آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198860
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 10:22
تعداد بازدید : 936

رجیستری گوشی های موبایل متوقف شد؟

بازار موبایل کشورمان سال هاست که در دام قاچاق افتاده و به گفته مسوولان بیش از 90 درصد بازار را گوشی های قاچاق تشکیل داده اند؛ از این رو انتظار می رفت نهادها و سازمان های مرتبط درصدد برآیند چاره ای به حال وضعیت بازار قاچاق کشور اندیشیده شود.


ساحره چمنی
بر این اساس مسوولان تصمیم گرفتند طرح رجیستری را اعمال کنند. این طرح سال ها پیش اجرا شد، اما راه هایی برای دور زدن آن وجود داشت و بالاخره با شکست مواجه شد. با این وجود سال گذشته مجددا زمزمه اجرای آن از سوی نهادهای مختلف پیچید و تا تابستان امسال مدام خبرهایی درباره اجرای آن توسط نهادهای مختلف منتشر شد که در نهایت اوایل مرداد ماه امسال اعلام شد که طرح رجیستری گوشی های موبایل اجرا شده و از این پس گوشی هایی که رجیستر نشده اند، غیرفعال می شوند. 
اما دوباره اعلام شد که طرح در مرحله آزمایشی است و تا زمانی که زیرساخت ها فراهم نشود، به شکل کامل اجرایی نمی شود.
 وعده هایی که محقق نشد
از پارسال که خبرهایی در رابطه با اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل منتشر شد، مدام هریک از مسوولان اظهارنظرهایی کردند و زمان خاصی را برای اجرای نهایی آن اعلام کردند اما درنهایت در موعد مقرر هیچ کدام از نهادهای مربوطه پاسخگو نبودند و وعده اجرای طرح را به زمان دیگری موکول می کردند، اما سرانجام مشخص نشد که چه زمانی و چگونه این طرح اجرا می شود. فقط هرازگاهی مسوولان با اظهار نظرات متفاوت باعث آشفتگی بیش از حد بازار می شدند تا آنجا که برخی گوشی ها نایاب می شدند و قیمت ها بالا می رفت. 
 ناهماهنگی ها ادامه دارد
علاوه بر همه مشکلاتی که این طرح اجرانشده داشت، شاید ناهماهنگی مسوولان و نهادهای ذیربط به آشفتگی بیشتر در رابطه با اجرای این طرح در بازار دامن می زد. در طول یک سال گذشته مدام شاهد اظهارنظرهای ضد و نقیضی در رابطه با طرح از سوی مسوولان بودیم. یکی از نهادها اعلام می کرد که فلان تاریخ این طرح اجرایی می شود و فلان گوشی ها را شامل می شود، اما دوباره یکی دیگر از مسوولان تاریخ دیگری را اعلام می کرد و گفته های نهاد قبلی را نقض می کرد. به این ترتیب بود که بازار هم کم کم نسبت به اظهار نظرهای مسوولان و وعده و وعیدهایی که می دادند، بی تفاوت شد. بر این اساس در مقابل هر اظهار نظر یا برنامه ای که قرار است در بازار اجرایی شود، بازاریان کمتر واکنش نشان می دهند؛ چراکه می دانند درنهایت اتفاقی نمی افتد و همچنان بازار نسبت به قبل با آشفتگی همراه است و تعداد گوشی های قاچاق که کمتر نشده، بلکه بیشتر هم شده است.
 مسوولان در دسترس نیستند
از گذشته تا کنون به حکم مسوولیت رسانه ای بارها درصدد برآمدیم که با مسوولان مربوطه موضوع نحوه اجرای طرح را و اینکه به کجا رسید، پیگیری کنیم. حتی به سازمان ستاد مبارزه با قاچاق کالا هم مراجعه کردیم، اما در نهایت نه تنها سوالات ما را پاسخگو نبودند؛ بلکه برخی از مسوولان پاسخگویی را به زمان دیگری موکول کردند و در زمان مقرر وقتی تماس گرفتیم، جواب ندادند. 
 طرح به بن بست خورد؟
بر این اساس می توان چنین برآورد کرد که این طرح هم به بن بست خورده و قرار نیست اتفاقی در بازار بیفتد و مسوولان ذیربط از بازار آشفته و نابسامان چندان ناراضی نیستند وگرنه اجرای یک طرح هرچقدر هم که بزرگ باشد و سازمان های مختلفی را درگیر کرده باشد، بالاخره باید به جایی برسد یا درنهایت اعلام شود که امکان اجرای این طرح وجود ندارد و راهکار دیگری برای آن بیندیشند. اما این سکوت مسوولان در رابطه با طرحی که خودشان بسیار بزرگ و عظیم قلمدادش می کردند و پیش بینی شده بود که بازار را از قاچاق پاک می کند، کمی عجیب به نظر می رسد.
حالا باید دید که در آینده چه اتفاقی می افتد، با توجه به اینکه این روزها افزایش نرخ ارز هم بازار موبایل را بیش از پیش آشفته کرده و برخی از گوشی ها نایاب شده و با قیمت بسیار بالایی در بازار عرضه می شوند؛ با این حال باز هم بعید به نظر می رسد که در بازار آشفته موبایل اتفاقی بیفتد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :