آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198969
تاریخ انتشار : 13 دی 1395 10:57
تعداد بازدید : 803

تنش‌ها بین مسکو و واشنگتن بالا گرفت

کشف بدافزار روس در تاسیسات برق آمریکا

درست یک روز پس از اینکه باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا اعمال تحریم های شدید علیه روسیه به اتهام دخالت در انتخابات آمریکا به سود دونالد ترامپ را اعلام کرد، مقامات آمریکایی ادعای تازه ای علیه روسیه مطرح کردند. به گفته کدهای مخربی که هکرهای مورد حمایت دولت روسیه نوشته اند در کامپیوترهای تاسیسات برق ایالت ورمونت یافته شده است.

گاردین- مدیریت برق بورلینگتون در ایالت ورمونت روز جمعه گذشته تایید کرد که بخشی از کد بدافزار مربوط به Grizzly Steppe را در یک لپ تاپ این تاسیسات یافته است که البته لپ تاپ به شبکه برق وصل نبوده است. Grizzly Steppe نامی است که وزارت امنیت ملی و اف بی آی به کمپین روسی مرتبط با حمله سایبری به کامپیوترهای کمیته ملی دموکراتیک داده اند.
روز پنج شنبه گذشته نیز پلیس فدرال و وزارت امنیت ملی گزارشی منتشر کردند که مدعی است، روس ها برنامه ای دنباله دار برای عملیات سایبری علیه دولت و مردم آمریکا را به اجرا گذاشته اند.
مقامات می گویند که مشخص نیست کدهای مخرب چه زمانی در لپ تاپ تاسیسات برق ورمونت کارگذاری شده یا اینکه هدف آن چه بوده است.  پیتر شاملین، فرماندار دموکرات ایالت ورمونت در بیانیه ای شدیداللحن اعلام کرد: مردم این ایالت و کل آمریکا باید بدانند که یکی از گردن کلفت های دنیا (ولادیمیر پوتین) برای هک کردن شبکه برق ما، که در زندگی و اقتصاد و سلامت و امنیت به آن وابسته ایم، تلاش کرده است.
یکی از سخنگویان دولت آمریکا نیز این هک روسی را «گسترده، سیستماتیک، بی رحمانه و وحشیانه» خوانده و افزوده است: آنها هرجایی را هک می کنند تا فرصت فلج کردن کشور ما را به دست آورند.
گزارش هک ورمونت، آتش دعوای سایبری آمریکا و روسیه را شعله ورتر می کند؛ دعوایی که حتی در هفته گذشته رییس جمهور فعلی و آینده آمریکا را رو در روی هم قرار داده است.  روز پنج شنبه گذشته، اوباما دستور اخراج 35 کارمند سفارت و پلمب املاک در اختیار سفارت روسیه در ایالت های مریلند و نیویورک را صادر کرد و جمعه نیز مرکز المکرافت در نیویورک تخلیه و پلمب شد و کارکنان وزارت کشور آمریکا از آنجا منتقل شدند. دولت آمریکا مدعی است که روس ها از این مرکز با اهداف اطلاعاتی استفاده می کرده اند. اما ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل با رد این ادعا، با بیان اینکه خانواده کارکنان سفارت روسیه در آنجا سرگرم آمادگی برای جشن کریسمس بوده اند، گفت که دولت آمریکا کودکان ما را هدف قرار داده است. از سوی دیگر، با وجودی که اوباما مرتب به مردم آمریکا درباره اقدامات روسیه هشدار می دهد، ترامپ ادعای دخالت روس ها در انتخابات آمریکا را زیر سوال می برد. ترامپ همچنین موافق روابط دوستانه تر با دولت کرملین است.
از سوی دیگر، سناتور مک کین، رییس جمهوری خواه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا نیز اقدامات روسیه را «عملیات جنگی» خوانده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :