آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197486
تاریخ انتشار : 23 آذر 1395 10:56
تعداد بازدید : 1682

مراقب نرم افزارهای صیغه یاب باشید

سرپرست اداره تشخیص جرائم پلیس فتای ناجا گفت: برخی ازعکس های سلفی و خصوصی به طعمه هایی مطلوب برای سودجویان سایبری تبدیل شده که از آن به عنوان تبلیغات درسایت ها، ونرم افزارها استفاده می کنند.

مهر- سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با بیان برخی از سوء استفاده های صورت گرفته در فضای مجازی و انتشار اطلاعات مهم و خصوصی کاربران در این فضا گفت: متاسفانه مدتی است جرایم فضای مجازی به سمت و سوی حوزه اخلاقی رفته و سوءاستفاده از اطلاعات منتشر شده توسط قربانیان آمار بالایی را به خود اختصاص داده است.
سرگرد حمید کیانی گفت: کاربران زیادی در فضای مجازی، شبکه های اجتماعی و به خصوص نرم افزارهای پیام رسان تلفن همراه اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی و شخصی و تصاویر به اصطلاح سلفی خود می کنند. متاسفانه برخی از این کاربران باور ندارند که مجرمان سایبری از ساده ترین اطلاعات شخصی که کاربر درصفحات اجتماعی خود منتشر می کند سوء استفاده می کنند.وی در ادامه گفت: بر اساس آمار موجود بیش از ۷۰ درصد از جرائم رخ داده در فضای مجازی به خاطر عدم رعایت نکات ایمنی توسط خود قربانی صورت می گیرد.
کیانی افزود: اگر کاربران فضای مجازی کمی دقت داشته باشند و یا نسبت به نوع محتوایی که منتشر می کنند کمی حساس تر باشند و به عواقب احتمالی آن توجه کنند، قطعا شاهد کاهش وقوع جرایم اینترنتی و امنیت بیشتر برای کاربران خواهیم بود.
کیانی در ادامه به برخی از سوءاستفاده های صورت گرفته از تصاویر کاربران پرداخت و گفت: مدتی است فروش نرم افزارهای همسریاب و صیغه یاب در فضای مجازی و به خصوص برخی از نرم افزارهای پیام رسان موبایلی باب شده است. نرم افزاری که بعد از تهیه و نصب به کاربر اجازه می دهد تا به رسم صیغه، فرد مورد نظر خود را بر اساس تصاویر موجود برای ازدواج موقت انتخاب کنند.
وی ادامه داد: برخی از افرادی که تصویر آنان در اینگونه سایت ها و نرم افزارها وجود دارد، وجود خارجی نداشته و فقط تصویر آنها در این سایت ها یا گروه ها وجود دارد. تصویری که حتی ممکن است  دستکاری شده باشد.
کیانی افزود: این افراد با استفاده از تصاویر سلفی که کاربران در فضای مجازی منتشر کرده اند سعی می کنند سایت خود را بروز رسانی کرده و اهداف مجرمانه خود را که همان سوءاستفاده از کاربران فضای مجازی است را عملی کنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :