آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198857
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 10:18
تعداد بازدید : 770

یک سبیت و دو ایران

ایمان بیک- مهم ترین رویداد بین المللی پیش روی صنعت فناوری اطلاعات ایران در ماه های پایانی سال 1395، نمایشگاه سبیت هانوفر 2017 است.

برپایی پاویون اختصاصی ایران در سبیت سابقه ای طولانی دارد و با وجود فراز و نشیب های زیاد، معمولا حضور یکپارچه در این نمایشگاه مدنظر نهادهای مرتبط با فناوری اطلاعات ایران بوده است. در سال های دورتر، کنسرسیوم ثنارای با جلب حمایت های نهادهای دولتی و حاکمیتی ازجمله وزارت صنایع و شورای عالی اطلاع رسانی چند دوره متوالی پاویون رسمی ایران را در این نمایشگاه برپا کرد و پس از آن نیز اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار، چند دوره با دریافت همین حمایت ها و بعد هم با پشتیبانی اتاق بازرگانی ایران، مسوولیت برپایی این پاویون را بر عهده گرفت.
با وجود تمام نقاط قوت و کاستی ، آنچه همواره ویژگی حضور ایران در این نمایشگاه بوده، مشخص بودن مجری یگانه پاویون کشوری به هر دلیلی، از ورشکستگی مجری قبلی گرفته تا قدرت چانه زنی مجری دیگر، بوده است. اما اتفاقی که نخستین بار برای سبیت سال آینده میلادی اتفاق افتاده، اقدام هم زمان دو مجری (اتحادیه صادرکنندگان نرم افزار و سازمان نظام صنفی رایانه ای) برای برپایی پاویون کشوری در این نمایشگاه است. 
اینکه کدام یک از این دو برای برپا کردن پاویون ایران محق ترند، بحث این نوشته نیست. آنچه مهم است اینکه در شرایطی که رفته رفته باید برای استفاده از فرصت های پسابرجام با هدف نمایش ظرفیت فاوای کشور و جلب سرمایه و دانش بهره برد، خودمان با دست خودمان توان و امکانات صنعت مان را به دو نیم می کنیم.
می توان از حالا پیش بینی کرد که در صورت داشتن دو پاویون، آنچه در هر کدام به نمایش در می آید، نماینده توان و ظرفیت های فاوای ایرانی نیست؛ بلکه نمایشی از داستان انشقاق و رقابتی کهنه شده بر سر فرصت هایی که هنوز ایجاد هم نشده است.
به نظر می رسد صنف فناوری اطلاعات ایران باید در چنین بزنگاه هایی بلوغ خود را در هماهنگی و همکاری به رخ بکشد، وگرنه سبیت و صد نمایشگاه کوچک و بزرگ دیگر هم که بیاید و برود، از این کشاکش قدرت و برتری جویی پشیزی به صنعت فاوا نمی ماسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :