آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197378
تاریخ انتشار : 22 آذر 1395 10:27
تعداد بازدید : 572

زنگ پژوهش امروز در نمایشگاه بین‌المللی به صدا درآمد

قدردانی از 15 پژوهشگر و ۵ فناور برگزیده ملی در هفته پژوهش

هفته ملی پژوهش و فناوری امسال از ۲۱ آذرماه با شعار پژوهش تقاضا محور و تجاری سازی فناوری، زیربنای اقتصاد مقاومتی آغاز می شود و تا ۲۷ آذرماه ادامه دارد.

مهر- روزهای هفته پژوهش از سوی ستاد ملی این هفته نامگذاری شده اند تا از این طریق نتایج کاربردی برای حوزه های مختلف پژوهشی کشور حاصل شود. بر این اساس نخستین روز هفته پژوهش امسال که مصادف با ۲۱ آذرماه است، به عنوان پژوهش، فناوری و مدرسه نامگذاری شده است.
دومین روز از هفته پژوهش مصادف با ۲۲ آذرماه به عنوان پژوهش، فناوری و دانشگاه کارآفرین، ۲۳ آذرماه به عنوان پژوهش، فناوری و صنعت، ۲۴ آذرماه به عنوان پژوهش، فناوری و اقدام و عمل، ۲۵ آذرماه به عنوان پژوهش، فناوری و حامیان پژوهش، ۲۶ آذرماه به عنوان ایده برتر، سرمایه ملی و ۲۷ آذرماه به عنوان پژوهش، فناورری و حوزه و دانشگاه نامگذاری شده است.
تقدیر از پژوهشگران و فناوران برگزیده یکی از مهم‎ترین برنامه هایی است که هرساله در هفته پژوهش برگزار می شود. در برنامه امسال نیز که در ۲۳ آذرماه برگزار می شود در دومین روز از هفته پژوهش ۱۵ پژوهشگر و ۵ فناور برگزیده ملی معرفی و تقدیر می شوند
برای انتخاب این افراد پرونده ۲۰۰ نفر از پژوهشگران و فناوران برتر از سوی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به وزارت علوم ارسال شد که پس از داوری ها و در نظر گرفتن طرح های کاربردی و ملی افراد معرفی شده در نهایت برگزیدگان انتخاب شده اند.
هفدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده در تالار ابوریحان دانشگاه شهید بهشتی برگزار خواهد شد. برگزیدگان این جشنواره متشکل از ۱۰ منتخب از دانشگاه ها و مراکز پژوهشی وابسته به وزارت علوم، ۲ پژوهشگر منتخب وابسته به دستگاه های اجرایی و ۳ پژوهشگر وابسته به وزارت بهداشت هستند.
همچنین دوازدهمین جشنواره ایده های برتر و استارت آپ های دانشگاهی ۲۳ آذرماه در دانشگاه شهید بهشتی برگزار می شود که در پایان این جشنواره ۵ ایده برتر معرفی خواهند شد.
در مجموع ۳ هزار و ۶۰۰ ایده تقاضای شرکت در این جشنواره را داشتند که پس از داوری های صورت گرفته ۵۰ ایده برای حضور در این جشنواره انتخاب شدند که از میان این ایده ها تعداد ۵ ایده برگزیده خواهد شد.هفته پژوهش با نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار شناخته می شود و امسال نیز این نمایشگاه از ۲۴ تا ۲۸ آذرماه با حضور ۵ هزار و ۶۰۰ طرح پژوهشی در نمایشگاه بین المللی برگزار می شود.
طبق آمارهای موجود در نمایشگاه سال گذشته ۳ هزار و ۶۱ طرح در این نمایشگاه عرضه شد که در سال جاری شاهد رشد ۵۰ درصدی طرح های ارایه شده در این نمایشگاه هستیم.
هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار در مساحتی بالغ بر ۱۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار می شود.
هرساله قراردادهای متعدد پژوهشی و فناورانه میان دستگاه های اجرایی، بخش خصوصی و صنعتگران با پژوهشگران حاضر در نمایشگاه دستاورهای پژوهشی منعقد می شود؛ بنابراین طبق آمارهای اعلام شده در سال ۹۴ حجم قراردادهای منعقد شده در این نمایشگاه ۴۱۴ میلیارد ریال بوده که پیش بینی می شود این رقم در سال جاری به بیش از هزار میلیارد ریال افزایش یابد.
در سال ۹۳ این نمایشگاه شاهد تنها یک مورد رونمایی بود؛ اما در سال ۹۴ تعداد طرح رونمایی شده فناورانه و کاربردی به ۱۶ مورد افزایش یافت.
این در حالی است که در سال ۹۵ و همزمان با آغاز به کار هفدهمین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار قرار است ۴۰ طرح تحقیقاتی و فناورانه کاربردی رونمایی شود.
یکی از تفاوت های هفته پژوهش امسال با سال گذشته در روند برگزاری برنامه های استانی بوده است به طوری که برنامه های هفته پژوهش استان ها از هفته گذشته در سراسر کشور آغاز شد تا مراکز دانشگاهی و پژوهشی استانی بتوانند با فراغ بال در برنامه های ملی این هفته شرکت کنند.
بنابراین نمایشگاه های دستاوردهای پژوهشی و جشنواره های تقدیر از پژوهشگران استانی طی هفته گذشته برگزار شد.
همچنین قرار است در مراسم جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده ملی از سه استاندار و سه دبیر استانی حامی پژوهش و فناوری تقدیر شود. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :