آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198979
تاریخ انتشار : 13 دی 1395 11:12
تعداد بازدید : 693

با وجود کاهش 200 تومانی نرخ دلار آزاد

قیمت نوت بوک و تجهیزات کامپیوتری همچنان بالاست

نرخ دلار آزاد که تا اواخر هفته گذشته تا 4 هزار و 150 تومان افزایش یافته بود، از اوایل هفته جاری روندی نزولی در پیش گرفت و اواسط روز گذشته به رقم 3 هزار و 910 تومان رسید.

مریم عسگری
در پی این اتفاق قیمت نوت بوک به ویژه برندهای آمریکایی نظیر اپل، دل و اچ پی در بازار کاهش نیافت.
فعالان بازار همچنان کاهش شدید موجودی را دلیل اصلی گرانی نوت بوک ها عنوان کرده و اعلام کردند: حتی برندهایی نظیر ایسوس ، لنوو و ایسر هم با قیمت بالاتر از نرخ دلار آزاد به فروش می رسند. 
رییس اتحادیه فناوران رایانه استان تهران هم با بیان این موضوع می گوید: بازار در بدترین شرایط است و میزان خرید و فروش در بازار به کمترین حد در سال گذشته رسیده که علت اصلی کاهش موجودی در بازار است.
نکته جالب اینجاست که درباره موس و کیبورد هم شاهد بروز چنین اتفاقی هستیم. کارشناسان در این زمینه می گویند: در زمینه موس و کیبورد تولید داخلی داریم و در این صورت، رشد قیمت به دلیل کاهش موجودی غیر منطقی است؛ اما فروشندگان بازار می گویند: بخش اندکی از نیاز بازار را تولیدات داخلی تامین می کنند و متاسفانه همچنان مردم تمایل دارند به جای خرید محصول وطنی از محصولات وارداتی ولو چینی درجه 3 استفاده کنند. به همین دلیل کاهش موجودی بر روند قیمت این کالاها نیز تاثیر گذاشته است.
این موضوع در بازار مانتیور نیز محسوس است که البته با توجه به اینکه 90 درصد نیاز بازار مانیتور را تولیدات داخلی تامین می کند، رشد قیمت غیر منطقی است.
کارشناسان می گویند: به نظر می رسد برخی از فعالان بازار قصد دارند از شرایط به وجود آمده سوءاستفاده کنند و در پی آن برای تامین سود گران فروشی می کنند.
به گفته آنها این اقدام نه تنها اعتماد به فضای بازار را کاهش می دهد، بلکه موجب تشدید رکود حاکم بر بازار و از دست دادن بازار شب عید هم می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :