آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197380
تاریخ انتشار : 22 آذر 1395 10:30
تعداد بازدید : 553

نقدی که کارشناسان به طرح «سامانه جامع مدیریت پذیرندگان» شاپرک وارد می‌کنند

توزیع جغرافیایی نا همگون مقدم بر ساماندهی دستگاه‎های کارتخوان است

کارتخوان‎ها در حال حاضر یکی از کاربردی‎ترین ابزارهای پرداخت الکترونیکی به گواه آمار شاپرک به شمار می‎آیند. جدا از اینکه براساس استانداردهای پرداخت در دنیا سهم بالای کارتخوان‎ها از تراکنش‎های مالی منطقی است یا نه؟ خود این بازار از نوعی بی سروسامانی جدی رنج می‏برد که به باور کارشناسان نیاز جدی به مدیریت دارد. یکی از مهم‎ترین ایرادها هم در این حوزه توزیع جغرافیایی نا همگون این ابزار در کشور است. به طوری که در شهرهای بزرگ با انبوهی از کارتخوان‎های بدون استفاده نصب شده در خرد ه فروشی‎ها و اصناف مواجه هستیم و از آن طرف شهرهای کوچک‎تر از فقر گسترش این ابزار رنج می‎برند.

منصور اولی
شاید به همین دلیل بود که شرکت شاپرک به عنوان متولی مدیریت پرداخت در کشور طرح «سامانه جامع مدیریت پذیرندگان» را در دستور قرار  داده است. اما کارشناسان در ارزیابی اجرای این طرح بر این باورند انتظاری را که دارند هنوز برآورده نشده است. به باور کارشناسان بانک مرکزی باید به صورت کلی‎تر و جدی‎تر به موضوع توزیع جغرافیایی ابزارهای پرداخت ورود کند. 
 توزیع نامتوازن ابزارهای پرداخت 
بسیاری از کارشناسان با انتقاد از توزیع نامتوازن دستگاه‎های کارتخوان و سایر ابزارهای پرداخت در کشور بر این باورند تمرکز بیش از حد این ابزارها در شهرهای بزرگ ازجمله تهران علاوه بر ناعدالتی در توزیع این امکانات موجب هدررفت بیهوده هزینه‎ها هم می‎شود. 
حامد منصوری، مدیر عامل آسان پرداخت در این باره با بیان اینکه سامانه جامع مدیریت پذیرندگان با هدف ایجاد توازن و تعادل در توزیع دستگاه های کارتخوان راه اندازی شده است، معتقد است: وجود کارتخوان‎های متعدد در واحدهای صنفی و بدون استفاده ماندن بسیاری از آنها، واقعیتی است که تقریبا همه شهروندان به دفعات با آن مواجه بوده‎اند. این تصویر اما تنها بخشی از واقعیت است، جنبه دیگر آن کمتر به چشم شهروندان می‎آید؛ چراکه تجمع و تعدد کارتخوان‎ها معمولا در واحدهای صنفی شهرهای بزرگ اتفاق می‎افتد و در بسیاری از شهرهای کوچک‏تر و مناطق دورتر نسبت به مراکز استان‎ها و غیره نه تنها شاهد چنین وضعیتی نیستیم؛ بلکه در بسیاری موارد با وجود نیاز، ابزارهای پرداخت الکترونیکی در دسترس نیست. این پراکندگی نامتوازن بدون شک، نتیجه نبود تصویری جامع از توزیع جغرافیایی دستگاه‎های کارتخوان و فقدان بررسی های میدانی و نیازسنجی دقیق درباره میزان نیاز به ابزارهای پرداخت است.
وی افزود: به نظر می رسد «سامانه جامع مدیریت پذیرندگان» با همین هدف توسط شاپرک راه اندازی شده است، اقدامی که کاش زودتر انجام می شد تا شاید طی سال های گذشته شاهد اتلاف منابع کمتری برای توزیع نامتوازن ابزارهای پرداخت بودیم. بر همین اساس باید فرصت را مغتنم دانست تا با پیوستن هرچه سریع تر شرکت های ارایه دهنده پرداخت به این سامانه و اعمال فشار بر شبکه بانکی برای تصحیح اطلاعات پذیرندگان زمینه بهبود شرایط و جلوگیری از اتلاف هرچه بیشتر منابع ملی را مهیا کرد.
 به هر حال به نظر می‏رسد توزیع جغرافیایی ابزارهای پرداخت و به خصوص کارتخوان‎ها در کشور نیاز به بازنگری و ساماندهی جدی دارد و باید دید طرح شاپرک از عهده انجام آن برمی‎آید؟ 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :