آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 198609
تاریخ انتشار : 8 دی 1395 10:56
تعداد بازدید : 986

جزییات ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک اعلام شد

علی دیواندری، رییس پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانکداری الکترونیکی که با هدف تسهیل خدمت رسانی به آحاد جامعه شکل گرفته، در دنیای امروز به قدری پیشرفت کرده است که نمی توان فناوری اطلاعات را از خدمات بانکی تفکیک کرد، در تشریح محورها و جزییات ششمین دوره همایش سالانه بانکداری الکترونیکی در تهران گفت: در این همایش آخرین تحولات نظام های پرداخت و دستاوردهای این عرصه مورد بررسی کارشناسان و مسوولان قرار می گیرد.

فناوران- دبیر ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، محور اصلی این همایش را «بازآفرینی نظام بانکی در عصر ارتباطات نوین» دانست و ابعاد سیاستی و نهادی، نقش و جایگاه شبکه بانکی، زیرساخت های فناوری اطلاعات، الزامات بین المللی و مدل های نوظهور را از دیگر محورهای این همایش عنوان کرد.
وی ادامه داد: در بخش ابعاد سیاستی و نهادی، این همایش به موضوع های نقش و جایگاه بانک مرکزی، نظام اطلاعاتی بانک ها، قوانین و مقررات موردنیاز، بازمهندسی نظام پرداخت و بانکداری الکترونیکی کشور و استانداردسازی فرآیندهای بانکی می پردازد.
وی «نقش و جایگاه شبکه بانکی» را از دیگر محورهای این همایش ذکر کرد و گفت: در این بخش موضوع هایی نظیر نقش بانک ها در مواجهه با مدل های کسب و کار نوظهور، هوشمندسازی عملیات و خدمات بانکی، هم افزایی یا واگرایی ذی نفعان، تبیین جایگاه شرکای تجاری نوظهور، مسوولیت اجتماعی در بانکداری، مدل های مطلوب کسب و کار شرکت های ارایه کننده خدمات پرداخت (PSP)، بازتعریف ساختار مدیریتی و نیروی انسانی در بانک ها، بازطراحی الگوهای مدیریتی و شیوه های اعتبارسنجی مشتریان مورد نقد و بررسی قرار می گیرد.
دیواندری هوشمندسازی سیستم های امنیتی، طراحی پلات فرم های جدید پرداخت، سخت افزار و شبکه و شبکه های مخابراتی و اپراتورها را از مواردی اعلام کرد که در نشست های مرتبط با زیرساخت های فناوری اطلاعات به بحث گذاشته می شود.
دبیر ششمین دوره همایش سالانه بانکداری الکترونیک، بررسی الزامات بین المللی را از دیگر محورهای این همایش ذکر کرد و گفت: در این بخش نیازمند بررسی تحولات بین المللی در زمینه نظارت و قانون گذاری، تطبیق با استانداردهای بین المللی، نحوه کشف تقلب و مبارزه با پولشویی و همچنین چالش ها و فرصت های اتصال به نظام های پرداخت بین المللی هستیم.
وی گفت: در این همایش به موضوع فین تک ها (Fintech) بانکداری اجتماعی و پول های دیجیتال پرداخته می شود.
دیواندری یادآور شد که در دوره تحریم های بانکی ایران، مقررات بین المللی در حوزه بانکی و نیز بانکداری بین المللی دیجیتال دچار تحول شد و نیاز است در این زمینه تغییراتی برای انطباق بیشتر در زمینه نرم افزارها و نیز زبان گزارشگری مالی در حوزه فناوری اطلاعات انجام شود.
به گفته دبیر ششمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت، از 235 چکیده مقاله دریافتی به این همایش 153 مقاله در بررسی های اولیه کنار گذاشته شد و 73 مقاله اصلی از پژوهشگران دریافت شد که بخشی از آنها در این همایش ارایه و بقیه در قالب کتابی منتشر می شود و در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد.
رییس پژوهشکده پولی و بانکی همچنین از برگزاری جشنواره مرحوم نوربخش در جریان برگزاری این همایش خبر داد و گفت: در این بخش حداکثر سه بانک که بهترین خدمات بانکداری الکترونیک را ارایه کرده باشند، به همراه حداکثر سه شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات که برای نظام بانکی نرم افزار و سخت افزار طراحی کرده باشند، انتخاب و معرفی می شوند.
تاکنون 13 بانک و 19 شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات، آثار خود را برای شرکت در جشنواره مرحوم نوربخش به دبیرخانه همایش ارسال کرده اند. همچنین در حاشیه این همایش دو روزه نمایشگاهی با حضور 14 بانک و 32 شرکت فعال در حوزه فناوری اطلاعات مرتبط با بانکداری، خدمات و محصولات خود را عرضه می کنند.
به گفته وی در آیین گشایش این همایش که روزهای 13 و 14 دی ماه جاری در مرکز همایش های برج میلاد تهران برگزار می شود، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و ولی اله سیف رییس کل بانک مرکزی حضور دارند.
بر اساس این گزارش در جریان برگزاری ششمین دوره همایش بانکداری الکترونیکی و نظام های پرداخت، همچنین نخستین جشنواره تصویرسازی بانکداری الکترونیکی نیز برگزار می شود که قرار است آثار رسیده به این بخش در برج میلاد در معرض دید شرکت کنندگان قرار گیرد.
بهرام کلهرنیا، استاد گرافیک در دانشگاه و دبیر این جشنواره گفت: به دلیل کمبود زمان برای ارسال آثار، امسال برخی از چهره های صاحب نام در زمینه گرافیک و تصویرسازی آثار خود را در این جشنواره به نمایش در می آورند و در دوره های بعد قرار است این بخش با قوت بیشتری پیگیری شود.
کلهرنیا افزود: قرار است آثار ارسال شده در قالب کتاب، پوستر یا کارت پستال در نظام بانکی استفاده شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :