آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199069
تاریخ انتشار : 14 دی 1395 10:41
تعداد بازدید : 837

طرح جدید گمرک برای حمایت از تجارت رسمی

واردات برندهای خارجی فقط برای نمایندگی های رسمی ثبت سفارش می شود

گمرک ایران اعلام کرد: به منظور حمایت از تجارت رسمی و کاهش عرضه کالای قاچاق، واردات برندهای خارجی انحصاراً توسط نمایندگی های رسمی ثبت سفارش شده و اطلاعات آن در اختیار گمرک قرار می گیرد.


فناوران- براساس این طرح که حمایت ویژه ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز را به همراه دارد، واردات برندهای خارجی انحصاراً توسط نمایندگی های رسمی ثبت سفارش می شود و اطلاعات آن در اختیار گمرک قرار می گیرد و گمرکات موظفند صرفاً کالا را براساس اطلاعات مندرج در ثبت سفارش که در سامانه ثبتارش ثبت شده، ترخیص کنند.
با اجرایی شدن این طرح امکان ثبت سفارش به نام افراد غیرمرتبط از جمله دارندگان کارت های بازرگانی یکبار مصرف وجود نخواهد داشت.
این اقدام پس از راه اندازی گمرک الکترونیک در کشور امکان پذیر شده و با توجه به الکترونیکی شدن تمامی رویه های گمرکی و ارتباط الکترونیکی گمرک و سامانه ثبت سفارش هیچ مانعی برای اجرایی شدن این طرح وجود ندارد. اطلاعات دریافتی از سامانه ثبتارش روی سامانه جامع گمرکی می نشیند و سامانه الکترونیکی گمرک هم بر روی این اطلاعات اصطلاحاً قفل می شود.
در همین ارتباط اسامی تعدادی از برندهای مجاز که دارای نمایندگی رسمی در کشور هستند، از سوی سازمان توسعه تجارت به گمرک اعلام شده است.
این اقدام پس از آن صورت می گیرد که با حمایت ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز و تفاهم وزارت صنعت، معدن و تجارت با مرکز اصناف و امور بازرگانان ایران مقرر شد طرح مبارزه با قاچاق کالا با محوریت اصناف دنبال شود و مرکز اصناف با هماهنگی نمایندگی های رسمی برندهای خارجی، بر ورود و توزیع این برندها در داخل کشور نظارت کند.
براساس ماده ۸مقررات صادرات و واردات، واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی جهت اخذ مجوز ورود و ثبت سفارش باید منحصراً به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند. همچنین براساس تبصره ۱ همین ماده، موافقت با ورود کالا، مجوز ترخیص نیز تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه نیست.
الزام به داشتن نمایندگی رسمی برای عرضه کنندگان کالاهای وارداتی در ماده ۴ قانون حمایت از مصرف کنندگان نیز آمده است و بر این اساس واردکنندگان ملزم به ارایه سرویس و خدمات بعد از فروش هستند.
براساس ماده ۴ قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان تمام عرضه کنندگان اعم از تولیدکنندگان و واردکنندگان کالاهای سرمایه ای ازجمله خودرو (سنگین یا سبک)، ماشین آلات صنعتی، کشاورزی، راهسازی، لوازم خانگی، مصنوعات الکتریکی و الکترونیکی، صوتی، تصویری و وسایل ارتباطی مکلف به داشتن نمایندگی رسمی و تعمیرگاه مجاز، تأمین قطعات یدکی و ارایه سرویس و خدمات بعد از فروش هستند.
از سوی دیگر سازمان توسعه تجارت در اطلاعیه ای کد ثبت سفارش و ترخیص 18 ردیف تعرفه را منوط به ارایه گواهی فعالیت نمایندگی شرکت های خارجی از سوی مرکز اصناف و امور بازرگانان ایران اعلام کرد. براساس این اطلاعیه، در گروه برق و الکترونیک واردات و ترخیص مانیتور با صفحه نمایش کریستال مایع 14 تا 24 اینچ، سایر مانیتورها، انواع گیرنده تلویزیونی دیجیتال، گیرنده تلویزیونی و ویدیویی بر اساس ارتباط با مودم، سایر گیرنده ها و گیرنده های تلویزیونی رنگی  نیازمند گواهی فعالیت نمایندگی شرکت خارجی و رعایت قوانین و مقررات مربوطه است.
همچنین براساس نامه ارسالی سازمان توسعه تجارت به گمرک کشور ثبت سفارشات انجام شده پس از 26 مرداد سال جاری در موضوع نوت بوک، تبلت، صفحه کلید، ماوس و کامپیوترهای شخصی به صورت کامل و دربازکن تصویری تا تعیین تکلیف نهایی غیرفعال (آرشیو) شده بود که امروز رییس اتحادیه فناوران رایانه از حل مشکل این ثبت سفارش ها به فناوران خبر داده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :