آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198728
تاریخ انتشار : 11 دی 1395 0:56
تعداد بازدید : 1071

توفانی که نجات می دهد، توفانی که می کشد

شبنم کهن چی- هفته گذشته پررنگ ترین هشتگ ها در شبکه اجتماعی توییتر، #توییتر_اسلامی و #SAVEARASH بود. واکنش ها و فعالیت کاربران توییتر اعم از کاربران معمولی، رسانه ها و مسوولان در مواجهه با این هشتگ، قدرتی که هشتگ ها و اتحاد کاربران می توانند به مدد رسانه های اجتماعی پیدا کنند را به رخ کشید. این قدرت می تواند در به اوج رساندن یا به زمین زدن شخص یا اشخاصی نقش ایفا کند یا در نجات جان کسی موثر باشد. کاربران فارسی زبان تا به حال چندین توفان توییتری برای رساندن صدای خود به مسوولان برای نشان دادن اعتراض شان، نجات جان زندانی های سیاسی و تغییر شیوه دولت در زمینه های مشخصی راه انداختند که اغلب موفق بوده است. هفته گذشته نیز توفان توییتری برای تعیین وضعیت آرش صادقی که در اعتراض به وضعیت خود و همسرش دست به اعتصاب غذا زده، بار دیگر نشان داد هشتگ ها و توفان ها چطور می تواند مسوولان را به واکنش وادارد. هشتگ #SAVEARASH که دو سه روز در توییتر مورد استفاده کاربران قرار می گرفت دیروز، جمعه، تبدیل به ترند اول توییتر شد. آمارهایی که سرویس های تحلیل هشتگ های توییتر به دست می دهند، نشان می دهد دیروز عصر توفان توییتری که برای آرش صادقی که 69 روز است در اعتصاب غذا به سر می برد، باعث شد هشتگ #SAVEARASH تبدیل به ترند اول توییتر شود، ترندی که نشان می داد بیش از 98 هزار توییت با این هشتگ در ساعاتی که ترند اول جهانی توییتر بوده، منتشر شده است.

این بار کاربران توییتر تنها به هشتگ توفان توییتری آرش صادقی اکتفا نکردند. با انتشار شماره موبایل های نمایندگان مجلس در توییتر و تلگرام، کاربران یکدیگر را به ارسال پیام به نماینده ها دعوت کردند تا پیش از آنکه آرش جان خود را از دست بدهد برای آزادی یا پایان دادن به اعتصابش کاری کنند. حرکت گسترده کاربران ایرانی به وضعیت آرش صادقی حتی نماینده مجلس در توییتر را نیز به واکنش واداشت. محمود صادقی با به کار بردن هشتگ #آرش_صادقی اعلام کرد در حد توانش برای رسیدگی به وضعیت زندانیان فعال مدنی تلاش خواهد کرد. کاربران تلاش کردند با پیوست کردن نام کاربری رییس جمهور که همین اواخر هم از سوی توییتر وریفای شده و سایر نماینده ها و مسوولانی که در توییتر اکانت دارند، توجه آنها را به این مساله جلب کنند. درخواست کاربران برای نجات یک زندانی و ترند شدن هشتگ #SAVEARASH به جایی رسید که مخالفان این حرکت در توییتر اعلام کردند ترند شدن این هشتگ به خاطر وجود روبات هاست. اکثر کاربران در واکنش به این اظهارنظر با نوشتن هشتگ کف دست خود و منتشر کردن عکس آن تلاش کردند ثابت کنند این یک حرکت مردمی است نه روباتی. 
جریانی که برای نجات آرش صادقی در شبکه های اجتماعی راه افتاده، بار دیگر نشان می دهد مردم با در اختیار داشتن رسانه ای مانند شبکه های اجتماعی بیش از گذشته با مشارکت سیاسی خواستار تغییر شیوه و سیاست گذاری هستند. با این شرایط، مسوولان دیگر هیچ بهانه ای برای در جریان قرار نگرفتن و نشنیدن صدای مردم ندارند. واکنش نشان ندادن مسوولان در چنین وضعیتی می تواند نگرش مردم را نسبت به دولت تغییر دهد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :