آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198850
تاریخ انتشار : 12 دی 1395 10:5
تعداد بازدید : 1246

نایب رییس مجلس شورای اسلامی:

مقام قضایی نمی تواند توییتر و فیس بوک را ممنوع کند

نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره سخنان معاون قضایی دادستان کل کشور مبنی بر اینکه توئیتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود، گفت: مقام قضایی رأسا نمی تواند ممنوعیت این شبکه ها را اعلام کند.


خانه ملت - علی مطهری، نماینده مردم تهران و نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره تداوم فیلترینگ برخی شبکه های اجتماعی نظیر فیس بوک و توییتر اظهار داشت: فیلتر این شبکه ها، امری موقت و مربوط به همان زمانی است که فیلتر شده اند.
وی درباره پیوستن خود به شبکه اجتماعی توییتر افزود: با توجه به اینکه فیلتر این شبکه ها پس از ناآرامی های سال 88 اتفاق افتاد، برداشت من این است که چنین تصمیمی برای همان دوره است و دیگر مشکلی بابت استفاده از این شبکه ها وجود ندارد؛ ضمن آنکه دفتر رهبری و بسیاری از اعضای کابینه و مقامات کشور در این شبکه عضویت دارند. البته راه حل اساسی  این است که شبکه ملی اطلاعات و شبکه های اجتماعی داخلی زودتر راه اندازی شود و در اختیار قرار گرفتن خدمات شبکه های داخلی با سرعت بسیار زیاد و ارزان قیمت باشد تا مردم به شبکه های اجتماعی خارجی مراجعه نکنند یا کمتر مراجعه کنند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این فیلتر می تواند برای همه مردم برداشته شود. کارگروه تعیین مصادیق جرایم رایانه ای متولی این کار است و باید بررسی مجددی در این موضوع داشته باشد.
مطهری درباره سخنان معاون قضایی دادستان کل کشور مبنی بر اینکه توئیتر به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود، گفت: مرجع رسیدگی به این موضوع همان کارگروه است و اگر اینها رفع ممنوعیت کنند، قوه قضاییه نمی تواند مانع شود.
وی افزود: مقام قضایی رأسا نمی تواند ممنوعیت این شبکه ها را اعلام کند و صرفا می تواند و باید به شکایت ها رسیدگی کند؛ لذا این استدلال که «با توجه به نقشی که شبکه اجتماعی توئیتر در فتنه سال 88 داشته، این شبکه به هیچ وجه رفع فیلتر نمی شود» قابل قبول نیست چون آن شرایط از بین رفته است.
نایب رییس مجلس ادامه داد: این بحث درباره فیس بوک هم  مطرح است؛ زیرا فیلتر شدن این شبکه هم مقارن با اتفاقات سال 88 انجام شد و دیگر آن بحث موضوعیت ندارد؛ ضمن اینکه مقامات زیادی در آنجا هم صفحه دارند.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: احکامی نظیر این فیلتر کردن ها یا قوانینی مانند قانون ممنوعیت ماهواره باید مجددا بررسی شود. زیرا فلسفه صدور این احکام یا وضع این قوانین شرایط خاص بوده و اکنون که آن شرایط از بین رفته، باید بازنگری شود. درواقع مساله، استفاده از جهات مثبت این پدیده هاست که با تربیت دینی جامعه، مردم خودشان باید از مضار و زیان های این پدیده ها که مانند تیغ دو دم هستند، پرهیز کنند.
وی بیان کرد: همه خوبی ها را نمی توان با زور قانون در جامعه حاکم کرد؛ بلکه گاهی نیاز به قانون نیست و باید با تربیت صحیح و اصلاح فرهنگ عمومی یک کار درست را در جامعه نهادینه کرد. اینکه بخواهیم همه رسانه ها را ممنوع کنیم و مردم فقط از یک کانال و رسانه اطلاعات دریافت کنند، همان روش حکومت های کمونیستی است که مردم فقط از یک رادیوی تک موج اطلاعات دریافت می کردند و دیدیم که نتوانستند آن ساختار را حفظ کنند.
نایب رییس مجلس گفت: ما باید رشد اجتماعی و سیاسی مردم را بالا ببریم به طوری که با وجود رسانه های مختلف، مردم قدرت تشخیص حق را از باطل داشته باشند و فریب دشمنان انقلاب اسلامی را نخورند یا با وجود آزادی ماهواره، به دلیل خطراتش از آن استفاده نکنند، همان طور که در زمان رژیم گذشته بسیاری از خانواده ها تلویزیون نداشتند چون آن را مضر به حال خود می دانستند. به نظر من امروز مردم ما تا حد زیادی این رشد را دارند. البته راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و شبکه های اجتماعی داخلی بسیار ضروری است تا از تاثیر و مراجعه به شبکه های اجتماعی خارجی بکاهد.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :