آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 199062
تاریخ انتشار : 14 دی 1395 10:33
تعداد بازدید : 1510

وزیر ارتباطات:

بانکداری الکترونیکی ایران از منطقه هم عقب تر است

وزیر ارتباطات گفت: اطمینان می دهم از نظر امنیت شبکه وزیرساخت ها و سرعت دسترسی هیچ مشکلی برای بانکداری الکترونیکی نداریم.

فناوران- محمود واعظی در ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام پرداخت گفت: در همایش سه سال قبل اعلام کردم که بانکداری الکترونیکی خوشبختانه پیشرفت خوبی داشته است، اما در حوزه زیرساخت شبکه از آن عقب هستیم که همانجا قول دادم تا دو سال آینده بتوانیم آنچه موردنیاز شبکه های بانکداری کشور است، فراهم کنیم. چون معتقدیم اگر می خواهیم دولت الکترونیکی راه اندازی شود، چاره ای جز به روز بودن بانکداری الکترونیکی نداریم.
 آمارهای جهانی وزیر ارتباطات
وی افزود: امروز در دنیا تعداد کاربران اینترنت از ٣ میلیارد نفر عبور کرده و ضریب نفوذ باند پهن سیار به حدود ٥٠ درصد است و تعداد مشترکان تلفن همراه  ٧ میلیارد نفر است و فکر می کنیم تحولات بسیار سریعی در حال وقوع است. 
واعظی گفت: در گذشته در حوزه ICT هر شش ماه یکبار از نظر سخت افزار شاهد تحول بودیم  و اما بعد این تحول به سمت حوزه نرم افزار گرایش پیدا کرد و هم اینک حوزه خدمات در فضای جهانی تحول ایجاد کرده است.  
وی با بیان اینکه در سال ٢٠١٥ درآمد پرداخت موبایل٤٥٠ میلیارد دلار بوده، افزود: پیش بینی می شود در سال ٢٠١٩ این رقم به بیش از هزار میلیارد دلار برسد.  
واعظی با بیان اینکه در دنیا و کشورهای صنعتی پدیده هایی رخ می دهد که باید به استقبال آنها برویم، گفت: در غیر این صورت این پدیده ها به ما تحمیل می شود. 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درآمد جهانی ICT را ٤٤٠٠ میلیارد یورو در سال ٢٠١٩ پیش بینی کرد و گفت: پدیده های جدیدی در راه است که در کار ما تاثیرگذار است. 
وی در خصوص نسل سوم و چهارم تلفن همراه گفت: در چند سال آینده با نسل پنجم مواجهیم که ١٠ برابر نسل چهارم سرعت دارد.  
وی با بیان اینکه تا سال ٢٠٢٥ در حوزه اینترنت اشیا ٥٠ تا ١٠٠ میلیارد انسان و شیء به اینترنت متصل می شوند، افزود: لازم است در این خصوص در کار خود بازنگری داشته باشیم و تلاش مان این بوده که از دنیا عقب نیفتیم. 
 آمارهای داخلی وزیر ارتباطات 
وی درباره هزینه کرد در زیر ساخت گفت: در سه سال گذشته ١٢ هزار میلیارد تومان هزینه کردیم که ٤ هزار میلیارد توسط بخش دولتی و ٨ هزار میلیارد توسط بخش خصوصی بوده است و در برنامه ششم توسعه باید ٦٠ هزار میلیارد تومان دیگر هزینه شود که ٢٠ هزار میلیارد آن توسط بخش دولتی و ٤٠ هزار میلیارد تومان توسط بخش خصوصی هزینه می شود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه هم اکنون 700 شهر به نسل سوم تلفن همراه و 350شهر به نسل چهارم تلفن همراه تجهیز شده اند، گفت: با برنامه ریزی های صورت گرفته پهنای باند پهن داخل کشور که در ابتدای دولت 624 گیگابیت بوده است، امروز به 4 هزار گیگابیت افزایش پیدا کرده که این میزان تا پایان امسال به 10 هزار گیگابیت برسد تا چیزی حدود 2.5 برابر افزایش پیدا کند.
وزیر ارتباطات مدعی شد: بستری که در شبکه باندپهن و شبکه ملی اطلاعات فراهم می کنیم، می تواند زیرساخت های الکترونیکی کردن را دگرگون کند تا توسعه اقتصاد دانش بنیان، افزایش کارآفرینی و اشتغال را در پی داشته باشد.
وی خطاب به مسوولان بانکی و مالی کشور افزود: اگر بتوانیم بیشتر با هم همکاری داشته باشیم، رفع گلوگاه ها، ایجاد یکپارچگی، افزایش سرعت و بهره وری، افزایش امنیت تراکنش ها و افزایش دسترسی مردم برای استفاده از خدمات، حذف مقررات زائد و کاهش نظام بانکی را شاهد خواهیم بود.
 عقب ماندگی در بانکداری الکترونیکی
واعظی با بیان اینکه امروز با بانکداری ای مواجهیم که از نظر الکترونیکی نسبت به جهان و حتی منطقه کهنه است، گفت: در گذشته دوستانی با زحمت توانستند چارچوب بانکداری الکترونیکی را ایجاد کنند که نسبت به منطقه جلوتر بود؛ اما اتفاقات دنیا در عرصه الکترونیکی کردن و همچنین احتیاط رگولاتوری بانکی باعث ایجاد تاخیر شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارتباط خوب با بانک مرکزی برای پیشبرد همکاری ها خبر داد و گفت: امروز عملا با توجه به تحولات ایجادشده همچون عرضه نسل سوم و چهارم تلفن همراه شاهدیم که نزدیک به 40 میلیون تلفن هوشمند در دستان مردم است که هر تلفن هوشمندی می تواند نقش یک کارت بانکی و دستگاه کارت خوان را داشته باشد؛ بنابراین فکر می کنیم رگولاتوری ICT و رگولاتوری بانکی باید ارتباط نزدیک تری را داشته باشند تا بتوانیم در عرصه تحولات الکترونیکی گام 
مثبتی را برداریم.
وی با بیان اینکه هم اکنون وزارتخانه ها، دستگاه ها و نهادهای مختلفی در حال استفاده از شبکه باند پهن کشور و شبکه ملی اطلاعات هستند، گفت: در پی راه اندازی باند پهن کشور و شبکه ملی اطلاعات امسال بیش از 100هزار شغل در این حوزه ایجاد شده و علاوه برآن 100هزار اپلیکیشن نیز نوشته شده است.
وی با بیان اینکه برای افتتاح دولت الکترونیکی در دهه فجر لازم است بانک ها سرعت و عمل بیشتری از خود نشان دهند، افزود: این آمادگی را داریم تا همه امکانات زیرساختی را برای این منظور فراهم کنیم تا بتوانیم خود را برای تحول آماده کنیم.
وزیر ارتباطات گفت: شبکه انتقال داده کشور از ابتدای احداث آن طی سه و نیم سال گذشته 5 برابر شده است و شبکه باند پهن کشور 7 برابر رشد داشته است. ضمن اینکه کسانی که از اینترنت استفاده می کنند، از ابتدای دولت یازدهم 3.5 میلیون نفر بوده اند که تاکنون به بیش از 40 میلیون نفر رسیده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :