آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198736
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 1:13
تعداد بازدید : 770

درس‌هایی از فوتبال برای کسب‌و‌کار

بهترینِ خودت باش

علی نعمتی شهاب- “نیمار تاکید کرد که برای تبدیل شدن به برترین بازیکن دنیا و کسب توپ طلا قصد ندارد با لیونل مسی رقابت کند. او گفت: من می خواهم راه خودم را بروم و نمی خواهم بهتر از بازیکنی باشم. فقط می خواهم بهتر از چیزی که الان هستم بشوم.“


الگوها و اسطوره ها یکی از مهم ترین جنبه های زندگی هر یک از ما در این دنیا به شمار می آیند. هر کدام از ما در زندگی مان قهرمان هایی داریم که دوست داریم شبیه آن ها باشیم، از شباهت های ظاهری بگیرید تا رسیدن به موفقیت های آن افراد. الگوها و قهرمان ها یکی از مهم ترین جنبه های زندگی ما محسوب می شوند: ما به آن ها عشق می ورزیم، از دیدارشان به وجد می آییم و از راه و رسمِ زندگی و کارشان الگوبرداری می کنیم و انگیزه می گیریم. اما مشکل از آن جا پیش می آید که “الگوبرداری” از این افراد بزرگ و موفق را با “شبیه سازی” اشتباه می گیریم: اینکه اگر همان کارهایی را بکنیم که آن فرد انجام داده، ما هم به همان جایی خواهیم رسید که آن فرد به آنجا رسیده است. این نوع نگاه به داستان موفقیت انسان های شایسته چند خطا را در دل خود پنهان کرده است:
نخست: ما از زندگی آن ها فقط یک نقطه را می بینیم و فراموش می کنیم که موفق ها برای رسیدن به موفقیت چه مرارت ها و سختی هایی را پشت سر گذاشته اند و اصلا کارهایی که امروز از آن ها می بینیم، همان هایی نیست که باعث موفقیت آن ها شده اند!
دوم: استعدادها و توان مندی های ما لزوما مشابه موفق ها نیست. از آن مهم تر، ارزش ها و تعریفِ معنای زندگی میان هیچ دو انسانی در دنیا کاملا مشابه نیست؛ بنابراین لزوما ما با موفق ها هم مقصد نیستیم که بخواهیم با آن ها هم سفر باشیم و راهِ خودِ آن ها را طی کنیم!
سوم: موفقیت یک مفهوم نسبی است که حد و اندازه ای ندارد. شاید جرأت این را نداشته باشیم که به این فکر کنیم که می توانیم از موفق ها هم موفق تر باشیم؛ اما اساسا رؤیایی که به اندازه کافی بزرگ نباشد، ارزش فکر و تلاش را ندارد! 
سه نکته بالا به نوعی شرح حرف های نیمار در مقایسه کردنِ مسیر موفقیتش با لئو مسی است. نیمار درواقع خواسته تا به ما بگوید برای موفقیت، لازم نیست کار عجیب و غریبی انجام دهید: مهم ترین اصلِ اساسی موفقیت این است که همیشه سعی کنیم در زندگی و شغل مان بهتر از دیروزمان باشیم. رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود. پس در هر نقطه از زندگی تلاش کن که به ترینِ خودت باشی و از خودِ قبلی ات، اندکی به تر شوی. از ریاضی که یادتان هست: خط از بی شمار نقطه تشکیل می شود. خطِ نمایان گرِ تابعِ صعودیِ موفقیت، از همین نقطه های ریز زندگی تشکیل شده است. امیدوارم تابعِ مسیرِ زندگی تان، از نوع نمایی باشد!
ناگفته پیدا است که در متن بالا هر جایی از افراد صحبت شده، می توان سازمان ها و کسب وکارها را نیز جای گزین کرد.
منبع: گزاره ها


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :