشور هستیم، در مهرماه امسال به ازای هر فرد بالای ۲۰ سال، 17/6 عدد تراکنش الکترونیکی صورت گرفته که بیشترین سرانه تعداد تراکنش متعلق به کارتخوان فروشگاهی است.
سیف با بیان اینکه امنیت مبادلات و ابزارهای پرداخت از مهم ترین چالش هایی است که نظام های پرداخت در ابتدایی ترین شکل خود نیز با آن روبه رو بوده اند، گفت: از آنجا که امنیت مبادلات، محوری اساسی برای نظام پرداخت به شمار می رود، دومین اصلی که بانک مرکزی در ایفای وظایف خود در نظر دارد، تامین امنیت کافی در ابزارها و روش های پرداخت است. با وجود آنکه بانک مرکزی معتقد است در بسیاری موارد شبکه بانکی انگیزه و توان کافی برای بهره گیری از روش های نوین همسو با ارتقای نظام های پرداخت را دارد.
رییس شورای پول و اعتبار طراحی و پیاده سازی پورتال سامانه نظام هویت سنجی الکترونیکی بانکی (نهاب) را یکی دیگر از اقدامات مهم بانک مرکزی در جهت تسهیل، تسریع و افزایش دقت در فرآیند ثبت درخواست های مشتریان بانکی عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه این سامانه یک پایگاه داده متمرکز را جهت احراز هویت مشتریان بانکی فراهم می کند، بهره گیری از آن موجب تسریع در روند ارایه خدمات و افزایش دقت در فرآیند اعتبارسنجی مشتریان خواهد شد.
 ورود فین تک ها به عرصه پرداخت 
علی دیواندری، دبیر ششمین همایش بانکداری الکترونیکی با بیان اینکه فین تک های نوظهور در سال های اخیر می توانند آغازی برای عصر جدید خدمات مالی مبتنی بر فناوری باشند که با حمایت بانک ها و زمینه سازی بانک مرکزی توانایی آن را دارند که اکوسیستم بانکی را به نفع مشتریان تغییر دهند، گفت: نفوذ این فناوری ها در نظام بانکی ایران موجب شده هم اکنون در نظام های پرداخت و استفاده از ابزارهای جدید الکترونیکی، تغییرات گسترده ای را شاهد باشیم و نظام بانکی در این میان در توسعه و استفاده از دستاوردهای حاصل از فناوری های نو بی تردید در کشور پیشتاز است.
وی با بیان اینکه با وجودی که در عرصه بانکداری الکترونیکی پیشرفت های چشم گیری در کشور روی داده است، هنوز استفاده از فناوری های تازه موجب تحول در کسب وکار بانک ها نشده است، افزود: واسطه گری مالی که هسته اصلی فعالیت نظام بانکی را تشکیل می دهد، هنوز به گونه ای محسوس از این فرآیندها متاثر نشده است. شاید ضرورت ایجاب کند که مقررات گذاران و مدیران ارشد نظام بانکی نسبت به فناوری نگرشی متفاوت داشته باشند و آن را نه تنها به عنوان یک ابزار؛ بلکه به عنوان پیشران تحول مدل کسب و کار جدید بانکی ببینند. ازاین رو به منظور نهادینه کردن فناوری های نو در نظام بانکی و تغییرِ ساختاری در رویکرد کسب وکار بانک ها، ضرورت دارد بسترهای لازم جهت توسعه متقارن و همه جانبه این مهم فراهم آید.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: بی تردید مدل سنتی بانکداری، دیگر پاسخگوی نیازهای رو به افزایش مشتریان نظام بانکی نخواهد بود؛ ازاین رو توسعه بانکداری الکترونیکی   باید از مسیر تعریف الگوهای متنوعی از کسب و کار بانکی دنبال شود؛ الگوهایی که در عین سودآوری، با روندهای بین المللی و همچنین با استانداردهای بانکداری اسلامی منطبق باشند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :