آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19868
تاریخ انتشار : 20 آذر 1391 10:56
تعداد بازدید : 945

مدیرعامل مرکز کدگذاری کالا و خدمات ایران:

تجربه موفق ایران کد در کشورهای عضو اکو به اشتراک گذاشته می شود

مدیرعامل مرکز کدگذاری کالا و خدمات ایران با بیان اینکه در تلاشیم که ساختار اطلاعاتی کالا و خدمات ایران کد در میان کشورهای عضو اکو به اشتراک گذاشته شود گفت: با وجود پیاده سازی موفق پروژه ایران کد در کشور پیشنهاد کردیم که این ساختار اطلاعاتی با تغییرات چند زبانه بودن و با ساز و کاری خاص در میان نزدیک ترین حوزه بین المللی کشور یعنی کشورهای 10 گانه عضو اکو پیاده سازی شود.

فناوران- احمد غلامزاده در غرفه ایران کد که در هجدهمین نمایشگاه الکامپ برپا شده است با اعلام این خبر افزود: سیستم کاتالوگینگ اکوECO Cataloging System و یا به اختصار (ECS)، بر اساس استانداردهای داده‌ای تجربه شده در سیستم ایران‌کد به تولید کاتالوگ‌های الکترونیکی استاندارد برای شناسایی کالاهای در گردش مبادلات تجاری کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اقتصاد (اکو) می‌پردازد.
وی افزود: با استفاده از این سیستم که با هدف ارتقای پورتال اکو نیز بنا شده است، تامین کنندگان و خریداران کالا در کشورهای عضو امکان دسترسی به اطلاعات کالا و تبادل الکترونیکی اطلاعات را خواهند داشت و این سیستم می‌تواند با ایجاد زبانی مشترک برای شناسایی کالا زمینه تسهیل تجاری و کاهش هزینه‌های تبادل بین مرزی کالاها را فراهم آورد.
وی در توضیح این مطلب گفت: نحوه کار به این ترتیب است که الگوی ایران کد در تمامی کشورهای عضو اکو اجرا شده و تمامی کشورها دارای پورتال‌های محلی خواهند شد و در وهله بعد این پورتال‌ها از طریق پورتال اکو در آدرس TRAIDE.ECO.ORG به یکدیگر متصل شده  و این پورتال رابط پورتال‌های بومی کشور‌ها خواهد شد.
غلامزاده درباره منافع پیاده‌سازی این پروژه گفت: در وهله نخست اجرای این پروژه منجر به هم‌زبان شدن همه کشورها برای دریافت و تبادل اطلاعات کالا می‌شود. ضمن اینکه این فرآیند منجر به شتاب بخشی مبادلات تجاری بین کشورهای عضو خواهد شد.
وی در ادامه فراهم آمدن بستر تبادل الکترونیکی را ثمره دیگر اجرای این پروژه در سطح کشورهای اکو دانست و گفت: تبادل الکترونیکی داده روی این سیستم مبتنی بر فایل XML است.
مدیرعامل شرکت ایران کد گفت: در حال حاضر این پروژه در مرحله مطالعاتی ظرفیت سنجی کشورهای عضو مبنی بر ارزیابی میزان بستر و توان فنی و ارتباطی برای اجرای این پروژه است.
وی افزود: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته طرح اولیه این پروژه در نشست تسهیل تجاری آسیا و اقیانوسیه که اردیبهشت ماه سال آینده در جزیره کیش برگزار می‌شود، به نمایش گذاشته خواهد شد.
کادا شناسه‌ای برای کالاهای شرکتی
غلامزاده همچنین از معرفی سیستم طراحی و تولید شده کادا توسط این شرکت در نمایشگاه الکامپ به بازدیدکنندگان خبر داد و گفت: کاداست کلمه اختصاری عبارت کنسرسیوم اطلاعات و داده‌های استاندارد است که در واقع یک سیستم کدینگ شرکتی است که به شرکت‌ها کمک می‌کند که تمامی اقلام کالایی خود را در یک سیستم مدیریتی رصد و مدیریت کنند.
وی درباره نحوه اجرای این سیستم گفت: در فرآیند این سیستم تمامی کالاهای واحد‌های مختلف شرکت شناسایی و در قالبی استاندارد صاحب شناسنامه‌ای به نام  کادا می‌شوند و اجرای کادا منجر به کاهش هزینه‌های لجستیکی شرکت و همچنین موجب فراهم آمدن امکان رهگیری کالا از مرحله ورود به شرکت تا پایان فرآیند تولید می‌شود و در نهایت زبانی مشترک برای شناسایی کالاهای مرتبط با شرکت برای تمامی واحد‌های یک شرکت فراهم
 می‌کند.
غلامزاده گفت: سیستم کادا یک فرآیند کدگذاری برای شرکت‌هاست که اگرچه نتایج مثبت مدیریتی بسیاری در درازمدت در پی دارد اما هزینه اندکی را بر دوش شرکت‌ها می‌گذارد.
وی افزود: این سیستم هم‌اکنون در سامانه خرید وزارت نفت پیاده‌سازی شده و فعال است.

نسخه آزمایشی پورتال جدید ملی کالا ایران‌کد
مدیرعامل ایران  کد در ادامه از ارایه نسخه آزمایشی پورتال جدید ملی کالا ایران‌کد به آدرس اینترنتی www.iran-code.ir در هجدهمین دور برگزاری الکامپ خبر داد و گفت: این نسخه پس از برگزاری نمایشگاه و دریافت فیدبک‌ها از سوی بازدیدکنندگان و کارشناسان تبدیل به پورتال رسمی ایران‌کد خواهد شد.
غلامزاده درباره ویژگی‌های پورتال جدید گفت: این سایت حاوی اطلاعات جامعی از تمامی کالاهای وارداتی و تولید داخل که در بانک اطلاعات ایران کد وارد شده‌اند مثل نام کالا، کد مربوطه، کاتالوگ الکترونیکی کالا، تامین کننده کالا، تصویر، مشخصات فنی مجوزهای کالا و غیره است و دامنه جست‌وجو در این پورتال به حدی وسیع شده که با ارایه کمترین اطلاعات درباره کالا جزییاتی مفصل از کالا به کاربر ارایه می‌شود.
گفتنی است مرکز کدینگ کالا و خدمات ایران در هجدهمین دور برگزاری الکامپ در سالن 41 و غرفه شماره ‌56 حضور دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :