آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 197289
تاریخ انتشار : 20 آذر 1395 11:31
تعداد بازدید : 742

رگولاتوری، آمار پلیس فتا را تایید کرد

اول دی ماه، پایان مهلت تعیین تکلیف 10 میلیون سیم کارت بی هویت

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی به هشدار پلیس فتا مبنی بر وجود 10 میلیون سیم کارت بی هویت واکنش نشان داد.

فناوران- سردار کمال هادیانفر، رییس پلیس فتا سه شنبه پیش از وضعیت سیم کارت های بی نام ونشان در کشور انتقاد کرد و گفت: در کشور بیش از 160 میلیون سیم کارت داریم که 30 میلیون یا تشابه اسمی یا مجهول الهویه بود. 20 میلیون ساماندهی شده و 10 میلیون در حال بررسی است. تخلفات برخی از اپراتورها در واگذاری تعداد زیادی سیم کارت به یک نفر و فعال سازی آنها نیز تخلف بوده و باید با آن برخورد شود.
اعلام این آمار از سوی یک مقام انتظامی در حالی صورت گرفته که وزارت ارتباطات چندی پیش طرح جنجالی ساماندهی سیم کارت ها در کشور را اجرا کرد.
این طرح در 3 فاز اجرا شد. در فاز نخست کد ملی و اطلاعات هویتی مالکان سیم کارت ها از طریق اپراتور ها دریافت شد. در این مرحله حتی افرادی با ثبت تعداد 15 تا 37 هزار سیم کارت به نامشان شناسایی شدند.
در فاز دوم، مالکیت سیم کارت ها با کدملی اعلام شده مطابقت داده شد و به این ترتیب هویت تمامی سیم کارت های فعال در کشور با هماهنگی میان رگولاتوری، ثبت احوال و اپراتورهای تلفن همراه مشخص شد و تمامی سیم کارت ها بر مبنای کدملی احراز هویت شدند.
در فاز سوم نیز رگولاتوری با راه اندازی سامانه ای امکان اطلاع از تعداد سیم کارت های ثبت شده به نام افراد را فراهم کرد. با این حال پلیس فتا می گوید هنوز میلیون ها سیم کارت بی هویت در کشور وجود دارد.
در پی این خبر، سخنگوی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات از تعیین مهلت نهایی به دارندگان سیم کارت های دارای نقص اطلاعات تا اول دی ماه خبر داد.
جهانگیر اسدی با بیان مهلت تعیین شده برای تعیین تکلیف سیم کارت هایی که دارای پرونده ناقص در سامانه ثبت اطلاعات اپراتورهای موبایل هستند، گفت: طرح ساماندهی سیم کارت های موبایل از دو سال پیش آغاز شده است و هم اکنون با توجه به مهلت تعیین شده از سوی رگولاتوری برای اپراتورهای تلفن همراه، آخرین مرحله این طرح اجرا می شود.
وی با بیان اینکه در این مرحله اپراتورهای موبایل به مشترکان تا پایان آذرماه فرصت داده اند که نسبت به تکمیل اطلاعات پرونده شان اقدام کنند، افزود: هم اکنون حدود ۱۰ میلیون سیم کارت با اطلاعات ناقص در شبکه های اپراتوری موبایل فعال هستند که باید تعیین تکلیف شوند.
اسدی اضافه کرد: در این مرحله پس از پیامکی که از سوی اپراتورها به مشترکان این سیم کارت ها داده می شود، در صورت عدم مراجعه، ارتباط آنها یک طرفه شده و پس از اعلام اخطار و عدم توجه به آن، ارتباط مشترک به صورت کامل قطع می شود.
وی مغایرت مشخصات سجلی، اطلاعات ناقص پرونده و نیز عدم تطبیق شماره شناسنامه و کدملی را ازجمله اطلاعاتی عنوان کرد که در سامانه اپراتورهای تلفن همراه از سوی این مشترکان ناقص اعلام شده است.
سخنگوی رگولاتوری گفت: با توجه به اینکه اپراتورهای تلفن همراه با اعلام پیامک به این مشترکان، نسبت به تکمیل اطلاعات پرونده اخطار داده اند، آخرین مهلت تعیین شده برای مشترکان به منظور ثبت اطلاعات نهایی اول دی ماه اعلام شده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :