آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19863
تاریخ انتشار : 20 آذر 1391 10:48
تعداد بازدید : 952

معاون اول رییس‌جمهور:‌

واگذاری مخابرات اشتباه بود

مراسم تودیع وزیر سابق ارتباطات و معارفه سرپرست جدید آن دیروز، دقیقا هم زمان با افتتاحیه الکامپ با حضور معاون اول رییس جمهور و مسوولان ارشد وزارت ارتباطات و شرکت های فعال در این حوزه برگزار شد، در حالی که غیبت رضا تقی پور وزیر سابق ارتباطات و فناوری اطلاعات در مراسم تودیع خودش، آشکارا نشان از دلخوری هایی دارد؛ موضوعی که در سخنان معاون اول نیز کاملا مشهود بود. گزارش این مراسم با حاشیه های همراهش را می خوانید.

 هر مهندس فاوا، یک وزیر است
محمدرضا رحیمی در مراسم تودیع و معارفه وزیر و سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حاضر شدن در چنین مجلسی را بسیار دشوار خواند و گفت: جدایی از یکی از برادرانی که با او انس و الفت بسیاری داشتیم، قدری دشوار است ولی باید توجه داشته باشیم تودیع در جمهوری اسلامی به معنای وداع نیست.
وی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مملو از کارشناسان برجسته و جهانی است و از جمله وزارت‌خانه‌هایی است که هر یک از مهندسان و کارشناسان آن در حد چندین وزارت‌خانه هستند، گفت: با هر مهندس ICT می‌توان یک وزارت‌خانه راه انداخت.
معاون اول رییس جمهور در حالی مدعی است هر کارشناس وزارت ارتباطات خود می تواند یک وزارتخانه راه بیندازد که سرپرست وزارت ارتباطات از وزارت راه آمده است! رحیمی با اشاره به وجود نیروهای متخصص در وزارت‌خانه‌های نیرو، راه و شهرسازی و نیز وزارت ارتباطات گفت: باید تدبیری اندیشیده شود که این کارشناسان و متخصصان بتوانند در توسعه و بالندگی کشور نقش موثرایفا کنند. همچنین، ارتباطات و فناوری اطلاعات طوری از هم جدا شود که تولید سرمایه در این حوزه به چالش نیفتد.

 نباید مخابرات را واگذار می‌کردیم
رحیمی با بیان اینکه در حوزه ارتباطات با واگذاری شرکت مخابرات چیزی برای وزارت ارتباطات باقی نمانده است، گفت: دولت در واگذاری مخابرات اشتباه کرد که البته به پیشنهاد همین آقایان انجام شد. از آنجا که مخابرات پس از شرکت نفت پردرآمدترین شرکت دولتی بود نباید واگذار می‌شد که حال امروز تنها می‌توانیم بگوییم نوش‌جان مالکان جدیدش!
وی همچنین با اشاره به حضور نیافتن تقی‌پور در مراسم تودیع گفت: روزی که در مسند کاری می‌نشینیم خوشحال هستیم. اما روزی که قرار است جای خود را به کس دیگری بدهیم اخم وجودمان را می‌گیرد.
وی با بیان اینکه کسالت آقای تقی‌پور دلیل نیامدن ایشان عنوان شده است، افزود: بزرگی ایشان اقتضا می‌کرد تا در این مراسم با وجود کسالت نیز حضور پیدا کنند. معاون اول رییس‌جمهور گفت: ما قدردان تقی‌پور هستیم و اگر نباشیم ناسپاسی کرده‌ایم و اتفاقی که افتاده است تنها به خاطر ادغام بوده و تکلیفی است که مجلس برای دولت داشته است.

 مجلس الزام نکند، وزارت ارتباطات ادغام نمی‌شود
رحیمی گفت: دولت تا جایی که توانسته است وزارت‌خانه‌ها را فشرده کرده و اگر مجلس تکلیف کوچک‌سازی و ادغام را بردارد، ما راحت‌تریم و این وزارت‌خانه را حفظ می‌کنیم. به گفته رحیمی، دولت در هر صورت بخش فناوری اطلاعات را حفظ خواهد کرد و اگر قرار باشد این وزارت‌خانه ماندگار باشد، کسی از جنس تقی‌پور و از همین نخبگان وزارت‌خانه به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از سوی رییس‌جمهور انتخاب خواهد شد.

 فضای بیشتری برای کار  ایجاد می‌شود
علی نیکزاد نیز در مراسم معارفه اش به عنوان سرپرست وزارت ارتباطات، به اهمیت حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات اشاره کرد و گفت: درباره اهمیت این حوزه زیاد صحبت شده است اما معمولا درباره ارتباطات بیشتر گفته می‌شود که شاید به این دلیل است که بحث ارتباطات قبل از فناوری اطلاعات وجود داشته است.
نیکزاد همچنین گفت: به هر حال فناوری اطلاعات تاثیر مهمی در مباحث اقتصادی کشور دارد. البته در کشور ما سهمی معادل دو درصد GDP برای آن در نظر گرفته شده اما این سهم در دنیا گاه به بیش از 10 درصد نیز می‌رسد.
وی با بیان اینکه فناوری باعث عدالت می‌شود و از طریق گسترش ICT می‌توان به نقاط محروم کشور و روستاهای دوردست خدمات متعددی ارایه کرد و ترافیک را نیز کاهش داد، یادآور شد: البته در بعد امنیتی نیز بحث‌هایی مانند جنگ نرم و جنگ سایبری وجود دارد که این موضوع در حال حاضر در تمام دنیا تبدیل به بحث مهمی شده و به طور مستقیم با استقلال کشورها ارتباط دارد. نیکزاد بر لزوم تقویت زیرساخت‌ها در بخش ترانزیت تاکید کرد و گفت: اگر بخواهیم به ‌هاب منطقه تبدیل شویم باید تلاش کنیم که در زمینه ترانزیت بین‌الملل اقدامات بیشتری داشته باشیم.

 جلوگیری از ارایه وام چند صدمیلیاردی در پست بانک
نیکزاد حمایت از خدمات پستی و توسعه پست بانک را از دیگر برنامه‌‌های سرپرستی خود در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات عنوان کرد و گفت: در توسعه پست بانک برنامه‌های بسیاری داریم و به صورت قاطع می‌گوییم که اجازه اعطای وام چند صدمیلیارد تومانی به بعضی‌ها نخواهیم داد چراکه باید فرهنگ قرض‌الحسنه و وام خرد را برای روستاییان در پست بانک نهادینه کنیم.
سرپرست وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه و ‌اینترنت، تلفن ثابت، پهنای باند بین‌الملل و خدمات روستایی را از دیگر برنامه‌های خود در زمان سرپرستی این وزارت‌خانه عنوان کرد.

 زمان این نیست که میزمان را حفظ کنیم
سرپرست جدید وزارت ارتباطات گفت: اکنون باید به ظرفیت سایبری کشور کمک شود و دیگر زمان آن نیست که بگوییم من کجا باشم و میزم حفظ شود چراکه در حال حاضر اگر دشمنان بخواهند بزنند، کل نظام را می‌زنند و ما باید بتوانیم در زمینه دفاع سایبری حرف داشته باشیم. نیکزاد افزود: برخی موارد از جمله راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات، ایمیل و جست‌وجوگرهای بومی و مواردی از این دست از جمله مواردی است که باید به آنها پرداخت و با کمک گرفتن از بخش خصوصی و البته با حاکمیت دولت آنها را دنبال کرد. وی افزود: از این پس هم عرصه وسیعی برای کار در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد و میدانی که پیش از این وجود داشته فراخ‌تر خواهد شد. پس از سخنرانی نیکزاد حکم سرپرستی وی از سوی رحیمی به او اعطا شد.

 ارایه طرح دو فوریتی برای لغو ادغام وزارت ارتباطات
رییس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم از ارایه طرح دو فوریتی نمایندگان برای لغو ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت راه و شهرسازی در جلسه علنی روز گذشته مجلس خبر داد.
رحمانی با اشاره به نقش ICT در تولید علم، بهره‌وری و توسعه صنایع کوچک و بزرگ عنوان کرد: براساس پیش‌بینی‌ها در سال 2020 دانش بشر هر 70 روز یک‌بار تغییر می‌کند و بر این اساس شاید بتوان نقش و اهمیت ارتباطات و فناوری اطلاعات را به قدری دانست که بدون آن زندگی ممکن نیست. رحمانی با بیان اینکه تمامی اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس در مورد ادغام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با وزارت‌خانه راه و شهرسازی ملاحظاتی دارند،‌ گفت: نمایندگان امروز طرح دو فوریتی را به مجلس ارایه خواهند داد تا براساس آن ادغام این وزارت‌خانه‌ها فعلا لغو شود و از معاون اول رییس‌جمهور خواست، دولت اجازه دهد با طمانینه و در فضای کارشناسی بیشتری این طرح مورد بررسی قرار گیرد. رییس کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه پیش از این هم در اسفندماه امسال مقام معظم رهبری در زمان صدور حکم راه‌اندازی شورای عالی فضای مجازی بر اهمیت این حوزه تاکید کرده بودند، گفت: یکی از معدود حوزه‌ها و یا شاید تنها حوزه‌ای که اغلب برنامه‌ها و طرح‌های آن در مجلس هیچ مخالفی نداشت، همین حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بود و خود آقای تقی‌پور هم زمانی که به عنوان وزیر به مجلس معرفی شده بودند مخالفی نداشتند.
رحمانی گفت: گاه گفته می‌شود با توجه به حجم واگذاری‌ها اکنون می‌توان این وزارت‌خانه را ادغام کرد اما باید به این نکته توجه داشت که این قیاس، قیاس اشتباهی است و باید کلیت کار و وظایفی که بر عهده این نهاد است هم مورد توجه قرار گیرد.
 گلایه از استفاده از تجهیزات خارجی در شبکه‌های موبایل
وی در ادامه با اشاره به اینکه به نظر می‌رسد در حوزه تولیدات در زمینه ICT گاه غفلت‌هایی صورت گرفته، از سرپرست جدید این وزارت‌خانه درخواست کرد که از این پس به حوزه نرم‌افزاری و نیروهای کارشناسی که در کشور وجود دارند، توجه بیشتری نشان دهد.
رحمانی گفت:‌ زمانی ما بیش از 50 کارخانه فعال در حوزه مخابرات داشتیم اما اکنون از این کارخانه‌ها تعدادی اندکی مانده‌اند که وضعیت این کارخانه‌ها هم خیلی رضایت بخش نیست.
وی در عین حال گفت: اکنون اگر بخواهیم این نکته را مورد بررسی قرار دهیم که هر یک از اپراتورهای اول تا سوم تلفن همراه چه میزان از تجهیزات خود را از تولیدات داخل استفاده کرده‌اند در مجموع اوضاع قابل قبولی را در این زمینه نمی‌بینیم.
رییس کمیسیون صنایع مجلس در ادامه صحبت‌های خود خواستار اختصاص بودجه‌ای بیشتر در سال 92 و برای بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات شد و پس از آن از زحمات رضا تقی‌پور، وزیر سابق وزارت ارتباطات تقدیر کرد و گفت:‌ انصافا خدمات، ویژگی‌ها و تسلط ایشان بر امور جای تشکر و قدردانی دارد و باید حتما در نظام از حضور او به نحو احسن استفاده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :