آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197399
تاریخ انتشار : 22 آذر 1395 10:57
تعداد بازدید : 748

موبایل چه کسانی را بیکار کرد؟

پیشرفت علم در هر برهه ای برای عده ای شغل ایجاد کرده و عده ای را بیکار می کند. در این گزارش از تعدادی از مشاغل در ایران نام می بریم که با رونق تلفن همراه و اینترنت به حاشیه رفته اند.


مهر- بسیاری از بیکاری ها نتیجه پیشرفت علم و فناوری هستند و همیشه افرادی بوده اند که قربانی این پیشرفت شده و از کار بیکار شده اند. 
  از «آژانس» سر کوچه تا اپلیکیشن های تاکسی یاب.
تاکسی تلفنی ها را سال های پیش باید فقط در آژانس هایی که معمولاً در هر محله ای یکی از آن ها بود، جست وجو می کردیم و مدت ها برای گرفتن ماشین منتظر می ماندیم، اما بعدها با تاکسی تلفنی های موبایلی و سیستم هوشمند، این تاکسی ها سریع تر و ارزان تر شدند و دیگر نیاز به یک دکان برای آن نبود. حالا چند وقتی است که اپلیکیشن های تاکسی یاب روی دست این آژانس های موبایلی هم بلند شده اند و با استفاده از درآمد تبلیغات خود، به مشتریان خدماتی مثل سفر رایگان یا نصف قیمت ارایه می دهند و درنتیجه به رقیبی جدی برای آژانس های سنتی تبدیل شده اند.
اپلیکیشن های جست وجو که مشتری و فروشنده را به یکدیگر لینک می کند، بلای جان مشاغل واسطه ای به خصوص مشاوران املاک شده است تا جایی که رییس اتحادیه مشاوران املاک صراحتاً گفته است یکی از اپلیکیشن ها که حسابی در کار آن ها اختلال ایجاد کرده را خراب می کند تا به ۱۲ هزار نفر همکار خود کمک کند. 
این اپلیکیشن ها باعث شده اند که مردم بتوانند واسطه را دور بزنند و بدون پرداختن هزینه اضافه به خریدوفروش و کرایه خانه بپردازند. البته این جست وجوی اینترنتی به دلیل آنکه نظارتی بر آن صورت نمی گیرد، ممکن است در برخی موقعیت ها مشکل زا هم بشود؛ برای همین عده ای هنوز ترجیح می دهند به صورت سنتی معاملات خود را انجام بدهند.
  «نیازمندی های روزنامه ها» و اپلیکیشن های هوشمند
سال هاست صفحه نیازمندی های روزنامه ها واسطه ای بین جویندگان شغل و کارفرماها هستند. حالا با اپلیکیشن ها جست وجوهای اینترنتی کم کم این نیازمندی ها از رونق می افتند. افراد با جست وجوی اینترنتی، از طرفی می توانند به صورت هوشمند دنبال شغل یا نیروی کار خود بگردند و درنتیجه هم در وقت خود صرفه جویی کرده و ساعت ها در صفحات روزنامه اوقات نمی گذرانند، هم لازم نیست مسیری را تا دکه روزنامه فروشی طی کنند و هم اینکه بهای کمتری برای آن بپردازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :