آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19861
تاریخ انتشار : 20 آذر 1391 10:43
تعداد بازدید : 921

مراسم گشایش الکامپ هجدهم با حضور بخش‌خصوصی و دولتی برگزار شد

نمایشی از دوستی و اتحاد

مراسم گشایش هجدهمین نمایشگاه بین المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی روز گذشته با حضور همه جانبه بخش خصوصی (اتاق ایران، سازمان نصر و تشکل های عضو مجمع تشکل های فناوری اطلاعات) و همچنین مسوولان نهادهای حاکمیتی بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات از جمله شورای عالی فضای مجازی و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شد.نکته جالب این مراسم، دوستی و رفاقت اغراق آمیز تشکل های بخش خصوصی بود، تا جایی که آزاده داننده رییس شورای مرکزی سازمان نصر، اختلافات میان تشکل ها را افسانه خواند. هرچند کسی اختلافات بنیادین و اغراق آمیز مجمع تشکل ها و سازمان نصر که هیچ کس جز به حذف طرف مقابل راضی نمی شد را فراموش نمی کند. اختلافاتی که اگر پادرمیانی نهاوندیان نبود، اکنون سازمان نظام صنفی الکامپ را تحریم کرده بود.

 ICT نیاز اقتصاد دانش بنیان است
محمد نهاوندیان رییس اتاق ایران در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه الکامپ گفت: فناوری اطلاعات و ارتباطات می‌تواند تمام بخش‌های صنعتی کشور را توانمند کند و سکوی پرواز اقتصاد ایران به سمت اقتصاد دانش بنیان شود.
وی افزود: در 20 سال گذشته و در انقلابی که در اقتصاد رخ داده است حوزه ICT به درستی به عنوان حوزه توانمند ساز نام گرفته زیرا می‌تواند دست سایر بخش‌ها را گرفته و نقش آنها را در اقتصاد پررنگ کند. نهاوندیان گفت: از بحث ICT به عنوان حوزه برجسته یاد می کنند زیرا در هر بخش دیگری از جمله کشاورزی ؛ صنایع دستی و مواردی از این قبیل به کار گرفته شده به یکباره با رشد بسیاری در این حوزه همراه است.
وی خاطر نشان کرد: ما باید به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان حوزه ای که تمام پیچ و خم های تحریم های اقتصادی را می داند نگاه کنیم و حمایت های خود را نیز باید بیشتر کنیم زیرا افزایش کارآوری ، نوآوری و پیشرفت اقتصادی را در پی دارد.
رییس اتاق ایران خاطر نشان کرد: کشور ما جزو نخستین کشورهایی است که قانون تجارت الکترونیکی را تصویب کرده است. نهاوندیان  تصریح کرد: فناوری اطلاعات می‌تواند عدالت را نیز در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی به همراه داشته باشد پس به دلیل اینکه IT می تواند هم پیشرفت و هم عدالت را پوشش دهد واجب است که این حوزه را حمایت کنیم.  وی خاطر نشان کرد: باید از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به دلیل هوشیاری و سعه صدر تقدیر و تشکر شود زیرا در این دوره از الکامپ همه فعالان صنف فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی شدند تا یک کار جمعی برگزار کنند.
نهاوندیان خاطر نشان کرد: برگزاری الکامپ امروز را به عنوان جلوه‌ای از کار ببینیم که بسترش را اتاق فراهم کرده و اصل کار را خود تشکل‌ها انجام داده‌اند.
وی در ادامه داد: حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات می تواند به کمک نظم شکلی شتاب روز افزون گرفته و با این شتاب به اقتصاد ما کمک کند تا در عدالت و نوآوری پیشرو باشیم.

 دست به دست هم دهیم الکامپ را کنیم آباد
محمد رضا طلایی رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات و مجری الکامپ هجدهم نیز در این مراسم گفت: از جمله مهم‌ترین دستاوردهای برگزاری الکامپ 18 افتتاح نمایشگاه مجازی و باشگاه مجازی در 15 آذر ماه جاری است که برای نخستین بار این اتفاق افتاده است.
وی گفت: تمامی اعضای شورای سیاست گذاری الکامپ ما را برای بهتر برگزار شدن این نمایشگاه کمک کردند تا در سالی که به نام “تولید ملی” مزین شده با حمایت و ابتکار اتاق ایران تشکل ‌های ICT    اقدام به برگزاری هجدهمین نمایشگاه الکامپ کردیم.
طلایی درباره شعار این دوره از نمایشگاه  گفت: شعار الکامپ 18 “فناوری اطلاعات محور توسعه اقتصادی کشور و جامعه دانش بنیان” است که نام گرفته است.
رییس مجمع تشکل‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات تصریح کرد: الکامپ هجدهم در فضایی به مساحت 16 هزار و 500 متر مربع  و با حضور 386 شرکت که 370 شرکت آن داخلی و 16 شرکت خارجی بوده افتتاح می‌شود که شرکت‌های خارجی از کشورهای آلمان، هند، پرتقال، چین و امارات حضور دارند.  وی افزود: نشر دیجیتال، سخت افزار، نرم افزار، ماشین‌های اداری، شبکه‌های اطلاع رسانی ، خدمات الکترونیکی، اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای از جمله بخش‌های این نمایشگاه هستند.   وی خاطر نشان کرد: 1750 متر فضا نیز برای حضور دولتی‌ها در سالن دولت الکترونیکی در نظر گرفته شده بود که متاسفانه آنها در این دوره از نمایشگاه حضور نیافتند و سالن آنها خالی ماند.

 درآمد سه هزار میلیارد تومانی حوزه ICT
مهدی اخوان دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این مراسم گفت: برای نخستین بار در دی ماه جاری پروانه خدمات چند رسانه ای باند وسیع به کاربران اعطا خواهد شد.وی ادامه داد: با راه‌اندازی این پروژه، خدمات تصویری، صوتی و متنی به صورت باند گسترده در اختیار کاربران قرارخواهد گرفت.
دبیر شورای عالی فضای مجازی خاطر نشان کرد: با راه‌اندازی خدمات چند رسانه‌ای باند وسیع، فیلم، موسیقی، بازی و مواردی از این قبیل با استفاده از تلویزیون و کامپیوتر برای کاربران قابل دسترس خواهد بود. وی افزود: معتقد هستیم این اتفاق باعث ایجاد جهش بزرگی در چرخه اقتصادی حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اعم از تولید سخت افزار ونرم افزار می‌شود. اخوان تصریح کرد: با توجه به وجود اختلاف نظر در خصوص راه اندازی این خدمت بالاخره برای ارایه خدمات چند رسانه ای باند وسیع توافقاتی حاصل شد و کمیسیون تنظیم مقررات شورای عالی فضای مجازی ارایه این خدمات را مصوب کرد و از دی ماه جاری پروانه این خدمات طی مزایده رسمی صادر می شود.
وی گفت: بر اساس آمار موجود در آمد حاصله از حوزه ICT سالانه چیزی حدود سه هزار میلیارد تومان است که این عدد کاملا از این حوزه خارج می شود که این موضوع خود از مشکلات اساسی این حوزه بوده که باید تغییر و تحولاتی در آن ایجاد شود.

 افسانه اختلاف
آزاده داننده، رییس شورای مرکزی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای نیز در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی  گفت: قوانین و مقررات محدود کننده از اصلی‌ترین موانع بازدارنده مجریان الکامپ است که تاثیر آن بر روند رشد این نمایشگاه کاملا مشهود است.
وی در خصوص اختلاف بین تشکل‌های خصوصی گفت: اختلاف بین تشکل‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات افسانه‌ای بیش نیست و هیچ اختلافی در کار نیست مگر مشکلاتی از جمله بحث ارزی – ریالی که همیشه مشکل ایجاد می‌کند و هیچ گاه هم حل نمی‌شود.
وی افزود: الکامپ نمی‌تواند رونق پیدا کند  تا وقتی که مشکل ارزی – ریالی و قوانین و مقررات بازدارنده حل نشود.
داننده تصریح کرد: برای رشد و پیشرفت الکامپ حضور فعالان حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات  باید تسهیل شود تا آنها برای ارایه محصولات و معرفی خدمات خود با مشکلاتی مواجه نشوند. وی خاطر نشان کرد: اگر امروز در نمایشگاه الکامپ حضور فراگیر شرکت‌های فعال در حوزه ICT را نمی‌بینیم به دلیل این است که محدودیت‌های بسیاری در قالب تبادل ارز، واردات کالا، حذف بودجه‌های فناوری دستگاه‌ها و مواردی از این قبیل برای آنها تعریف شده است.  رییس سازمان نظام صنفی رایانه ای گفت: حضور نیافتن دولتی‌ها در سالن خالی دولت الکترونیکی و محدودیت‌هایی که از سوی شرکت سهامی نمایشگاه‌ها تعریف شده  از جمله مشکلاتی است که  به صورت مستقیم بر رونق الکامپ تاثیر گذار است.

 نمایشگاه الکامپ میعادگاه دستاوردهای نوین
ارسلان فتحی پور، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مراسم افتتاحیه هجدهمین نمایشگاه الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیکی  با اشاره به قدر و منزلت برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی به همت فعالان اقتصادی گفت: نمایشگاه الکامپ در اصل میعادگاه دستاوردهای نوین فناوری اطلاعات و ارتباطات است و بحث دولت الکترونیکی و تجارت الکترونیکی نباید تنها در شکل ظاهری مورد استفاده قرار گیرد بلکه باید در شکل واقعی نیز از آن استفاده کرد.
وی ادامه داد: ابزار الکترونیکی نیز باید به صورت واقعی و کاربردی استفاده شود نه اینکه فقط در ظاهر استفاده از این ابزار را به نمایش گذاریم.
فتحی پور ضمن اشاره به این موضوع که شاخص کسب و کار کشور ما 140 است گفت: در حالی که برخی از کشورهایی که از لحاظ صنعت بسیار ضعیف هستند رتبه های بالای کسب و کار را کسب کرده اند کشور ما در رتبه 140 قرار گرفته است.
وی گفت: لزوم حمایت جدی از چنین نمایشگاه‌هایی باید در صدر اولویت‌های وزارت صنعت و معدن و تجارت قرار گرفته و در جهت برگزاری هر چه بهتر این نمایشگاه‌ها گام برداشته شود.   وی گفت: بنده همین جا از سرپرست وزارت ارتباطات و وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستارم تا کمیته‌ای تشکیل داده و موانع پیشروی نمایشگاه الکامپ را بررسی کنند.فتحی پور افزود: کمیسیون اقتصادی مجلس نیز حمایت خود را در جهت رفع موانع و مشکلات برای برگزاری این نمایشگاه اعلام می‌کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :