آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19859
تاریخ انتشار : 21 آذر 1391 10:41
تعداد بازدید : 708

انتقال سریع تر اطلاعات روی فوتون

IBM یا آبی بزرگ با استفاده از فرآیندهای زیرساخت سازی استاندارد تراشه هایی را تولید کرده است که در داخل فیبرهای نوری به کار می روند و می توانند سرعت انتقال اطلاعات را به 25 گیگابایت در ثانیه برسانند.

CNet- در ساختار این تراشه علاوه بر اتصالات الکتریکی که در عکس با رنگ زرد مشخص شده، از موج‌برهای نوری که به رنگ آبی هستند، استفاده شده است. کامپیوترهای معمولی امروزی اطلاعات را به واسطه الکترون‌هایی که در امتداد مسیر الکترونیکی وجود دارد، منتقل می‌کنند. اما محققان امید دارند که سرعت انتقال داده را با ارسال فوتون‌هایی در مسیر نوری چندین برابر کنند.
در واقع، تراشه‌های فعلی برای انجام عملیات پردازشی از الکترون‌ها استفاده می‌کنند، ولی محققان IBM  می‌خواهند به تکنولوژی لازم برای عملیاتی کردن تراشه‌های سیلیکونی از نوع نانوفوتونیک دست یافته تا از این طریق، فوتون‌ها جایگزین الکترون‌ها شوند.
محققان تاکنون اتصال‌های داده‌ای نوری را در تراشه‌ها به کار برده‌اند، اما این اقدام IBM از این جهت حایز اهمیت است که آنها  از تجهیزات تولید تراشه مرسومی استفاده کرده‌اند که به ابعاد 90 نانو متر است. امروزه، تراشه‌ها از سیم‌های فلزی برای رد و بدل داده استفاده می‌کنند، اما بهره بردن از اتصالات نوری هم باعث افزایش سرعت انتقال داده می‌شود و هم مبادله اطلاعات را در فاصله‌های بیشتر میسر می‌کند.  تراشه جدید IBM در واقع یک گیرنده- فرستنده است که برای انتقال داده نه تنها از الکترون، بلکه از فوتون استفاده می‌کند و با بهره‌گیری از فناوری CMOS nanophotonics که IBM در سال 2010 آن را اختراع کرده بود، تولید شده است. این تراشه شامل اجزای نوری است که شامل تسهیم‌کننده‌های (مالتی‌پلکسرها یا چند داده را به طور همزمان روی یک سیم ارسال کردن) با طول موج‌های مختلف است که به تراشه امکان می‌دهد سیگنال‌هایی را با چندین فرکانس نوری دریافت یا ارسال کند. به این ترتیب، حجم اطلاعاتی که از طریق این تراشه می‌توان رد و بدل کرد، چندین برابر خواهد شد. هر کدام از این تراشه‌ها می‌توانند با ایجاد چندین کانال ارتباطی که به صورت موازی با هم کار می‌کنند، داده‌ها را با سرعت 25 گیگابایت در ثانیه منتقل کنند که این میزان 5/2 برابر سرعت فعلی تراشه‌های کنونی است. گفتنی است که این پروژه بخشی از تلاش‌های غول آیی برای بهبود عملکرد رایانش برخلاف چالش‌های قانون مور به شمار می‌رود. IBM پیش‌بینی می‌کند که این فناوری در سیستم‌های بزرگ‌ مقیاس کاربرد خواهد داشت که در آنها سرورهای متعدد به یکدیگر متصل هستند یا صفحه‌های پشتی (backplane )که در واقع مدار و اعضاى مکانيکى هستند که بردهاى يک سيستم را متصل مى کنند) گذرگاه داده هستند که به سرورها متصل شده‌اند.
ناگفته نماند که تراشه‌های 90 نانومتری IBM هنوز به اندازه تراشه‌های 22 نانومتری اینتل که در پردازنده‌های نسل «آیوی بریج» به کار رفته‌اند، پیشرفته نیستند. اما IBM با برداشتن این گام، عرصه جدیدی را رو به پردازنده‌ها گشوده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :