آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197377
تاریخ انتشار : 22 آذر 1395 10:26
تعداد بازدید : 592

کاهش موجودی و گرانی دلار در پی داشت

رشد 800 هزار تومانی قیمت مک بوک

رشد نرخ دلار، کاهش حجم واردات و در پی آن کاهش موجودی محصولات اپل در ماه های گذشته، موجب رشد قیمت محصولات این برند شد.

مریم عسگری
این رشد قیمت در بازار سه هفته گذشته محسوس تر از قبل بود. به طوری که قیمت انواع مک بوک حدود 350 تا 800 هزار تومان افزایش یافته است.
فعالان بازار می گویند: در ماه های گذشته حجم واردات نوت بوک و به ویژه محصولات اپل به شدت کاهش یافته است و به همین دلیل در بازار شاهد کاهش موجودی و رشد قیمت هستیم.
 آنها رشد قیمت دلار و درهم آزاد را نیز از دلایل رشد قیمت مک بوک عنوان کردند.
بررسی های بازاری نیز گویای این امر است که  در بازار نوت بوک شاهد رشد 20 تا 25 درصدی قیمت در یک ماه گذشته هستیم که این رشد قیمت درباره مک بوک بیشتر بوده است.
به عنوان مثال مدل MMGG2 که تا سه هفته پیش با قیمتی حدود 4 میلیون و 50 هزار تومان به فروش می رسید، اینک قیمتی حدود 4میلیون و 700 هزار تومان دارد.
مدل 840 از مک بوک های اپل که تا سه هفته قبل قیمتی حدود 4 میلیون و 800 هزار تومان داشت، اینک با قیمت 5 میلیون و 600 هزار تومان به فروش می رسد.
مک بوک GFZ که قیمتی حدود 3 میلیون و 270 هزار تومان داشت، حالا با قیمت 3 میلیون و 980 هزار تومان به فروش می رسد.
البته با ورود محموله های جدید وارداتی مک بوک، بخشی از مشکل کمبود موجودی در بازار رفع شده است، اما با این حال همچنان قیمت مک بوک به دلیل گرانی دلار بالاست.
کارشناسان بر این باورند افزایش قیمت کالاهای کامپیوتری و به ویژه نوت بوک اگرچه به دلیل نوسانات نرخ دلار آزاد صورت گرفته است، اما برخی از فروشندگان نیز از شرایط بازار سودجویی کرده و به بهانه کاهش موجودی قیمت ها را افزایش داده اند.
آنها که باز هم اتحادیه و ارگان های نظارتی را در این زمینه مقصر می دانند، می گویند: باید برنامه ریزی دقیقی برای نظارت بر بازار و کنترل قیمت ها صورت گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :