آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 19852
تاریخ انتشار : 21 آذر 1391 10:26
تعداد بازدید : 1198

مدیر عامل شرکت مبین‌نت:

قید وایمکس را از روی ما بردارید

مدیر عامل مبین نت گفت: به دلیل افزایش نرخ ارز برای خرید تجهیزات مخابراتی به مشکل برخوردیم به نحوی که برنامه کسب و کار مبین نت بر اساس نرخ ارز مرجع تدوین شده بود و در پی بروز محدودیت برای اختصاص ارز مرجع برای خرید تجهیزات مخابراتی به مشکل برخورده ایم و هزینه خرید تجهیزان نسبت به قبل دو برابر شده است.

فناوران - ناصر اصفهانی در نشست خبری شرکت مبین‌نت که در هجدهمین نمایشگاه الکامپ برگزار شد با بیان این مطلب افزود: به همین دلیل خرید تجهیزات به تاخیر افتاده و بالطبع توسعه شبکه هم با  کندی انجام می‌شود.
وی افزود: با این همه برنامه توسعه وایمکس ادامه یافته و تهران با وجود ویژگی های منحصر به فرد در اولویت توسعه قرار دارد و طبق برنامه ریزی ها، شهرهای اقماری تهران، پرند و پردیس تا پایان سال به شبکه وایمکس مبین‌نت می‌پیوندند.

 دولت پروانه را گران فروخت
مدیر عامل مبین‌نت در ادامه در خصوص نرخ پروانه وایمکس گفت: متاسفانه برداشت درستی از فناوری وایمکس،کاربران این سرویس و بازار آن وجود نداشت و به همین دلایل نرخ خرید پروانه نا متناسب تعیین شد وپروانه ای که حداکثر 30 میلیارد ارزش داشت توسط دولت 106 میلیارد تومان فروخته شد. وی در خصوص بازگشت سرمایه خرید پروانه گفت:  هنوز به نقطه برگشت سرمایه نرسیده‌ایم و با نرخ جدید ارز، مدت بازگشت سرمایه بیشتر نیز خواهد شد.

 تعرفه گذاری فعلی غیر منطقی است
اصفهانی درباره نرخ تعرفه وایمکس گفت: در حال حاضر تعرفه گذاری خدمات وایمکس در سازمان تنظیم مقررات مشکل منطقی دارد چنان که مکانیسم تعرفه‌گذاری وایمکس و ADSL یکی است. در حالی که معتقدیم تعرفه‌گذاری وایمکس باید مانند موبایل و 3G باشد چون وایمکس دسترسی را برای مشترک فراهم می‌کند، اما یک شرکت PAP از بستر مخابرات برای سرویس‌دهی استفاده می‌کند.
وی افزود:  مذاکراتی با رگولاتوری داشته ایم که روال تعرفه گذاری اصلاح شود و بر این اساس قرار است نظام تعرفه گذاری تا پایان سال اصلاح شده و از ابتدای سال آینده  یک نظام تعرفه ای جدید اعمال می شود.

 3G رقیب ما نیست
وی در ادامه درباره حضور رقابتی رایتل در کشور و امکان حذف وایمکس با وجود ارایه خدمات 3G در کشور گفت: اساسا باور ما این است که 3G رقیب ما نیست و هر تکنولوژی کارکرد خودش را داردو این طور نیست که با مشترک پذیری رایتل، کاربران  وایمکس دریافت خدمات خود را متوقف کنند.
وی با بیان اینکه با توجه به ورود فناوری‌های جدید، برخی تولیدکنندگان تجهیزات مخابراتی، درصدد توقف تولید تجهیزات وایمکس هستند گفت: چیزی که فناوری وایمکس  را تهدید می کند ورود فناوری LTE به بازار است.بر همین اساس از رگولاتوری درخواست کرده‌ایم که برای ادامه حیات مبین‌نت، قید وایمکس بودن را از ما و سایر اپراتورهای وایمکس حذف کند تا بتوانیم فناوری های  روز را ارایه دهیم.
وی ادامه داد: در این صورت ما یک سرویس‌دهنده خواهیم بود که می‌توانیم متناسب با فناوری های روز، فناوری جایگزین ارایه دهیم. اصفهانی تأکید کرد: تا دو سال دیگر به این مرحله خواهیم رسید که مجبور باشیم فناوری روز ارایه دهیم.

 اجرای آزمایشی وایمو در برخی نقاط تهران
مدیر عامل مبین‌نت درباره وضعیت اجرای پروژه وایمو توسط این شرکت گفت: این سرویس در حال حاضر به طور آزمایشی در نقاطی از شهر تهران مثل پردیس های سینمایی، سرای محلات، فرهنگ سرا و کتابخانه‌ها راه‌اندازی شده و قصد داریم این سرویس را توسعه دهیم.
وی افزود: شرکت مبین‌نت با وجود مشکلات ارزی و هزینه بالا تصمیم گرفت که این سیستم را راه اندازی کند تا بستر کاربری و فرهنگ استفاده از آن در سال های آتی فراهم شود و سایر شرکت های ارایه دهنده وایمکس برای ورود به ارایه وایمو تشویق شوند.
وی افزود: در این پروژه به ازای هر پوینت وای فای قرار بود 4میلیون تومان سرمایه گذاری کنیم که این رقم با افزایش نرخ ارز به 7 میلیون تومان رسید.
وی ادامه داد: متاسفانه به دلایلی که مشخص نیست، سازمان تنظیم مقررات با ارایه سرویس وایمو در فضاهای سرباز موافقت نمی کند و با وجود اصرار شهرداری برای دریافت این سرویس اما مجوز ارایه وایمو در فضاهای سرباز توسط رگولاتوری  داده نمی شود.

 تقویت سیستم پشتیبانی
اصفهانی درباره ضعف مبین‌نت در ارایه خدمات پشتیبانی به کاربران گفت:  شبکه وایمکس مبین‌نت در مدت کوتاهی با افزایش چشمگیر مشترک روبه‌رو شد که به تناسب، افزایش اپراتورهای مرکز تماس در دستورکار شرکت قرار گرفت و از ابتدای نیمه دوم سال 91، سرویس مشترکان وایمکس مبین‌نت بهبود یافت و به 150 نفر رسید.
وی همچنین در خصوص علت قطعی‌های ارایه خدمات در برخی ساعات نیمه شب گفت: شبکه وایمکس مبین‌نت در حال توسعه است و شرکت ترجیح می دهد عملیات توسعه خود را در ساعاتی که میزان کاربری کمتر است قرار دهد تا مشکلات کمتری برای مشترکان پدید آید لذا گهگاه در پی انجام فرایند های توسعه در ساعات نیمه شب اختلالاتی در شبکه ایجاد می شود.
وی افزود:  در گذشته ظرفیت تهران 1 گیگ بود که با افزایش ظرفیت به 3 گیگ افزایش یافت و هم‌اکنون به 7 گیگ رسیده و در سال آینده برنامه افزایش ظرفیت به چند گیگ در دستور کار است.
مدیر عامل مبین درباره هماهنگ نبودن نقشه پوشش این اپراتور با واقعیت گفت: نقشه‌های روی سایت محدود است و از آنجا که وایمکس مانند موبایل با امواج مایکروویو کار می‌کند، موانع فیزیکی گاهی تغییراتی در پوشش ایجاد می‌کند که ناگزیر است.
اصفهانی در پایان گفت:شرکت مبین‌نت با 600 نفر پرسنل که 85 درصدشان نسل جوان 24 تا 40 سال هستند و750 نماینده در سراسر کشور 130 شهر را زیر پوشش دارد و 360 هزار مشترک را تحت پوشش قرار داده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :