آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197290
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 11:32
تعداد بازدید : 421

ضرب الاجل ها و تخلف 10 میلیونی

علی شمیرانی- جای شکرش باقیست که پلیس فتا بی هیچ ملاحظه، تنگنا و هیچگونه لاپوشانی، آمار تخلفات در فضای مجازی را چه در حوزه اپراتورها، چه در مورد فعالیت مجازی بانک ها و چه در مورد فروشگاه های اینترنتی و سایر موارد به صراحت اعلام می کند.

علت هم روشن است و این پلیس فتا است که باید بار مشکلات، کاستی ها و کم کاری سایر دستگاه ها را با تمام وقت، بودجه، انرژی و نیروی انسانی خود بپردازد و از آنجا که هزینه پیشگیری به مراتب کمتر از درمان است، همواره مشکلات فضای مجازی را اطلاع رسانی می کند.
در آخرین نمونه رییس پلیس فتا اعلام کرده در ایران بیش از ۱۶۰ میلیون سیم کارت داریم که از این میان ۳۰ میلیون شماره تشابه اسمی داشته یا مجهول الهویه به شمار می روند که از این تعداد ۲۰ میلیون سیم کارت ساماندهی شده و ۱۰ میلیون سیم کارت در حال بررسی هستند.
این موضوع اما تکانی به متولی ساماندهی سیم کارت های بی هویت داد و حالا سخنگوی سازمان رگولاتوری ضمن تایید وجود 10 میلیون سیم کارت بی هویت، ضرب الاجل 10 روزه (تا پایان ماه جاری) را آخرین مهلت برای اپراتورها اعلام کرده است.
موضوع ساماندهی دیرهنگام سیم کارت های بی هویت با میلیاردها تومان زیان به کشور و میلیاردها تومان سود اپراتورها، از حدود 2 سال قبل در دستور کار قرار گرفته و ظاهرا آنطور که سازمان رگولاتوری اعلام کرده، این آخرین ضرب الاجل در ساماندهی سیم کارت های بی هویت است.
در این میان اگرچه رگولاتوری همچنان از اعلام دقیق سهم تخلف اپراتورها و جرایم احتمالی در این خصوص امتناع می کند، اما نفس ورود به این قضیه (البته در صورت به سرانجام رسیدن کامل کار) قابل تمجید است. لیکن امید می رود این بار باز هم پلیس نباشد که زنگ خطر میلیون ها سیم کارت بی هویت در کشور را به صدا در می آورد و در پایان ماه جاری شاهد اطلاع رسانی مستمر رگولاتوری و فشار به اپراتور یا اپراتورهای متخلف باشیم. نکته پایانی این که حذف 10 میلیون سیم کارت بی هویت و عمدتا فعال در کشور، می تواند تکان اساسی به سهم، ضریب نفوذ و صد البته درآمد اپراتوری بدهد که بیشترین مشترک در این زمینه را داشته است و باید منتظر ماند و دید آیا رگولاتوری در این خصوص نیز اطلاع رسانی شفافی خواهد داشت یا نه؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :