آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198861
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 10:23
تعداد بازدید : 592

با نظارت بانک مرکزی انجام می‌شود

بررسی ورود نسل جدید خودپردازهای غیربانکی

یک کارشناس بانکداری الکترونیکی از بررسی طرح نسل جدید خودپردازها با نظارت بانک مرکزی خبر داد و گفت: بر اساس این طرح خودپردازهای غیر بانکی فعال می شوند.


تسنیم- امیرحسین فتاحی افزود: این مدل جدید به دنبال ارایه خدمات هوشمند است تا شرکت های غیربانکی بتوانند سرویس هایی که در بانک انجام می شود را هم ارایه کنند.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه اجرای شبکه مستقل خودپرداز جدا از بانک، نمونه ای از طرح ها در این زمینه است که در دنیا یک مدل شناخته شده است و ما می توانیم نظارتِ خودپردازها، سرویس دهی، حمل و نقل پول و غیره را در این بخش دنبال کنیم و در حال حاضر تحقق این موارد تحت نظارت بانک مرکزی در دستور کار است. این طرح می تواند کمک کند که به نوعی خدمات حرفه ای تر بانکی، خارج از شبکه بانکی کشور، به وسیله شرکت های فعال در این عرصه ارایه شود و این موضوع کمک می کند که بانک ها از حوزه اجرای صرف بسیاری از امور خارج شوند تا بتوانند به کار اصلی خود که می توان گفت مدیریت داده های باارزش بانکی است، بپردازند. البته در این زمینه با بانک ملی در مدیریت مناسب داده ها همکاری هایی انجام شده تا بانک بتواند در تشخیص سرویس های مناسب تر برای مشتریان اقدامات دقیق تری داشته باشد. وی گفت: مباحث مربوط به مدیریت داده ها، تأثیرات هزینه ای، بازاریابی، رفتارشناسی مشتریان، نیازسنجی جامعه و طراحی سرویس هایی مطابق با نیازهای روز مردم، نه صرفاً آن چیزی است که خود بانک به صورت یک طرفه طراحی و ارایه کند؛ بلکه از حداقل کارهایی است که در دنیا در زمینه هوشمندسازی نظام های پرداخت انجام می شود. وی ادامه داد: به طور قطع همه باید تلاش کنند به این سمت بروند ولی به نظر می رسد فاصله بانکداری در ایران با نظام های نوین پرداخت اندکی زیاد است. نکته دیگری که در هوشمندسازی نظام های پرداخت و بانکی تأثیر عمیقی دارد، این است که شبکه بانکی کشور باید از اجرای بسیاری از کارها فارغ شود. وی با بیان اینکه زمانی که زیرساخت ها در حوزه بانکداری الکترونیکی کامل تر می شود به همان نسبت نیز سرعت گردش پول بالاتر می رود، اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد که وقتی در بانکداری الکترونیک گردش پول تریلیون تومانی اتفاق می افتد؛ یعنی زیرساخت ها فراهم شده و ما در سال های گذشته این ظرفیت ها را نداشتیم و امروز به دلیل کامل تر شدن زیرساخت ها، سرعت گردش پول هم افزایش یافته است.
فتاحی خاطرنشان کرد: نکته دیگر این است که چون کارها از طریق بانک ها انجام می شوند از آن سو داده ها و آمارها نیز به صورت شفاف قابل دستیابی و استخراج است و قبلاً چون از کانال بانک ها نبود و ابزارهای بانکی وجود نداشت، شفافیتی نیز نداشتیم. وی گفت: کاری که شرکت های پرداخت می توانند در این نقل و انتقال وجوه انجام دهند، این است که ما به عنوان شرکت های فعال در حوزه خدمات پولی و بانکی تلاش کنیم که زیرساخت های مناسب با هزینه های کمتر ایجاد شود که کمک می کند تا بانک ها نیز بتوانند هزینه تمام شده پول را کاهش دهند و زمانی که بانک به عنوان مدیر نقل و انتقال پول در این بخش هزینه کمتری داشته باشد، می تواند هزینه مصرف پول و تزریق آن به جامعه را نیز ارزان تر دنبال کند. در این بخش ما به عنوان شریکان بانک ها می توانیم یک بازیگر فعال باشیم که بتوانیم بخش مهمی از هزینه ها را که در حوزه عملیات خدمات الکترونیکی و هوشمند است، کاهش دهیم و مناسب سازی کنیم.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :