آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198730
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 1:3
تعداد بازدید : 619

رییس کنفدراسیون صادرات به فارس خبر داد

افزایش نرخ ارز صادرات را سرعت می دهد

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه اکنون خرید کالاهای وارداتی و فروش کالاهای صادراتی ایران به دنیا بی واسطه صورت می گیرد، گفت: افزایش نرخ دلار در هفته های گذشته، رشد صادرات را تا پایان سال سرعت می دهد.

فارس- محمد لاهوتی گفت: طرف های تجاری ایران در سال 95 را کشور چین، امارات متحده عربی، جمهوری کره، ترکیه و آلمان تشکیل می دهند که این ترکیب نشان می دهد تنوع بازارهای پیش روی ایران در حال افزایش است و کشورهای صاحب نام و تکنولوژی همچون کره جنوبی و آلمان در فهرست کشورهای طرف تجارت ما قرار گرفته اند.
رییس کنفدراسیون صادرات ایران افزود: حجم واردات ایران از امارات متحده عربی حدود 10 درصد و از ترکیه 10 درصد کاهش نشان می دهد، ولی ورود کالا از آلمان 38.22 درصد رشد داشته است که این نشان می دهد واردات کالا به ایران تقریبا بدون واسطه و به صورت مستقیم در حال انجام است.
وی اظهار داشت: طرف های صادراتی ایران را نیز چین، امارات متحده عربی، عراق، ترکیه و کره جنوبی تشکیل می دهند که بر اساس آمارهای نه ماهه، صادرات به امارات و ترکیه با کاهش مواجه بوده است؛ به نحوی که صدور کالاهای ایرانی به امارات 6.53 و به ترکیه 10 درصد کاهش را نشان می دهد؛ این در شرایطی است که صادرات به کره جنوبی، 732 درصد و به چین 7 درصد افزایش را تجربه می کند. رییس کنفدراسیون صادرات ایران گفت: مطابق آمارها شاهد هستیم سهم بازارهایی مثل ترکیه و امارات که کشورهای واسطه صادرات کالاهای ایرانی در دوره تحریم بودند، از تجارت ایران کم شده و درواقع یک علامت مثبت به اقتصاد ایران است که نشان می‎ دهد تجارت ما در حال شکل گیری به صورت مستقیم است و تأثیر توافقات هسته ای نمایان تر می شود.
لاهوتی افزود: رشد 4.38 درصدی واردات و 9 درصدی صادرات نشانگر آن است که تا پایان سال، میزان صادرات کشور به 42 تا 43 میلیارد دلار می رسد که متاسفانه اهداف دستیابی به 50 میلیارد دلار صادرات در سال 95 محقق نخواهد شد.
وی با بیان افزایش نرخ ارز طی هفته های گذشته نیز گفت: با توجه به افزایش نرخ دلار پیش بینی می شود رشد صادراتی کشور سرعت گیرد؛ چراکه قیمت کالای ایرانی رقابتی تر شده و افزایش نرخ دلار باعث تشویق صادرات بیشتر خواهد شد؛ موضوعی که می تواند تاثیر مثبتی در افزایش صادرات داشته باشد و از آن جهت که به دلیل افزایش نرخ ارز قاچاق گران تر و نیز کاهش خواهد یافت، فرصت بیشتری در اختیار تولید قرار خواهد گرفت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :